YouTube için şirket kurmamıza gerek var mı?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Konuyu yanlış anladınız sanırım vergiden feragat edildi 880 bin TL'ye kadar %35 gelir vergisi + %18 KDV + şirket yükümlülüklerinden vaz geçildi içerik üreticiler için olumsuz bir durum söz konusu değil yani :)
Hocam peki şirket kurmamıza gerek kalacak mı artık? Ablamın KYK kredisi aldığı banka hesabını açacağım yeni YouTube kanalına entegre etsem yeterli olmaz mı? Sizi alıntılayarak konu açtım direkt. @Asdasgudas hocam siz de bakabilir misiniz? Sıfırdan YouTube kanalı oluşturacağım. Elimde ablamın Gmail hesabı, KYK bursu aldığı kart var. Benim yaşım maalesef ki 16. Ablamın uzerine açabilir miyim?

Hocam peki şirket kurmamıza gerek kalacak mı artık? Ablamın KYK kredisi aldığı banka hesabını açacağım yeni YouTube kanalına entegre etsem yeterli olmaz mı? Sizi alıntılayarak konu açtım direkt. @Asdasgudas hocam siz de bakabilir misiniz? Sıfırdan YouTube kanalı oluşturacağım. Elimde ablamın Gmail hesabı, KYK bursu aldığı kart var. Benim yaşım maalesef ki 16. Ablamın uzerine açabilir miyim?
YouTube için artık şirkete gerek yok bankadan stopaj usulü %15 vergi kesilecek.

@494722 hocama katılıyorum. Artık YouTube üzerinde içeriklerinizden para kazanmak için banka hesabınızı beyan etmeniz yeterli. Ancak bir düzeltme yapayım. %15 gelir vergisi ve onun üzerinden %18 KDV düşülecek. Yani 100 TL'nin yaklaşık 28-30 TL'si vergi oluyor. Stopajı şirket kurarsanız ödüyorsunuz. Onu da belediyeye ödüyorsunuz. Devlete değil.

@494722 hocama katılıyorum. Artık YouTube üzerinde içeriklerinizden para kazanmak için banka hesabınızı beyan etmeniz yeterli. Ancak bir düzeltme yapayım. %15 gelir vergisi ve onun üzerinden %18 KDV düşülecek. Yani 100 TL'nin yaklaşık 28-30 TL'si vergi oluyor. Stopajı şirket kurarsanız ödüyorsunuz. Onu da belediyeye ödüyorsunuz. Devlete değil.
Beyanı kime, nereye yapacağız. AdSense hesabımıza banka hesabımızı eklemek yetersiz mi olur?

yeni gördüm, evet şirket kurmanıza gerek yok fakat ablanızın hesabı üzerine değil mümkünse yeni bir hesap açmanızı ve tavsiye ederim. en yakın vergi dairesine giderek istisna belgesi talep ediyorsunuz tabi bunu youtube gelirleri ile ilgili olduğunu beyan ederek isteyin bu konuya özel olan istisna belgesini versinler. doldurduktan sonra o belge ile bir banka hesabı açıyorsunuz bunun üzerine tekrar vergi dairesine banka hesabınızı bildiriyorsunuz ve sonrasında googledan hesabınıza yatan ödemelerden %15 vergi kesiliyor.

@Asdasgudas + %18 i ilk defa duyuyorum şirket kurmadan nasıl fatura kesilecek ve %18 kdv gösterilecek konu hakkında bilgi verir misin? ben sadece %15 vergi kesintisi kaynağından yapılacak diye biliyorum.

yeni gördüm, evet şirket kurmanıza gerek yok fakat ablanızın hesabı üzerine değil mümkünse yeni bir hesap açmanızı ve tavsiye ederim. en yakın vergi dairesine giderek istisna belgesi talep ediyorsunuz tabi bunu youtube gelirleri ile ilgili olduğunu beyan ederek isteyin bu konuya özel olan istisna belgesini versinler. doldurduktan sonra o belge ile bir banka hesabı açıyorsunuz bunun üzerine tekrar vergi dairesine banka hesabınızı bildiriyorsunuz ve sonrasında googledan hesabınıza yatan ödemelerden %15 vergi kesiliyor.

@Asdasgudas + %18 i ilk defa duyuyorum şirket kurmadan nasıl fatura kesilecek ve %18 kdv gösterilecek konu hakkında bilgi verir misin? ben sadece %15 vergi kesintisi kaynağından yapılacak diye biliyorum.
Bende %18 i yeni duyuyorum öyle bir şey yoktur muhtemelen.

