YotaPhone 2 ön ve arka ekran değiştirme

184424

Hectopat
Makaleler
2
YotaPhone 2 kullanıyorum. Telefon bir kere düştüğünde arka ekranı çatladı fakat kullanımda engeli olmadı. Bir süre kırık vaziyette kullandım. Sonrasında arkasına karbon fiber kaplamayı uygun biçimde kesip yapıştırdım. Bu güzel oldu fakat telefon çok ısınıyordu. Sonuçta arka ekran devre dışı değildi henüz.

Bir video izlemiştim. Aynı telefonun arkası kırık adam ekranı söküp oraya uygun cam monte etmişti. Tabi bunun gereksiz masrafını düşününce vazgeçtim. Yedek parça olarak baya bir süre aradım. Bunu ararken buldum fakat pahallı olduğu için beklemek zorunda kaldım. Beklerken ön cam da bu durumdan nasibini aldı ama onda bir sıkıntı yok. Evet sonra baktım ön camın piyasası ucuz, hemen satın aldım kenarda duruyor. Tamir edilmesi için gerekli makine ve sıvı bende olmadığı için hala aynı durumda kullanıyorum. Sonrasında arka ekranı aldım ve elime ulaştı. Bir de ne göreyim, benim kendi cihazımın arka ekranının alınan ekrandan farkları var! Sonrasında ekranı başarılı şekilde değiştirdik ama ondan sonrasında başlamıştır her şey.

Sorunlardan biri artık LED Flaş çalışmıyordu. Arka ekran tam oturmuyordu elimle bile sıkıntısız çıkarabiliyordum. Ayrıca arka ekran çalışmıyordu. Zaten satıcı eksik yollamıştı oradan para iadesi süreci başlattım. Ben de bu durumda değişen parçayla kırık olanı karşılaştırdım. Baktım bizim satın aldığımız parçada telefonla bir arada tutacak iskeleti yoktu. Ben de ellerimle kırık cam parçalarını ayıklayıp orijinal parçadan iskeleti aldım diğerine çift taraflı bantlarla tutuşturdum. Tabi hala oynuyordu ama ben bu durumu en az duruma indirdim. Bu sefer LED Flaş çalışıyordu. Cihazın sorunu daha fazla artmıştı. Isınmalar daha fazla olmaya başlamıştı. Ve arka ekranın dokunmatiği hala çalışmıyordu. İade paramı aldıktan sonra telefonu yapma kararı almıştım fakat boşa masraf olacağını bilerek vazgeçtim. Bir süre daha geçti ve telefon kendi kendine kapalı vaziyette ısındığını gözlemledim.

Sonra telefonu serin yere bıraktım fakat hala aynıydı. Sonrasında cihazı açtığımda ekranda tuhaf şeyler görmüştüm. Bir akşam telefonu tamamen kapatmıştım ve cebimde yine kendi kendine ısınmıştı. En fazla o gün ısınmıştı. O günden sonra o telefonu 1 ay kullanmadım kenarda sakladım. Ardından mecburiyetten geri kullanmaya başladım. Bazı zamanlar gene aşırı ısınır, reset atabilirdi kendi kendine. Arka ekranda dokunmatik artık bir yere kadar çalışıyordu. Kilit ekranına kadar. Fakat bu ısınma beni tedirgin ediyordu. Bunu merak ettim ve telefonu kapattım, arka ekranı açtım. Telefonu açtıktan sonra fark ettim ki cihazın bataryası normal soğuk iken ana kartı aşırı derecede sıcaktı. Sonunda tespitim ana karttan yana oldu. Bayramda telefonun arka ekranı iki kere tamamen çalışmıştı ve bu duruma sevinmiştim. Fakat yolda iken telefon yüzüme tak diye kapanmıştı. Baktım batarya bağlantı yeri kendi kendine çıkmış. Telefon soğuduktan sonra telefonu açtım. Başlangıç menüsünde kalıyor, bir saniyeden kısa süren mavi şey çıkıyor ve gene telefon yeniden kendi kendine açılıyordu. Anladım ki ana kart ciddi ciddi ısıdan dolayı hasar almış. Sizce tespitim doğru mudur?
Cihaza karbon fiber uyguladıktan sonraki hali;

1509040998504.jpg

Satın aldığım parça. Önden hiçbir farkı yok;

IMG-20180402-WA0010.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki gibi satın alınan ekran. Sorunları artmıştı bu andan sonra.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buradaki gibi arka ekranda bu kadar olmasa da kendi kendine ölü pikseller çıkmaya başladı. Bazen kendi kendine yok oluyorlar.

Bu videodaki gibi parçayı satın aldım fakat değiştirirken masrafa ve riske yol açacağından yapmadım parça kenarda kutusunda saklıyorum.
Umarım tespitim doğrudur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı