YouTube teknoloji kanalları ne kadar kazanıyor?

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
Son zamanlarda anlam veremediğim bir durum var. Teknoloji kanalına bakıyorum abonesi 50-100 bin civarında, video izlenmesi 5-10 bin civarında geziyor ama gel gelelim kanal için video yapan/yapanların maddi durumları hep yerinde. Misal Hardware Plus kanalı, izlenme sayıları yerlerde ama o kanalda kaç kişi çalışıyor demek ki çark dönüyor para kazanıyorlar. Veya oradan ayrılan Kerem Enginar, onun da izlenmeleri az ama bir fotoğraf makinesi lensine 9 bin lira verip alabiliyor mesela.
Sponsorlar veya markalar bu kadar yüksek mi ödeme yapıyor bu kanallara acaba? Ha keza Technopat'ın YouTube kanalı da yerlerde geziyor.
Sizce bu teknoloji firmalarının video izlenmeleri bu kadar düşük olan kanallara/editörlere bu denli ödeme yapması ne kadar mantıklı? Şahsen ben ortalama video izlenme sayıları 5-10 binlerde gezen bir kanala kolay kolay ödeme yapmazdım. Püf noktası nedir bu işin? Kimsenin kazandığında değil gözüm sadece bana mantıksız geliyor bir yeri kaçırıyorum belli ki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son zamanlarda anlam veremediğim bir durum var. Teknoloji kanalına bakıyorum abonesi 50-100 bin civarında, video izlenmesi 5-10 bin civarında geziyor ama gel gelelim kanal için video yapan/yapanların maddi durumları hep yerinde. Misal hardware Plus kanalı, izlenme sayıları yerlerde ama o kanalda kaç kişi çalışıyor demek ki çark dönüyor para kazanıyorlar. Veya oradan ayrılan kerem enginar, onun da izlenmeleri az ama bir fotoğraf makinesi lensine 9 bin lira verip alabiliyor mesela.
Sponsorlar veya markalar bu kadar yüksek mi ödeme yapıyor bu kanallara acaba? Ha keza Technopat'ın YouTube kanalı da yerlerde geziyor.
Sizce bu teknoloji firmalarının video izlenmeleri bu kadar düşük olan kanallara/editörlere bu denli ödeme yapması ne kadar mantıklı? Şahsen ben ortalama video izlenme sayıları 5-10 binlerde gezen bir kanala kolay kolay ödeme yapmazdım. Püf noktası nedir bu işin? Kimsenin kazandığında değil gözüm sadece bana mantıksız geliyor bir yeri kaçırıyorum belli ki.

Ürün tanıttıkları için oradan da para kazanıyorlardır ama bu kadar nasıl kazanıyorlar onu bilemiyorum.

Çoğu kişi kendi videosunu editlemeyi biliyor. Tek geçim kaynağı YouTube olmuyor. Arkada yaptıkları daha fazla iş oluyor. Şahsen bu şekilde geçinen bir kişi tanıyorum.

Geri
Yukarı