YouTube'da Nijerya hakkındaki yorum serisi

Makaleler
10
Yer
Kenya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 2600
B450M S2H V2
Apacer 8GB 3000MHz
XFX RX 570 4GB
Corsair Spec Delta RGB
Corsair VS550 (Beyaz etiketli)
Meslek
Öğrenci
İleride bir Avrupa ülkesinde mühendis olarak çalışmak istiyordum. Zordu ama imkansız değildi. Bugün Fransa'da yaşayan bir maden mühendisinin Nijerya hakkındaki bir videoda bulunan yorum serisine denk geldim. Bu benim fikirlerimi biraz etkiledi. Çoğu Avrupa ülkesinin Afrika'yı sömürdüğünü biliyordum ama zaten kapitalist düzende herkes birbirini sömürüyor falan diyordum. Bu yorum serisinden sonra fikirleriniz olumlu ya da olumsuz anlamda değişebilir.
Bahsi geçen video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

20211202_233011.jpg

20211202_232854.jpg

20211202_232950.jpg

20211202_233039.jpg

Kendi içimizde bir toplum kurmuş olsak bile kendi içimizdeki dinamikler doğa ile genel olarak aynı. "Hayatta kal ve üre" amacı hayatımızın bütün alanlarına farklı isimlerle de olsa var olmakta. Her zaman birileri tok olacak, birileri de aç olacak. İyilik yapmakla en fazla kendinizi ferahlatırsınız. Bu durum biz istemesek bile bu şekilde, sistemi değiştirecek kadar da gücümüz yok. Av yerine avcıya dönüşmek zorundayız. Gerekirse engeller kesilecek, birilerinin üstüne basılacak veya birileri kullanılacak. Bu durumda yapılabilecek tek şey bu. Aksi takdirde lokma oluruz.

Kendinize hayat amacı edinebilirsiniz, çok çalışıp elde ettiğiniz güçle genel yaşam şartlarını yükseltmeye çalışabilirsiniz. Ancak bu hayatta acımasız olmak zorundasınız, aksi taktirde lokmanızı elinizden alırlar. Aklınıza gelen ve etik olmayan bütün eylemleri yapmak zorundasınız. Ancak "mükemmel" insan ütopyasında mümkün, ben de çok isterim haksızlığın olmadığı, herkesin eşit olduğu, insanlığın sürekli gelişmeler katettiği ancak bu fikrin uygulanması birçok yan problemi yanında getirmekle beraber uzun sürecektir, dediğim gibi büyük bir gladyatör arenası içindeyiz ve çabalamak yapabileceğimiz tek şey.

Çok sevdiğim bir söz vardır; Şükretme, isyan et. Şükredersen yavaş yavaş elinden her şey kayar gider, isyan edersen ve elindekinin daha fazlası için çabalarsan sürekli gelir. İçinde bulunduğumuz durum bunu zorunlu hale getiriyor.

Ben biraz acımasızım galiba, Türkiye'de bile şu şartlarda çocuk yapılmaz derken, bu insanlar patır patır doğuruyor. Tabii ki sömürü yüzünden sefalet içinde yaşamak kötü bir şey ama kendilerine verdikleri zararı da biliyorlar, o yüzden hümanistlik yapmıyorum artık.

Ben biraz acımasızım galiba, Türkiye'de bile şu şartlarda çocuk yapılmaz derken, bu insanlar patır patır doğuruyor. Tabii ki sömürü yüzünden sefalet içinde yaşamak kötü bir şey ama kendilerine verdikleri zararı da biliyorlar, o yüzden hümanistlik yapmıyorum artık.
Çok doğru. İçinde bulunduğumuz durum bunu zorunlu hale getiriyor. Kendi karnını doyurmakta ve kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan birisi neden başkalarını düşünsün ki(aile harici)? "Hayatta kal ve üre" kanunu bütün hayatımızı oluşturuyor ve rekabete sürüklüyor her canlıyı. Zorunlu olarak "üç maymun"u oynamak gerekiyor. Aksi taktirde farklı yerlerden vurulacaksınız, etki alanınız daralacak, ihtiyaçlarınızı karşılama konusunda geriye düşeceksiniz.

Afrika'da çok fazla yoksulluk olduğunun farkındayım ancak yıllardır bir tepki gelmiyor. Hala kendi içerisinde savaşan ülkeler dahi var. Bence Afrika kıtası doğal seleksiyonun etki etmediği unsurlardan biri olarak kalacak. Nedir bunlar? Hava, su, gibi. İhtiyacımız var. Ancak düzene etki etmiyor. Ben yıllar sonra Afrika'nın kalkındığını görmek isterim. Ancak @Cruslan hocamın bahsettiği her koyunun kendi bacağından asıldığı dünya düzeni daima devam edecek. İnsan kendi kaderine yaptıklarıyla yön verir. Bencildir. Konuda bahsi geçen mühendis arkadaş elbette bir aileye yardımcı olmuş olabilir. Fakat onlara yaptığı yardım asla bir kıpırdanmaya ön ayak olamayacak. Ben Afrika'ya elbette üzülüyorum. Yardım edebileceğim bir konu varsa olmaya da her zaman hazır olacağım. Lakin bunlar gıda yardımı yapmak, giyecek yardımı yapmak veya su kuyusu açmak olmayacak.

Kendi içimizde bir toplum kurmuş olsak bile kendi içimizdeki dinamikler doğa ile genel olarak aynı. "Hayatta kal ve üre" amacı hayatımızın bütün alanlarına farklı isimlerle de olsa var olmakta. Her zaman birileri tok olacak, birileri de aç olacak. İyilik yapmakla en fazla kendinizi ferahlatırsınız. Bu durum biz istemesek bile bu şekilde, sistemi değiştirecek kadar da gücümüz yok. Av yerine avcıya dönüşmek zorundayız. Gerekirse engeller kesilecek, birilerinin üstüne basılacak veya birileri kullanılacak. Bu durumda yapılabilecek tek şey bu. Aksi takdirde lokma oluruz.

Kendinize hayat amacı edinebilirsiniz, çok çalışıp elde ettiğiniz güçle genel yaşam şartlarını yükseltmeye çalışabilirsiniz. Ancak bu hayatta acımasız olmak zorundasınız, aksi taktirde lokmanızı elinizden alırlar. Aklınıza gelen ve etik olmayan bütün eylemleri yapmak zorundasınız. Ancak "mükemmel" insan ütopyasında mümkün, ben de çok isterim haksızlığın olmadığı, herkesin eşit olduğu, insanlığın sürekli gelişmeler katettiği ancak bu fikrin uygulanması birçok yan problemi yanında getirmekle beraber uzun sürecektir, dediğim gibi büyük bir gladyatör arenası içindeyiz ve çabalamak yapabileceğimiz tek şey.

Çok sevdiğim bir söz vardır; Şükretme, isyan et. Şükredersen yavaş yavaş elinden her şey kayar gider, isyan edersen ve elindekinin daha fazlası için çabalarsan sürekli gelir. İçinde bulunduğumuz durum bunu zorunlu hale getiriyor.
Ben de sizin gibi düşünüyordum ama kendimi yorumu yazan maden mühendisinin yerine koyunca içim bi' cız etti. Burada yazdıkça yazarım, çok da güzel yazarım ama yorumu yazan gibi senelerce o insanları o halde görmek ve onların senin değer vermediğin küçük bir kutu kolaya bile sevindiğini bilmek falan beni psikolojik olarak kötü hissettirirdi. Her kola içtiğimde oturur ağlardım belki de. 10'larca çocuk yapan kişiler değil de o küçük çocuklar aklıma gelirdi... Garip hissediyorum.

Videonun Nijerya´da çekildiğini nasıl anladınız?
Yorumu yapan arkadaş eskiden Nijerya'da yaşadığını ve orada da böyle insanlar olduğunu söylüyor.

Geri
Yukarı