YouTube vergi düzenlemesi ile şirket kurmaya gerek kalmayacak mı?

Arabam ve Ben

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Youtube İçerik Üreticisi
Yaklaşık 10 gündür 1 Ekim sonrası meclise sunulacak olan vergi düzenlemesinde YouTube ile ilgili bir düzenleme de yapılacağı söyleniyor.

Kaynağından kesinti yöntemi uygulanacakmış ve buna göre YouTube içerik üreticilerinin şirket kurmasına gerek kalmaksızın bankada açacakları beyanlı bir hesap ile yatan paradan doğrudan %15 stopaj kesintisi yapılarak para artık şahsi olarak kullanılabilecekmiş.

Şimdi, aslında düşük geliri olan kanallar için kulağa çok ama çok güzel geliyor. Aylık 300 TL kazanan biri damga vergisi defter ücreti vs derken hele bir de sigortalı çalışmıyor ise yani kendi sigortasını yatırması gerekiyor ise aylık 1300-1500 lira gibi bir sabit gideri olacaktı eğer sigortası ödeniyor ise 500 TL muhasebe ve diğer giderler sabit olacaktı. Bu durumda 300 TL kazanan bir içerik üreticisi 45 TL bankada stopaj kesintisi ile 255 TL parasını dilediği gibi kullanabilecek.

Benim burada sormak istediğim bir şey var, aylık 200-500 lira kazanan değil de 1000-1500 üzeri kazananların durumu yani bir şirketin maliyetini kurtarabilen ve şirket sahibi olmanın avantajlarını kullanabilme yani vergiden "kaçınma" gider gösterme fatura kesebilme (sponsorluklar) gibi durumları olanlar ne olacak acaba onların durumu da bu şekilde mi olacak direk %15 kesilecek kalanı mı alacaklar?

Aslına bakarsanız kafam karıştı, %15 kaynağından kesinti mi? Yoksa şahıs şirketi ile devam etmek mi daha mantıklı bilemedim siz ne düşünüyorsunuz?​

Kazancınıza bağlı olarak değişir şahıs şirketi ile devam edip etmeyeceğiniz. Benim anladığım kadarıyla bu iş için ayrı özel bir banka hesabı kurulacak ve vergi sadece o banka hesabında otomatik olarak kesilecek. Farklı bir yere bu parayı yatırdığınız zaman ücrette bir kesinti olmayacak ama vergi mükellefliğiniz tabii ki devam edecek. Şahsen ben ayda 300-400 lira gibi paralar kazanıyorum ortalama bu yüzden mecburen banka hesabının üzerinden vergimi ödeyeceğim.

Kazancınıza bağlı olarak değişir şahıs şirketi ile devam edip etmeyeceğiniz. Benim anladığım kadarıyla bu iş için ayrı özel bir banka hesabı kurulacak ve vergi sadece o banka hesabında otomatik olarak kesilecek. Farklı bir yere bu parayı yatırdığınız zaman ücrette bir kesinti olmayacak ama vergi mükellefliğiniz tabii ki devam edecek. Şahsen ben ayda 300-400 lira gibi paralar kazanıyorum ortalama bu yüzden mecburen banka hesabının üzerinden vergimi ödeyeceğim.

Şahıs şirketi uzunca bir süre idare eder aslında, LTD için kurumlar vergisi eşiğine gelene kadar net kazanç şahısta kalınabilir ki bu gerçekten çok zaman alır,

İşte tam da aslında bahsettiğim konu bu yani vergiden kaçınma avantajı var şirket olmanın, tabii YouTube gelirleri KDV dahil geldiği için KDV gideri biraz zor olur bir süre sonra ama gerçekten çok kafa karıştırıcı bir durum.

Şahıs şirketi uzunca bir süre idare eder aslında, LTD için kurumlar vergisi eşiğine gelene kadar net kazanç şahısta kalınabilir ki bu gerçekten çok zaman alır,

İşte tam da aslında bahsettiğim konu bu yani vergiden kaçınma avantajı var şirket olmanın, tabii YouTube gelirleri KDV dahil geldiği için KDV gideri biraz zor olur bir süre sonra ama gerçekten çok kafa karıştırıcı bir durum.
Yaptığım videolar gereğince gider olarak gösterebileceğim pek bir şey yok.

Yaptığım videolar gereğince gider olarak gösterebileceğim pek bir şey yok.

Neden olmasın? Yeni telefon, kamera, mikrofon, ışık, bilgisayar, araç bakım, onarım, yakıt, telefon faturası, internet faturası, kılık kıyafet, Home Office ise ev faturaları kira ise kiranın bir kısmı vs. şeklinde çeşitlendirilebilir.

Bu konu benim de merak alanımda. Bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim. Twitch üzerinde, henüz masraflarımı karşılamadığı için ödeme alamadığım bir param var. Yeni sistemde doğrudan kesinti yapılacaksa, tam zamanlı olarak yayıncılığa geçme planlarım var. Ancak şöyle bir soru işareti var aklımda. Vergi %15 olarak belirlenir ve şirket kurma zorunluluğu kalkarsa, şirketi olanlar yine aynı senaryoda %18 KDV, %25 gelir vergisi ödeyecek. Bu durumda herkes yeni sisteme geçmek isteyecektir. Bu durumda nasıl bir cazibe koyacaklar şirket için?

Neden olmasın? Yeni telefon, kamera, mikrofon, ışık, bilgisayar, araç bakım, onarım, yakıt, telefon faturası, internet faturası, kılık kıyafet, Home Office ise ev faturaları kira ise kiranın bir kısmı vs. şeklinde çeşitlendirilebilir.
Kirada oturdugum icin kiranin da vergisini vermek durumunda kalacagim falan. Basit olan iyidir :)

Kendi iş yerim var şahıs şirketi üzerinden. Ciddi masrafı var bu zamanda şahıs şirketi olmasına rağmen.
Bakur, vergi, muhasebe, fatura, kira derken kazancın %60 oranı direkt gidiyor.

Ancak şirket açmadan kazanca göre vergi ödenirse ciddi bir gelişim olur.
Başka işte çalışsanız dahi bu durumda elde edilecek kazançta kendi cebinizden para çıkmaması demek. Kazanca göre vergi ödemek çok daha mantıklı.

İnşallah böyle bir gelişme olur kendini yayın plartfomlarında geliştirmek isteyen ve iş olarak gören kişiler için.
Ancak ben pek olacağını düşünmüyorum. Çünkü şu an kesilen cezalar ve vergiler devlet hazinesine para getiriyor ne yazık ki.

Kendi iş yerim var şahıs şirketi üzerinden. Ciddi masrafı var bu zamanda şahıs şirketi olmasına rağmen.
Bakur, vergi, muhasebe, fatura, kira derken kazancın %60 oranı direkt gidiyor.

Ancak şirket açmadan kazanca göre vergi ödenirse ciddi bir gelişim olur.
Başka işte çalışsanız dahi bu durumda elde edilecek kazançta kendi cebinizden para çıkmaması demek. Kazanca göre vergi ödemek çok daha mantıklı.

İnşallah böyle bir gelişme olur kendini yayın plartfomlarında geliştirmek isteyen ve iş olarak gören kişiler için.
Ancak ben pek olacağını düşünmüyorum. Çünkü şu an kesilen cezalar ve vergiler devlet hazinesine para getiriyor ne yazık ki.

Gerçekten çok merak ettim kazancın %60 nasıl direk vergi muahsebe fatura kira gidiyor kira çok yüksek olmalı yani vergi konusunda kira gideri çok ayrı bir nokta, burada başlıca olay gelir vergisi + KDV, bunlardan kaçınılabildiği kadar kaçınılabiliyor ama muhtemelen her halükarda %15 daha avantajlı olacak gibi.

Mevcut durumda milleti soymak için kılıf uyduruyorlar. Hiç mantıklı bir karar değil. İnanmayın böyle yok hesap açacaklar vergi otomatik düşecek falan. 45 lira stopajla kurtarırsan ben sana 45 lira göndereyim aylık da hayrım olsun. Yüzde %40 gelir vergini, üzerine ödediğin vergiyle beraber %18 KDV'ni üzerine stopajı ödeyeceksin. Sana da 300 TL'den kalacak para 150 lira civarı. Sponsorluk aldıysan %40+18 ödeyeceksin ölme eşeğim ölme. Şahıs şirketi her türlü daha mantıklı. %22+18 ödüyorsun. Sponsorluklar için sadece %18 KDV ile fatura kessen bile yeterli oluyor. Hatta medya şirketiyle anlaşmak bile daha karlı yeni tasarıdan.

Geri
Yukarı