YouTube'a plak kaydı yüklemek

Merhabalar. Sorum şudur, elimdeki plakların hem ses hem de video olarak kaydını alıp YouTube'a yüklemek istiyorum. Ancak telif mevzusu hakkında bir bilgim yok. Plaklar için telif geçerli midir? Geçerli ise hangi müziğin telifli olduğunu nasıl öğreneceğim? Seçtiğim müzik telifli ise izin alabilir miyim? Alabiliyorsan nereden almalıyım? Gelecek cevaplar ve ilgiler için şimdiden teşekkür ederim...

Yanlış biliyor olabilirim kulaktan dolma bir bilgi. Sanırım 70 sene gibi bir süresi var telif hakkı bulunan eserlerin.

Plak kayıtları belki Content İd kapsamında Youtube algoritmasına takılmayabilir fakat bu şikayet edilmeyeceği anlamına gelmez. Şikayet edilirse yine yaptırım uygulanabilir.

Youtube yardım kısmında bu konularda çok açıklayıcı türkçe içerik mevcut oradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Plaklara gelince, tabi doğal olarak o gün bu plakları çıkarmış haklarını ellerinde bulunduran firmalar kapanmış olabilir. Telif hakları süresi dolmamışsa illaki birilerine devredilmiş, miras kalmıştır.

Konu hakkında Mesam, Müyap gibi kuruluşlardan bilgi alabilirsiniz.

Yanlış biliyor olabilirim kulaktan dolma bir bilgi. Sanırım 70 sene gibi bir süresi var telif hakkı bulunan eserlerin.

Plak kayıtları belki content ID kapsamında YouTube algoritmasına takılmayabilir fakat bu şikayet edilmeyeceği anlamına gelmez. Şikayet edilirse yine yaptırım uygulanabilir.

YouTube yardım kısmında bu konularda çok açıklayıcı Türkçe içerik mevcut oradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Plaklara gelince, tabii doğal olarak o gün bu plakları çıkarmış haklarını ellerinde bulunduran firmalar kapanmış olabilir. Telif hakları süresi dolmamışsa illaki birilerine devredilmiş, miras kalmıştır.

Konu hakkında mesam, müyap gibi kuruluşlardan bilgi alabilirsiniz.

Pekala dediklerinizi yapacağım. Yüklemek istediğim plak modern Talking'di yani 70 sene daha olmadı maalesef ama müsaitseniz YouTube'a modern talking vinyl record yazarsanız bir sürü çıkıyor sanki herhangi bir yaptırımı ya da cezası yokmuş gibi.

Pekala dediklerinizi yapacağım. Yüklemek istediğim plak modern Talking'di yani 70 sene daha olmadı maalesef ama müsaitseniz YouTube'a modern talking vinyl record yazarsanız bir sürü çıkıyor sanki herhangi bir yaptırımı ya da cezası yokmuş gibi.
Hocam başta belirttim kulaktan dolma aklımda kalan bir bilgiydi açıkçası. Zaten ben tükçe içerik sanmıştım orada. O yüzden Mesama, Müyap'a falan sormayın boşuna bunların publish hakları genelde Sony, Emi falan oluyor :)

Youtuber olanlar daha iyi biliyor bu işleri. Kanala koyuyorsun ama para kazanmıyorsun veya kazandığın para telif hakkı sahibine gidiyor falan. Böyle bir takım işler var açıkçası ben yine kulağımda kalanları aktarıyorum. :)

Hocam başta belirttim kulaktan dolma aklımda kalan bir bilgiydi açıkçası. Zaten ben tükçe içerik sanmıştım orada. O yüzden mesama, müyap'a falan sormayın boşuna bunların publish hakları genelde Sony, emi falan oluyor :)

YouTuber olanlar daha iyi biliyor bu işleri. Kanala koyuyorsun ama para kazanmıyorsun veya kazandığın para telif hakkı sahibine gidiyor falan. Böyle bir takım işler var açıkçası ben yine kulağımda kalanları aktarıyorum. :)

Hocam çok teşekkür ederim ilgin için... Kulaktan dolma olsa da bilgi bilgidir araştıracağım bunu.

Hocam çok teşekkür ederim ilgin için... Kulaktan dolma olsa da bilgi bilgidir araştıracağım bunu.
lisans.png

Genelde bu tarz videolarda şu yeşille çizdiğim satır bulunuyor. Konu burası ile ilgili onu söyleyebilirim. Yani yükleyen zaten benim değil lisans sahibi bunlar bunlar diyor sanırım yüklerken.

Eki Görüntüle 761663

Genelde bu tarz videolarda şu yeşille çizdiğim satır bulunuyor. Konu burası ile ilgili onu söyleyebilirim. Yani yükleyen zaten benim değil lisans sahibi bunlar bunlar diyor sanırım yüklerken.

HMM aynen orası benim de dikkatimi çekmişti neyse gerisini araştırıp bakacağız artık. Konu kapanabilir teşekkürler.

Para kazanmaya kapalı olacağı için sorun olacağını sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı