YouTube video çözünürlüğünü düşürüyor

Yazar

Hectopat
Yer
Turkey
YouTube video çözünürlüğümü düşürüyor yardıma ihtiyacım var

Merhabalar herkese iyi forumlar. Ben YouTube kanalım için oyun videoları çekmek istiyorum ve bu videoları OBS ile kayıt alıyorum, sistemim AMD Ryzen 7 4800, GeForce GTX 1650 Ti 4 GB ve 16 GB RAM bellek var. Özet olarak böyle.

OBS ile 5000 bitrate ile 1080p 60 FPS GTA 5 kaydı yapıyorum, çıktısı çok temiz ve kaliteli oluyor. Bilgisayarda oynattığımda gerçekten o 1080p 60 FPS kalitesini veriyor ancak YouTube'a upload ettikten sonra kalite kısmında 1080p 60 FPS gözükse de yanında FHD ibaresi yerine sadece HD ibaresi yer alıyor ve ayrıca 1080P60 olarak izlediğimde sanki 360p izliyormuşum gibi kalitesiz olarak videoyu bana sunuyor.

Ülke genelinde 480p en yaygın kullanılan kalite diye biliyorum 480p ye geçtiğimde 144p gibi gözüküyor kör ediyor resmen bunu nasıl çözebilirim? bu konu hakkında VP9 codec çözümüyle alakalı bir video izledim daha sonra aynı videoyu 2K çözünürlükte render alıp tekrar upload ettim kalitede 2K gözüküyor ama yine yanında HD ibaresi var ve kalite yine kötü bir haftadır uğraşıyorum bir türlü çözemedim arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu konu hakkında açılmış benzer 3-4 konu daha buldum ancak hiçbirinde sorun çözülmemiş, en azından çözüldüğüne veya nasıl çözüldüğüne dair bir bilgi yok.
Notlar:
H265 codec kullandığımda görüntü kalitesinde çok ciddi bir düşüş oluyor.
Videoyu 1920x1080 çözünürlükte çekip aynı çözünürlükte çıktı alıyorum.
Son bir çözüm olarak direkt olarak çekimi 2K çözünürlükte yapıp sonrasında 2K render alıp yüklemeyi deneyeceğim, upload uzun süreceğinden bununla alakalı sonuçları 1-2 güne bildiririm alternatif çözümlerinizi bekliyorum.

Videolar:
Tam ekranda izlerseniz aradaki farkı daha net anlarsınız.
İlk yüklediğim 1080p 60 FPS video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adobe encoder kullanarak aynı videoyu 2K 2560x1440 render aldım (VP9 codec ile sıkıştırılsın diye) sonuç diğerine göre biraz daha temiz ancak 480p ve 720p kalitesi halen çok kötü.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sorunu nasıl çözebilirim düzenli içerik üretmek istiyorum ama görüntü kalitesi yüzünden yapamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi forumlar :)

Tam emin olmamakla birlikte bir arkadaşımdan duyduğum bilgiye göre
Oda ilk başladığında bir yıl önce videolarının kalitesinin kötü olduğunu söylemiştim
Kayıt videolarım sorunsuz ama YouTube belli bir kitleye ulaşana kadar düşük olarak sunuyor demişti bir süre sonra (abone ya da izlenim tam bilmiyorum ) düzelir demişti.

Nedenini yazmışsın zaten. Video codeci ile ilgili bir durum. Düşük izlenmeye sahip videolar/kanallar için bant genişliği açısından daha kalitesiz görüntü sunan avc1 isimli codeci kullanıyor.
1440p ve üstü çözünürlüğe geçtiğinde küçük kanal daha olsa VP09 kullanılmaya başlıyor ve görüntü daha kaliteli hale geliyor. Ama sen oyun kaydını 1080p alıp upscale ederek sanal olarak 1440p hale getirdiğin için, ilk baştaki saf 1080p kalitesinde olmuyor video.
Ek olarak, pandemi döneminden ötürü genel olarak bir miktar kalite düşüklüğü söz konusu.

Tam emin olmamakla birlikte bir arkadaşımdan duyduğum bilgiye göre
Oda ilk başladığında bir yıl önce videolarının kalitesinin kötü olduğunu söylemiştim
Kayıt videolarım sorunsuz ama YouTube belli bir kitleye ulaşana kadar düşük olarak sunuyor demişti bir süre sonra (abone ya da izlenim tam bilmiyorum ) düzelir demişti.
Benzer şekilde tavsiyeleri bir çok yerde yazmışlar ancak kaliteye bakmaksızın video yüklersem kim neden kalitesiz video izler diye de soruyorum kendime bilemedim yüklesem mi acaba direkt :D

Nedenini yazmışsın zaten. Video codeci ile ilgili bir durum. Düşük izlenmeye sahip videolar/kanallar için bant genişliği açısından daha kalitesiz görüntü sunan avc1 isimli codeci kullanıyor.
1440p ve üstü çözünürlüğe geçtiğinde küçük kanal daha olsa VP09 kullanılmaya başlıyor ve görüntü daha kaliteli hale geliyor. Ama sen oyun kaydını 1080p alıp upscale ederek sanal olarak 1440p hale getirdiğin için, ilk baştaki saf 1080p kalitesinde olmuyor video.
Ek olarak, pandemi döneminden ötürü genel olarak bir miktar kalite düşüklüğü söz konusu.

Yani diyorsun ki direkt olarak çekimi daha yüksek çözünürlükte (örneğin 2560x1440p) yaparsan sorun büyük oranda çözülecektir. Umarım öyledir şu an onu deniyorum çözülürse çok sevineceğim.

Peki direkt 2K kayıt alıp Adobe encoder ile 1080p render alırsam nasıl bir sonuç almış olurum daha kaliteli olabilir mi? Yoksa tam tersi mi olur?

Yani diyorsun ki direkt olarak çekimi daha yüksek çözünürlükte (örneğin 2560x1440p) yaparsan sorun büyük oranda çözülecektir.
Eğer sisteminde oyunu 1440p olarak oynuyorsan, evet. Ama ekranda 1080p şeklinde oynayıp çıkış çözünürlüğünü 1440p seçersen yine sanal bir 1440p elde etmiş olursun.

Eğer sisteminde oyunu 1440p olarak oynuyorsan, evet. Ama ekranda 1080p şeklinde oynayıp çıkış çözünürlüğünü 1440p seçersen yine sanal bir 1440p elde etmiş olursun.

Hayır sistemim 1440p değil ve eminim ki birçok YouTuber'ın da sistemi bu şekilde değil ancak nasıl oluyorsa onlar bu sorunu aşmış görünüyorlar. Kaydı 2K almayı deneyeceğim olmazsa ne yaparım bilemiyorum :(

Cevaplarınız için teşekkürler :)

Güncelleme:
2k çıkışlı kayıt almak işe yaramadı ekranın boyutu 2k olmadığı için siyah boşluk oluştu görüntü halen 1080p olarak kayıt ediliyor maalesef.

Tek seçenek olarak sanırım bir süre boyunca bu kaliteye katlanmam gerekecek umarım düzelir başka bir alternatif çözüm aklıma gelmiyor.

Not: Ekte ekran görüntüsü bulunuyor bakabilirsiniz.
Son bir kez up yapıyorum belki çözümü vardır umuduyla.

Dosya Ekleri

• Ekran.png
    Ekran.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı