Yoğuşmalı kombiye geçerken yerinin değişmesi şart mı?

Makaleler
21
Evdeki 20 senelik bacalı kombinin değişme zamanı geldiği için gazımı kestiler zaten kışın banyo yapmaya korkuyorduk ılık su verdiği için. Keşif için bugün birisi geldi 5800 lira masraf dedi kombi, işçilik dahil ama benim anlamadığım konu şu. Bacalı'dan yoğuşmalı olanına geçince aynı yeri kullanamıyor muyuz? Kombinin yeri değişecekse bir sürü masraf çıkıyor tesisatın 2-3 metre cam kenarına yaklaşması demek bu. Yaklaşmasında sıkıntı yok ama maliyet deli gibi şişiyor.

Kafamda şu var eğer mümkün mü bilemiyorum. Kombi eski yerinde durur oradan cama doğru baca uzatırız yaklaşık 10 metre civarı yapıyor bu. Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.

@Dr. Bıyık!

O kadar uzun baca imkansız. Üst limit var. Ayrıca yoğuşma için yoğuşma gideri gerekiyor. Bizim de 9-10 yıllık yoğuşmasız Ariston marka kombimiz ağır bir elektrik kesintisi ve voltaj dalgalanması sonrasında zaten gitmekte olduğu için su koydu. Kombi arayışına girdim, şuydu buydu oydu derken her kafadan bir ses çıkmaya başladı. İmkan varsa daha uzun uzun oturmayı düşünüyorsanız Vaillant öneriyor herkes, Vaillant'ın fiyat/performans markası ise satın aldığı Demirdöküm'dür. Kastamonu'da yaşıyorum. Yetkili servis ile görüştüm, her soruma cevap alabildim ve bu beni memnun etti. Bu sebeple Nitromix modelini aldık. Yoğuşma tesisatı çekildi. Geçen sene bu zamanlar 4600 vermiştik her şey dahil ama eski kombiyi alıp götürdüler hurda sayarak. Mutfak balkonunda köşedeydi zaten, yeri değişmedi.

Yoğuşma için dışarıdan falan hava alması gerekiyor diye biliyorum. Yanlış olabilir ama öyle bir bilgi kırıntısı var aklımda. Baca çift taraflı çalışıyordu sanırım.

O kadar uzun baca imkansız. Üst limit var. Ayrıca yoğuşma için yoğuşma gideri gerekiyor. Bizim de 9-10 yıllık yoğuşmasız Ariston marka kombimiz ağır bir elektrik kesintisi ve voltaj dalgalanması sonrasında zaten gitmekte olduğu için su koydu. Kombi arayışına girdim, şuydu buydu oydu derken her kafadan bir ses çıkmaya başladı. İmkan varsa daha uzun uzun oturmayı düşünüyorsanız Vaillant öneriyor herkes, Vaillant'ın fiyat/performans markası ise satın aldığı Demirdöküm'dür. Kastamonu'da yaşıyorum. Yetkili servis ile görüştüm, her soruma cevap alabildim ve bu beni memnun etti. Bu sebeple Nitromix modelini aldık. Yoğuşma tesisatı çekildi. Geçen sene bu zamanlar 4600 vermiştik her şey dahil ama eski kombiyi alıp götürdüler hurda sayarak. Mutfak balkonunda köşedeydi zaten, yeri değişmedi.

Yoğuşma için dışarıdan falan hava alması gerekiyor diye biliyorum. Yanlış olabilir ama öyle bir bilgi kırıntısı var aklımda. Baca çift taraflı çalışıyordu sanırım.

Fiyatlar uçmuş gitmiş zaten 5800'ü verir miyim bilemiyorum, hayvan gibi zam yemiş kombiler 3000 liranın altında değiller. Doğalgaz cidden kurması en masraflı yakıtlardan.

Kombi dahil fiyatsa normal fiyat diye düşünüyorum. Kombi değiştiği için yeniden proje çizilecektir. Doğalgazcı bir yakınımız Eca Proteus Premix(Biz yaklaşık 3600 tl ye falan almıştık geçen sene) önermişti onu aldık. Binanın kombi yerinden yaklaşık 5 metre baca gerekiyordu. Biz onun yerine balkonun sonuna koyduk hem baca parasından tasarruf etmiş olduk hemde bacanın kötü görüntüsünü ortadan kaldırdık.

Kombi dahil fiyatsa normal fiyat diye düşünüyorum. Kombi değiştiği için yeniden proje çizilecektir. Doğalgazcı bir yakınımız Eca Proteus Premix önermişti onu aldık. Binanın kombi yerinden yaklaşık 5 metre baca gerekiyordu. Biz onun yerine balkonun sonuna koyduk kombiyi hem baca parasından tasarruf etmiş olduk hemde bacanın kötü görüntüsünü ortadan kaldırdık.

Kombi dahil. Baymak kombi alırsak böyle, başka adını hatırlamadığım bir marka olursa 500-600 daha düşüyor. Herhalde kombinin fiyatı 4000 civarı falan.

Hocam, maalesef kural bu. 10 metre baca olmaz. Yoğuşmalı kombi için, klima gibi su tahliyesi de var.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama yetkili servislerin kalitesini araştırın. Bosch ve Buderus bakmıştım. Kastamonu'daki yetkili servis çalışanlarının teknik yetersizliğini öğrendikten sonra "Almak kolay, bakımı bela" durumuna düşmemek için bu iki markayı elemek zorunda kalmıştım. Demirdöküm, Bosch, Buderus öneririm. Baymak ve ECA diğer sıralarda kalıyor benim geçen sene yaptığım araştırmalarda.

Geri
Yukarı