Yoklama kaçağı durumunda üniversite sınavına girip tecil ettirebilir miyim?

batu3437

Femtopat
Katılım
8 Şubat 2021
Mesajlar
11
Merhabalar 21.07.1998 doğumluyum bu senenin başında tecilim bitti ve yoklama kaçağı durumuna düştüm. Daha önce üniversite sınavına girdim ama başarılı olamadım. O yüzden tercih yapamadım. Bu süre zarfında da kendime bir iş yeri açtım bu yaşıma kadar biriktirdiğim parayla, oda pandemiye denk geldi aylardır borç harç ile dükkanın dönmesini sağlıyorum kötü durumdayım işin başından da ayrılamıyorum. Yoklama kaçağı olarak gözüktüğüm içinde bu durumun içerisinde bir de ceza korkusunda kaçındığım için pek ortalığa çıkamıyorum ama dışarıda da işim oluyor. Üniversite sınavına girsem herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırsam tecil ederler mi tecrüberlerinizi paylaşabilir misiniz? Ve yahut kayıt etmezler derseniz üzerime dükkan olduğu için bir sorun yaşar mıyım? İyi forumlar dilerim herkese.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Katılım
4 Mart 2015
Mesajlar
1.671
Çözümler
8
Yer
Bursa, Türkiye
Öncelikle Allah kolaylık versin dostum işin biraz zor gerçekten. Herhangi bir üniversiteye kayıt olursan otomatik olarak tecil süren uzar kimse sana neredesin askere gelsene demez. Üniversite kaydı yaptıramazsan tecil işin ne olur orasını bilemiyorum maalesef.
 

technora

Decapat
Katılım
28 Haziran 2018
Mesajlar
324
Çözümler
1
Merhabalar hocam. Öncelikle geçmiş olsun. Bildiğim kadarıyla üniversiteye kaydolduğunuz andan itibaren askerlikten muaf oluyorsunuz. Fakat tecil için iki tane durum var. Eğer normal lise (Anadolu lisesi) mezunuysanız 2; meslek lisesi mezunuysanız, yanlış hatırlamıyorsam, 5 yıla kadar tecil ettirebiliyorsunuz. Şu ana kadar hiçbir şekilde yerleşmediyseniz, yaş şartı gibi bir şey yoksa, yerleştikten sonra muaf oluyorsunuz bu durumdan. Şayet bir sıkıntı olsa bile, okula kaydınızı yaptırdıysanız, bu düzeltilebiliyor. Tekrardan geçmiş olsun.
 
Yukarı