Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Okunur mu?

Theodenn

Yoctopat
Merhaba arkadaşlar. ben Yazılımı ve bilgisayarı çok seviyorum ama mühendisliği hiç sevmiyorum. aynı zamanda teknoloji bu yüzden Yönetim bilişim sistemleri(YBS) Düşünüyorum 2 tane sorum var.
1-Sizce Okunur mu?
2-Üniversite çok önemli mi 4 yıllık üniversite hayatımda 2 dil + yazılım alanında geliştirmeyi düşünüyorum. yine de üniversite önemli mi ?
3- İş imkanları nasıl?
@Yeniçocuk @Nicodoz @The Tribal Chief @SwezLy

Üniversitenin bir önemi yok piyasa da o işi yapabiliyorsan sıkıntı olmuyor. Üniversite okumuş olsan dahi işi bilmiyorsan o işe giremessin zaten. Burada kendi gelişimin çok önemli. Okulun belki sadece 1 2 yıl önemi var o da ilk IK mülakatları için ama bu sorun değil. Yönetim bilişim sistemleri ilk 2 yıl biraz da işletme,iktisat gibi konuları ele alıyor son 2 yıl ise yazılım dersleri ağırlıklı bir bölüm. YBS okunabilir bir bölüm fakat sadece bunu okuyup üniversite hayatında yazılım ile ilgilenip kendi çapında ufakta dahi olsa projeler yapmassan 4 seneni çöpe atarsın.

Ben okuyorum dersler güzel yazılım ve programlamaya ilgin varsa çok rahat okursun mezun olursun. Tabi genel hatlarıyla görüyorsun çoğu şeyi bu bölümü okuyup yazılım öğrenemezsin ama konuşup tartışacak kadar bilgin olur.

Ben okuyorum dersler güzel yazılım ve programlamaya ilgin varsa çok rahat okursun mezun olursun. Tabii genel hatlarıyla görüyorsun çoğu şeyi bu bölümü okuyup yazılım öğrenemezsin ama konuşup tartışacak kadar bilgin olur.

4 yıl boyunca yazılım alanında kendimi geliştirirsem ve İngilizce + Almanca öğrenirsem iyi bir gelebilir miyim hocam?

Bölümü Osmaniye'de okuyorum; ilk sene bölümde muhasebe işletme ve iktisat görüyoruz, neredeyse yazılım 0. 2. sınıftan itibaren Python, C# göreceğiz. Bölüm gayet güzel, hangi üniversitede olduğu önemsiz, çok uç örnekler hariç, BOUN gibi. Derslerde verilen bilgiler ile mezun olursan pek bir şey olmaz, kendin çalışıp bir şeyler yapman gerek. Tabii ki yabancı dil istiyor, başta İngilizce sonrasında Almanca gayet mantıklı. İş olanakları çok güzel. istersen ekonomi alanında devam edersin, istersen yazılım alanında, o sana kalmış. Şunu da söylemek istiyorum, bölüm Almanya'da "wirtschaftinformatik" olarak geçiyor ve birebir Yönetim Bilişim Sistemleri ile aynı. Almancanızı güzel bir seviyeye getirip (B2-C1), imkanınız da varsa oraya okumaya gidebilirsiniz. Şu an Almanca öğreniyorum bu yüzden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bölümü Osmaniye'de okuyorum; ilk sene bölümde muhasebe işletme ve iktisat görüyoruz neredeyse yazılım 0 2. sınıftan itibaren Python C# göreceğiz. Bölüm gayet güzel hangi üniversitede olduğu önemsiz çok uç örnekler hariç BOUN gibi, Derslerde verilen bilgiler ile mezun olursan pek bir şey olmaz kendin çalışıp bir şeyler yapman gerek. Tabii ki yabancı dil istiyor başta İngilizce sonrasında Almanca gayet mantıklı. İş olanakları çok güzel istersen ekonomi alanında devam edersin istersen yazılım alanında o sana kalmış şunu da söylemek istiyorum bölüm Almanya'da Wirtschaftinformatik olarak geçiyor ve birebir Yönetim bilişim sistemleri ile aynı. Almancanızı güzel bir seviyeye getirip (B2-C1) İmkanınızda varsa oraya okumaya gidebilirsiniz. Şu an Almanca öğreniyorum bu yüzden.

Hocami tanrı gönderdi sizi :D bende o üniversite gitmeyi düşünüyordum birkaç sorum var rica etsem lütfen cevaplar mısınız paşam :D
1-korkut ata öneriyor musun okul ve hocalar iyi mi?
2-bende Almanya'ya gitmeyi düşünüyorum Almanca öğrenip senin dediğin gibi nasıl gidebilirim?

4 yıl boyunca yazılım alanında kendimi geliştirirsem ve İngilizce + Almanca öğrenirsem iyi bir gelebilir miyim hocam?

Yazılım artı dil öğrendikten sonra ilkokul mezunu olsan dahi yurt dışından iş teklifi alır gidersin. YBS ise yemek sonrası tatlı gibi bir şey olur senin için.

Hocam vallahi tanrı gönderdi sizi :D bende o üniversite gitmeyi düşünüyordum birkaç sorum var rica etsem lütfen cevaplar mısınız paşam :D
1-korkut ata öneriyor musun okul ve hocalar iyi mi?
2-bende Almanya'ya gitmeyi düşünüyorum Almanca öğrenip senin dediğin gibi nasıl gidebilirim?
Tabi ki cevaplarım ; Üniversite imkanları gayet yeterli Kulüpler vesaire baya hoş vakit geçirebilirsin , ders kısmında Her üniversitede rastlayacağın 1-2 tane kıl hoca oluyor buradada var dersler genel olarak yapılabilir kolay orta , Almanya konusunda eğer akrabanız var ise onlardan size garantör olmasını isteyin. yoksa 10000 Euroluk bir parayı alman bankasına yatırmak durumunda kalacaksınız. Almanyada ki üniversiteler başvurulu usulü ile kayıt aldıkları için belirli tarihleri var sizden büyük ihtimalle Testdaf TDN 3 (B2) veya TDN 4 (C1) isteyeceklerdir. Türkiyede olduğunca Almanca öğrenmeye çalışın Mümkünse Testdafı türkiyede geçmek için uğraşın çünkü Almanyadaki Dil kursu fiyatları 800-1000 EURO civarında (şartlı kabul alırsanız çalışma izniniz olmuyor ) . wirtschaftinformatik bölümü genellikle NC ( Numerus clausus denilen alman not sistemi ile öğrenci alıyor) internetten formülünü bulup kendi puanınızı hesaplayabilirsiniz. Almanyadaki başvuracağınız üniversitenin veya Hochschule'nin sitesinde gerekli şart yazıyordur. kısacası şartlar Garantör belgesi veya bloke hesap / Türkiyede Almanyada okuyacağın bir bölümün aynısına veya benzerini kazanmak (kayıt olmak şart değil meslek lisesi mezunu iseniz 1 sene okumanız gerekiyor) ve En önemlisi DİL . çok uzun yazmışım sorularınız olursa cevaplarım seve seve

Yeni konular

Geri
Yukarı