YouTube çözünürlüklerinden hangisini görebiliyorum?

Fallegan

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta tam belirtemedim fakat sorum şu: YouTube'a yüklenilen videoların çözünürlük seçenekleri mevcut. Örneğin 4K yüklenmiş bir videoyu ben YouTube'da 4K olarak görüntüleyebiliyorum seçeneklerden. Merak ettiğim, monitörün çözünürlüğüyle bir alakası var mı? Yani ben şu an 1080p laptop monitörüyle 4K YouTube videosu izlemek istersem 4K görüntülemiş mi oluyorum?

1627161185731.png

Öncelikle Youtube'daki görüntü ayarları ile gerçek görüntülere ulaşamazsın, boyut düşürmek için gözün anlayamayacağı şekilde videoları sıkıştırıyor. Ancak hayır, ekranın kadar görürsün. Ekran kartı zorlayacaktır sığdırdığı kadar ayrıntıyı ama 1080p'nin üstü sadece veri israfına sebep olacaktır senin için.

4K kalitede bir görüntüyü, kendi çözünürlüğünüzde görüntülemiş olursunuz. Kullandığınız çözünürlüğe uyarlanmış hali yani. Gerçek bir 4K değil.

4K seçtiğiniz zaman görüntü 4K izlenir ama 1080p ekrana 1080p olarak yansır. 4K seçtiğiniz zaman görüntü keskinleşecektir çünkü bitrate artacaktır yani yüksek bitrateli 1080p video izlemiş olacaksınız.

Teşekkürler cevaplarınız için. Evdeki 4K TV den izlediğim zaman gerçek 4K izlemiş oluyorum o zaman değil mi? Yani ekran çözünürlüğüne göre değişiyor.

Başlıkta tam belirtemedim fakat sorum şu: YouTube'a yüklenilen videoların çözünürlük seçenekleri mevcut. Örneğin 4K yüklenmiş bir videoyu ben YouTube'da 4K olarak görüntüleyebiliyorum seçeneklerden. Merak ettiğim, monitörün çözünürlüğüyle bir alakası var mı? Yani ben şu an 1080p laptop monitörüyle 4K YouTube videosu izlemek istersem 4K görüntülemiş mi oluyorum?

Eki Görüntüle 1117395

Gerçek bir 4K kalitesine yaklaşamaz CPU ve GPU daha fazla yorulacaktır vs. 8k videolarda var ama 8K yı aldığın zaman onu göstermez
Örneğin 1080p ekranın varsa 1920x1080.
Şimdi 4K izliyorsan ki bu 3840x2160 ki sen 1080p Plus HD veya 2K ya daha yakın bir video deneyimi alırsın ve pikseldeki renk veya kalite yoğunluğu artar en iyisi ekranınız kaç p ise onu izleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı