YouTube ne zaman vergi kesmeye başlıyor?

AYDINBEY.01

Hectopat
Daha fazla  
Aklıma takılan bir soru var. YouTube Türkiye para kazanma açıldıktan sonra ne zaman vergi kesmeye başlıyor. Ne kadar kazanmya başladıktan sonra kesiyor. Kazanmaya başladıktan sonra hemen mi kesiyor.

Yanlışsam düzeltin ama YouTube değil vergiyi devlet alıyor. Yani kazandığın para için fatura kesip beyan etmen lazım.
Bu videoyu izlemen daha fazla bilgi sahibi olmanı sağlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanlışsam düzeltin ama YouTube değil vergiyi devlet alıyor. Yani kazandığın para için fatura kesip beyan etmen lazım.
Bu videoyu izlemen daha fazla bilgi sahibi olmanı sağlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bazı videolara baktım 1000 TL gibi para kazanıyorsanız vergi vermenize gerek yok gibi bir şey denmişti. Devlet bunu harçlık olarak görüyormuş.
Mesut çevik'in bu konu ile ilgili çok güzel bir videosu var izlemeni tavsiye ederim.

Google adese ye baktım hocam 0.01 kuruuş yatmış bunada vergi kesmezler herlade para kazanmam açık değil daha.

Hocam sonuçta sizin sorumluluğunuz. Ama şunu yapmak durumundasınız: Örneğin 1-2 bin TL kazandıktan sonra şirket kurup vergi ödemeye başlarsanız, o ilk 1-2 bin TL'nin de vergisini ödeyerek başlamalısınız. Geriye dönük incelemelerde sıkıntı yaşarsınız. Belirli bir paraya kadar risk alıp vergi ödemeseniz bile, vergi ödemeye başlayacağınız zaman geriye dönük beyan ve ödeme yapmanız en garantisi olur.

Bir Lol yayıncısı, adını hatırlamıyorum şu an, benzer bir durumdan dolayı ceza yediğinden bahsediyordu geçtiğimiz aylarda.

Konu hakkında yeterli yasal ve teknik bilgim yok, dolayısıyla size "X bin TL olana kadar vergi ödemene gerek yok" demem doğru değil.

Hocam sonuçta sizin sorumluluğunuz. Ama şunu yapmak durumundasınız: Örneğin 1-2 bin TL kazandıktan sonra şirket kurup vergi ödemeye başlarsanız, o ilk 1-2 bin TL'nin de vergisini ödeyerek başlamalısınız. Geriye dönük incelemelerde sıkıntı yaşarsınız. Belirli bir paraya kadar risk alıp vergi ödemeseniz bile, vergi ödemeye başlayacağınız zaman geriye dönük beyan ve ödeme yapmanız en garantisi olur.

Bir LoL yayıncısı, adını hatırlamıyorum şu an, benzer bir durumdan dolayı ceza yediğinden bahsediyordu geçtiğimiz aylarda.

Konu hakkında yeterli yasal ve teknik bilgim yok, dolayısıyla size "X bin TL olana kadar vergi ödemene gerek yok" demem doğru değil.

Para kazanma aktif değil hocam ama.

Para kazanma aktif değil hocam ama.
Ben açık olması senaryosundan bahsettim hocam. Devletin sizin kazandığınız 100-200 liranın peşine düşeceğini sanmıyorum. Ama olur da kanal büyür, daha büyük şeyler kazanmaya başlarsınız, o durumda en başından beri kazanılanların vergi beyanını yapmanız gerekir, yoksa geriye dönük incelemelerde beyan eksikliğinden dolayı ceza yiyebilir, ve çeşitli sebeplerle (genç yaş gibi) yararlandığınız vergi indirimi gibi ayrıcalıklardan mahrum kalabilirsiniz.

Kazanç kaç TL’ye çıkınca şirket açıp vergi vermek gerekir, kaç TL’ye kadar devlet göz yumar onu bilemiyorum.

Ben açık olması senaryosundan bahsettim hocam. Devletin sizin kazandığınız 100-200 liranın peşine düşeceğini sanmıyorum. Ama olur da kanal büyür, daha büyük şeyler kazanmaya başlarsınız, o durumda en başından beri kazanılanların vergi beyanını yapmanız gerekir, yoksa geriye dönük incelemelerde beyan eksikliğinden dolayı ceza yiyebilir, ve çeşitli sebeplerle (genç yaş gibi) yararlandığınız vergi indirimi gibi ayrıcalıklardan mahrum kalabilirsiniz.

Kazanç kaç tl’ye çıkınca şirket açıp vergi vermek gerekir, kaç tl’ye kadar devlet göz yumar onu bilemiyorum.

Tamamdır hocam çok sağ olun bilgilendirdiğiniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı