YKS'ye çalışmak için hocalar abartıyor mu?

Ne kadar sığ bir düşünce tarzı. O küçümsediğin öğretmenler olmasaydı yüksek puan alan kişiler olmazdı ve ülkede (kendince) başarılı meslekte olan kişiler olmazdı. Yazık sana. Zaten millet anasının karnına ders bilerek geliyor da öğretmenleri küçümsüyor.
Öğretmenleri küçümsemedim. Gerçekleri söyledim, öğretmenlik yüksek puanlı bir yer değil. Benim de birçok öğretmenim var ve hepsine saygım sonsuz. Olay şu; bir öğretmenin öğrencileri yarış atı gibi görüp sürekli eleştirmesi. Madem bu kadar eleştirebiliyor kendisi gidip çalışıp daha iyi yerlere gelseydi.

Öğretmen akrabaları olan birisiyim. Cümleyi anlamadan yorumlamazsan zaten dediğimi anlamazsın. Benim derdim tüm öğretmenlerle değil, öğrencileri yarış atı gibi görenlerle. "Kapiş?"

Bizim hoca da anlattı. Okulda çocuğun biri tüm hocalara soru soruyormuş. Peşini bırakmıyormuş. Yapamadığı soruları tüm hocalara soruyormuş. Ek olarak gecenin 2-3'unde soru soruyormuş. 9 Eylül üniversitesini kazanmış. Aşırı abartmaya gerek yok. Günlük düzenli çalışma ama verimli çalışma. İstersen 20 saat çalış. O 20 saat çalıştığında ne anladığın neyin aklında kaldığı önemli. 4 saat çalışıp verimli de geçirebilirsin. Ben LGS'de çok çalıştım ama çok da puan yapamadım. Testi çözmek için çözüyordum. Anlamak için değil.

Bazı hocalar günde 8 saat çalışma mecburi diyor, kendi öğrencilerinden örnek veriyor. Benim öğrencim saat gece 04'e kadar çalışıyor, günde sadece 1-2 saat uyuyor, ona örnek olun diyor. Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız? Daha sınav senesine girmedik, bu konuşmalar bile çalışmaya başlamaktan vazgeçmeye sebep oluyor.
Yani hocam 1-2 saat uyuyan kafayla okuduğun soruyu ne kadar anlarsın, anlasan bile çözebilir misin, çözebilsen bile verimli olur mu?

Abartıyor, sanarsın sınavdan çıktıktan sonra hepimiz öleceğiz... Ölecekmişiz gibi davranıyorlar ve o yüzden dolaylı olarak bizde sınavı abartıyoruz.

Ortalama bir lise öğrencisi okuldan eve saat 15.20'de gelir ve en erken derse başlama saati 16.00'dır. 8 saat boyunca dinlenmeden ders yapsa tam gece olur ve açık konuşursam "mal" olur. Burada kimseye mal demiyorum, o yüzden uygunsuz olarak değerlendirmeyiniz.

Okulda zaten 8 saat vaktini harcıyor ve eve gelip 8 saat çalışıyor. Toplam 16 saat, bir gün 24 saat ise bu öğrenci 8 saat uyuyacak. Yemek yeme, spor yapma ve diğer günlük aktiviteleri yapamaz.

Arkadaşlar her şey ders çalışmak değil, biz genç insanlarız. Bu hayatta kendisini doğru geliştirenler kazanacak...

Arkadaşlar her şey ders çalışmak değil, biz genç insanlarız. Bu hayatta kendisini doğru geliştirenler kazanacak...
Aynen öyle. Bu güne kadar tüm gördüğüm "at yarışçı öğretmenlere" söylerim bunu. Tek okumak yetmiyor, kendini geliştirmediğin sürece istersen Oxford'da oku.

