Yönetim bilişim sistemleri ve bilgisayar mühendisliği ÇAP yapılabilir mi?

Polonyum 210

Decapat
Merhabalar, bu ay itibariyle bir lisenin yabancı dil bölümünden mezun oluyorum. Yabancı dil bölümleri ilgimi çekmediği için yeteneğim olan bilişim odaklı bir bölüm okumaya karar verdim. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü beğendim ama okursam yazılım, ağ teknolojileri gibi konularda eksiklerim olacak. Bu nedenle ÇAP ile Bilgisayar Mühendisliği de okumak istiyorum. Sizce mümkün müdür?

Ben hem işletme alanında hem de bilişim alanında bilgi sahibi olmak istiyorum. Bence iki bölüm de birbirini tamamlıyor. YBS okursam dışarıdaki kursların fayda edeceğini zannetmiyorum. Aslında Tarih ve Edebiyat derslerinden sürekli kalan birisiyim. Sayısal derslerim sözel derslerim kadar zayıf değil. İlgim olduğundan zorlanmam galiba.

Hocam ÇAP senin düşündüğün gibi bir şey değil. Ayrıca mühendislikte ki o sayısal derslerde lisede ki sayısal dersler gibi bir şey değil.

ÇAP programının mantığı iki farklı bölümde ortak dersleri almadan sadece farklı dersleri alarak normalde iki bölüm 8 sene sürecek iken bunu 4-5-6 seneye falan indirmek. Bunu yaparken de dersin içeriğinin, fakültesinin, kredilerinin ve dilinin aynı olması lazım. Yani inşaat mühendisliği-jeoloji mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği-elektronik ve haberleşme mühendisliği gibi. Herhangi bir mühendislik programı başka bir fakültede ki dersi zaten saymaz. Taş çatlasın yapacakları şey; matematik bölümde ki matematik dersini veya fizik bölümünde ki fizik dersini saymak olur.

Yapabileceğin en mantıklı şey 4 sene okuduktan sonra eksiğinin olduğunu düşündüğün alanda yüksek lisans yapmak olabilir.

Merhabalar, bu ay itibarıyla bir lisenin yabancı dil bölümünden mezun oluyorum. Yabancı dil bölümleri ilgimi çekmediği için yeteneğim olan bilişim odaklı bir bölüm okumaya karar verdim. Yönetim bilişim sistemleri bölümünü beğendim ama okursam yazılım, ağ teknolojileri gibi konularda eksiklerim olacak. Bu nedenle çap ile bilgisayar mühendisliği de okumak istiyorum. Sizce mümkün müdür?

Bu konu ilgili ben de kafam karışıktı sizin gibi bende araştırma yapınca ybs bölümünü seçmeye karar verdim. Artık çağımız farklı uzmanlık kollarına doğru gidiyor o yüzden farklı bilim dallarından eğitim almak her zaman iyidir. Şu an hiçbir pişmanlığım yok ybs okurken. Düzce üniversitesinde okumaktayım ybs bölümünü sizleri şöyle yardımcı olabilirim. Kafanızda soru işareti varsa bilgisayar mühendisliğimi? Ybs bölümümü diye aşağıya güzel bir makale linki bırakıyorum oradan bakabilirsiniz.

Bu konu ilgili ben de kafam karışıktı sizin gibi bende araştırma yapınca ybs bölümünü seçmeye karar verdim. Artık çağımız farklı uzmanlık kollarına doğru gidiyor o yüzden farklı bilim dallarından eğitim almak her zaman iyidir. Şu an hiçbir pişmanlığım yok ybs okurken. Düzce üniversitesinde okumaktayım ybs bölümünü sizleri şöyle yardımcı olabilirim. Kafanızda soru işareti varsa bilgisayar mühendisliğimi? Ybs bölümümü diye aşağıya güzel bir makale linki bırakıyorum oradan bakabilirsiniz.

Ben YBS okumak istiyorum. Size iki sorum var:
1- Açıköğretim ve örgün eğitim arasında ne kadar fark var?
2- Hangi alanlarda yüksek lisans yapabiliriz? (Alan dışı da dahil.)

1. sorunun cevabı: Açıköğretim de sadece internet üzerinden ders görürsün ve sınav haftası sınav yerine gidip sınava girer ders notunu alırsın yani hiçbir uygulama yapmadan dersi boş boş geçirsin. Ama örgün öğretimde birinci sana ders verecek hocaların seviyesi neler (prof. Mu, doç mu, vs) bakman lazım bu çok önemli hocaların üniversite harici özel sektörde bağlantısı var mı çünkü bu staj dönemin de ve ders işlerken tecrübelerini sana aktarırken çok önemli. Diğer husus lisans programı nerede ana kampüs mu yoksa farklı yerleşkede mi bu da çok önemli çünkü ana kampüste imkanlar çok fazladır lab. Olsun bilgisayarlar olsun daha gelişmiş ve diğer birimlere ulaşman daha kolay olur. Dersin işlenişi hangi dersler var ona bak mesela benim okuduğum üniversite de SEO dersi var bu çok önemli sadece benim okuduğum okul veriyor bu dersi mühendisliklerde de yok. O yüzden örgün her zaman çok önemli.
2. sorunun cevabı: Artık eskisi gibi değil kendi alanında okuyanlar kendi alanı hariç yüksek lisans yapamaz kanunu o değişti. İstediğin alanda yüksek lisans yaparsın. Bunlar bilişim, bilgisayar, yazılım vs. olabilir ve işletme, iktisat, mba, vs. alanlarında olabilir yani önün çok açık.

Yeni konular

Geri
Yukarı