YouTube kanalım kapatıldı

Ben de bu sabah kanalımın kapatıldığına dair bir e-posta aldım. Açıkçası biraz şaşırdım, çünkü böyle birşeyi hiç beklemiyordum. Kanalımla ilgili bazı detayları buraya yazmak istiyorum, belki başkasına faydası olur.

Kanalımın içerisinde mesleğim gereği yaptığım bazı mimari animasyon videoları, birkaç tane pc oynanış videosu ve son zamanlarda sırf sevdiğim ve eğlence olsun diye yaptığım bir hint dizisinin dans sahneleri vardı. Sanırım bu hint dizisi yüzünden oldu ama onunla ilgili de abzürt bir durum var, onu da belirtmek istiyorum.

Bu dans videolarını koymaya başladıktan sonra kanalım aşırı izlenmeye başladı ve abonelerim hızla arttı. Videolarda çalan şarkılar telifliydi fakat detaylarına baktığınız zaman videoyu yayınlamaya izin verildiği yazıyordu. Zaten yayınlamaya engel bir durum olduğunda kırmızı ikon çıkıp, tüm bölgelerde engellendi gibi birşey çıkıyordu. Yani aslında yayınladığım videoların hepsi bir şekilde YouTube'un kendisinin gayet normal bir şekilde izin verdiği videolardı.

İlk başta aklımda yoktu ama sonra kanalımın popüleritesinden dolayı gelir programına başvurmaya karar verdim. Kısa bir süre sonra cevap geldi, olumsuzdu. Detayında ise, tekrarlayan içerik ibaresi vardı, bunun da yine hint dans videolarından olduğunu anladım. Buraya kadar herşey normal. Gelen mailde itiraz videosu çekebileceğim yazıyordu, 2 hafta gibi bir süre de tanımışlardı. Ben de bu arada çekeceğim videonun planını yapıyordum, daha birkaç gün geçmeden şimdi bu maili aldım. Yani böyle bir itiraz süresinin tanındığı bu ara zamanda nasıl oluyor da kanalınız silindi diye mail gelebiliyor? Bu resmen bir çelişki değil mi?

Ben bunun tamamen YouTube'un algoritmasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Gelir programına katılım için olumsuz cevap alan kanalları, eğer belirli bir süre içerisinde cevap vermezlerse otomatik olarak silme işlemine tabii tutacak şekilde ayarlamışlar. Yani bir nevi, uğraşamayacakları kadar fazla kanal olduğu için bir nevi otomatik olarak seleksiyona maruz bırakıyorlar sizi. Ben eminim, o ilk 1-2 gün içerisinde hemen itiraz edip karşı çıksaydım böyle olmayacaktı, belki yine olumsuz cevap alacaktım gelir programı için ama en azından kanalımdaki o belirttikleri içerikleri silip muhafaza edebileceğim bir şansım olacaktı, şimdi o da yok. Bu tamamen robotik bir olay yani.

O kadar iğrenç kanallar varken, gidip benim hint dans videolarıma kafayı taktıysa eğer YouTube bi zahmet yürüsün gitsin, yani diyecek başka birşey bulamıyorum.

O değil bir de 2006'da açmışım ben kanalı, insan üzülüyor yani. Saçma 🤦🏼‍♂️ bi sebepten ötürü, gerçi sebep dahi yok bana göre ama, böyle bi kanal kapatma olabilir mi yahu 😨

Yeni konular

Geri
Yukarı