@494722 @Arabam ve Ben YouTube üzerinden kazanılan gelirler için bu söz konusu değil onu yazmayı unutmuşum. Eğer sponsorluk ve işbirliği içerisinde kazanç elde ederseniz bunu vergi dairesine bildirip %18 de KDV ödemeniz gerekiyor. Ben halihazırda şirketim olduğundan gerek duymuyorum. Ancak @Salih METİN hocam ablanızın üzerine hesap kullanırsanız ablanızın üzerine devretmeniz gerekir kanalı. Haberiniz olsun. Ayrıca gelir elde ettiği için de KYK bursu kesilir.

@494722 @Arabam ve Ben YouTube üzerinden kazanılan gelirler için bu söz konusu değil onu yazmayı unutmuşum. Eğer sponsorluk ve işbirliği içerisinde kazanç elde ederseniz bunu vergi dairesine bildirip %18 de KDV ödemeniz gerekiyor. Ben halihazırda şirketim olduğundan gerek duymuyorum. Ancak @Salih METİN hocam ablanızın üzerine hesap kullanırsanız ablanızın üzerine devretmeniz gerekir kanalı. Haberiniz olsun. Ayrıca gelir elde ettiği için de KYK bursu kesilir.
Hocam sponsorluklar istisnadan sayılacakmış. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/yout...-ayrintilar-belli-oldu,mZ_r5QlsbEON-tE_zealyA

Bu arada ortada bir kanal yok. Ablamın Gmail hesabından kanalı kurup, yani kendisine ait bir YouTube kanalı oluşturacağım. Kendisi kredi alıyor, burs yazmışım yanlışlıkla. Yine de gelir mi?

@494722 @Arabam ve Ben YouTube üzerinden kazanılan gelirler için bu söz konusu değil onu yazmayı unutmuşum. Eğer sponsorluk ve iş birliği içerisinde kazanç elde ederseniz bunu vergi dairesine bildirip %18 de KDV ödemeniz gerekiyor. Ben halihazırda şirketim olduğundan gerek duymuyorum. Ancak @Salih METİN hocam ablanızın üzerine hesap kullanırsanız ablanızın üzerine devretmeniz gerekir kanalı. Haberiniz olsun. Ayrıca gelir elde ettiği için de KYK bursu kesilir.

Sponsorluk ve iş birliğinden elde edilen gelirlerde istisna kapsamında, onlar içinde vergi ödemeye gerek yok, sanırım tam detaylı okumadınız ilgili yönetmeliği, hatta şirket durumu ve YouTube harici vergiye tabii olan gelirleri olan ticaret yapan kişiler için bir örnekler vermişler gelirleri nasıl vergilendirilecek ortak giderler vs. gibi durumlar için. hatta şuan şirketi olan ve vergiye tabii olan insanlar bile 880 bin tl altında ise gelirleri bu vergi düzenlemesinden yararlanabiliyor.
@Asdasgudas yeni konu açmaya gerek yok size direk buradan sormak istedim bildiğim bir siz varsınız,

Ocak ayı itibarıyla sizinde YouTube gelirlerinizde düşüş yaşandı mı? Yoksa sadece bende mi bgbg de düşüş var?
@Asdasgudas yeni konu açmaya gerek yok size direk buradan sormak istedim bildiğim bir siz varsınız,

Ocak ayı itibarıyla sizinde YouTube gelirlerinizde düşüş yaşandı mı? Yoksa sadece bende mi BGBG de düşüş var?

Son düzenleme:
Hocam benim şu anda şahsi kanalım yok. Geçtiğimiz yaz kapandı(politik sebeplerle ayrımcılıktan). Arkadaşımın kanalını yönetiyorum. Orada da %20'ye yakın bir düşüş var. Ancak önümüzdeki ay toparlar. Çünkü gösterimlerimizde ciddi düşüş olmuş. Bu aralar çok vaktim olmadığı için yönetmeliği yeni okuyabildim. Ben daha önce KDV muafiyetinden yararlandığım için KDV muafiyetinden yararlanamıyormuşum. Hala şirket üzerindeyiz. Yeni sisteme geçiş yapmadık(bildiğim kadarıyla). Sadece bir tıkla oluyormuş ama halletmek lazım. Yeni öğreniyorum bu sistemi.

Geri
Yukarı