Bazı hocalar günde 8 saat çalışma mecburi diyor, kendi öğrencilerinden örnek veriyor. Benim öğrencim saat gece 04'e kadar çalışıyor, günde sadece 1-2 saat uyuyor, ona örnek olun diyor. Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız? Daha sınav senesine girmedik, bu konuşmalar bile çalışmaya başlamaktan vazgeçmeye sebep oluyor.
"Günlük çalışma süresi" aşırı saçma bir kavram. "Bugün 8 saat ders çalışacağım" demenin hiçbir mantığı yok. Sınav senende sana tavsiyem süreyi değil verimliliği esas al. Hedefini belirle, ne yapman gerektiğine karar ver ve yapman gerekenler ne kadar zaman alıyorsa o kadar çalış.

Öğretmenleri küçümsemedim. Gerçekleri söyledim, öğretmenlik yüksek puanlı bir yer değil. Benim de birçok öğretmenim var ve hepsine saygım sonsuz. Olay şu; bir öğretmenin öğrencileri yarış ATI gibi görüp sürekli eleştirmesi. Madem bu kadar eleştirebiliyor kendisi gidip çalışıp daha iyi yerlere gelseydi.

Öğretmen akrabaları olan birisiyim. Cümleyi anlamadan yorumlamazsan zaten dediğimi anlamazsın. Benim derdim tüm öğretmenlerle değil, öğrencileri yarış ATI gibi görenlerle. "Kapiş?"

"Öğretmenler çok başarılı olaysaydi öğretmen olmazlardı. Zira öğretmenlik için yüksek bir puan istenmiyor." Cümlesinde insanları yarış ATI gibi görenlere söyledim diye bir ifade yok. Ben olmayan bir şeyi görmediğim için özür diliyorum. Bir insan öğretmen olmak istiyorum derse buna kimse karışamaz. "Daha iyi yerlere gelseydi" cümlesinde bile bir küçümseme var. Bu forumda sizin gibi birini ilk defa gördüm ve bayağı üzüldüm açıkçası. İyi forumlar.

"Öğretmenler çok başarılı olaysaydi öğretmen olmazlardı. Zira öğretmenlik için yüksek bir puan istenmiyor." Cümlesinde insanları yarış ATI gibi görenlere söyledim diye bir ifade yok. Ben olmayan bir şeyi görmediğim için özür diliyorum. Bir insan öğretmen olmak istiyorum derse buna kimse karışamaz. "Daha iyi yerlere gelseydi" cümlesinde bile bir küçümseme var. Bu forumda sizin gibi birini ilk defa gördüm ve bayağı üzüldüm açıkçası. İyi forumlar.
Hala yanlış anlıyorsunuz. Benim eleştirmem bir öğretmene değil, özellikle TR'de at yarışçı öğretmen tipi çok var onlara diyorum. Yoksa benim de birçok öğretmenim var ve hepsini sevip sayarım. Kimseyi de küçümseyecek halim yok sadece şunu diyorum: O beni eleştirecek gücü kendinde görüyorsa ben de eleştirecek gücü kendim de görüyorum. Anladın mı? (Özür dilemene gerek yok, yanlış anlama yeter.)

Son düzenleme:
Abartıyor, sanarsın sınavdan çıktıktan sonra hepimiz öleceğiz... Ölecekmişiz gibi davranıyorlar ve o yüzden dolaylı olarak bizde sınavı abartıyoruz.

Ortalama bir lise öğrencisi okuldan eve saat 15.20'de gelir ve en erken derse başlama saati 16.00'dır. 8 saat boyunca dinlenmeden ders yapsa tam gece olur ve açık konuşursam "mal" olur. Burada kimseye mal demiyorum, o yüzden uygunsuz olarak değerlendirmeyiniz.

Okulda zaten 8 saat vaktini harcıyor ve eve gelip 8 saat çalışıyor. Toplam 16 saat, bir gün 24 saat ise bu öğrenci 8 saat uyuyacak. Yemek yeme, spor yapma ve diğer günlük aktiviteleri yapamaz.

Ben sabah kahvaltı evde yapıp okulda teneffüs, öğle arası ders çalışıyorum. Bence 8 saat ders abartı.

Geri
Yukarı