Youtube'da video izlerken donuyor.

DarkEar

Kilopat
YouTube'da video izlerken donmalar oluyor ayarlara bakınca FPS düşmesi yaşanmış oluyor 400 civarında. Önceden böyle bir sorunum yoktu ve sadece tam ekran açınca donma olmuyor. Flash Player'i güncelledim ama işe yaramadı Opera kullanıyorum ne yapmam lazım?

Not: İnternetimde sıkıntı olduğunu zannetmiyorum ve bilgisayara indirdiğim videoları donmadan izleyebiliyorum.

Youtube videolar Flash player kullanmıyor. Flash player desteği 2020 bitiyor.
Yani güncellemenize gerek yok. Ayrıca kaldırmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak kullandığınız uzantıları, devre dışı bırakarak deneyin. Bazı uzantılar, sitelerin sorunlu çalışmasına neden olabiliyor. Opera izleyici ve reklam engelleme ayarlarını da kapatıp test edin. Buna ek olarak tüm geçmişi, çerezler de dahil temizleyin.

Modemi yeniden başlatın.
Bağlantıdaki yazılım ile İnternet bağlantı sorunlarını giderin.

@Eren Keskinoğlu İşlemcin video işlemek için yetersiz kalıyor olabilir.
Bağlantıdaki uzantıyı kurun. Ayrıca Opera için önerdiğim ayarları uygulayın.
Varsayılan ayarları ile kullanabilirsiniz. Ayrıca 60 FPS videoları engelleyip, sadece 30 FPS çalışmaya zorlayabilirsiniz. Genel olarak 60 FPS videolar yüksek kaynak tüketiyor.

Screenshot_6.png

Opera GX kullanıyorsanız normal Opera geçmenizi öneririm.
Opera GX animasyon, ses vb. CPU tüketimi harcıyor. Hatta ben Chromium Edge, Chrome ya da Vivaldi tavsiye edebilirim. Opera artık bu tarayıcılara göre yüksek kaynak tüketiyor.
Vivaldi tarayıcısını eski Opera çalışanları geliştiriyor. Opera sol menüsüne benzer ve daha gelişmiş bir menüsü var. İçerisinde reklam ve izleyici engelleme ayarı barındırıyor. Ayrıca bağlantıda tarayıcı için ayar ve uzantı önerisi yaptım.

@Eren Keskinoğlu Bağlantıdaki konuda ayar önerisi yaptım.
Konunun ikinci sayfasında mesela Arama önerilerini nasıl açılacağını belirttim. Eğer kullanıyorsan o ayarları da uygulamayı unutmayın. Reklam engelleme ayarı Nano adblocker ve Defender ikilisi kadar iyi değil. Belki tamamen ayarı kapatıp bu uzantıları kullanabilirsin.

Ayrıca bağlantıda bazı arkadaşlar kullandıkları uzantıları belirtmiş. Onlara da göz atabilirsiniz.
Ben şu anda Brave reklam engelleme ayarı ve şu uzantıları kullanıyorum. Brave Nightly(Gecelik) sürümü olduğu için günlük güncelleme alıyor. Ayrıca pek istikrarlı değil. Denemek için geçici olarak kullanıyorum. O yüzden bu sürümünü kimseye tavsiye etmem.
Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Son düzenleme:
bende opera kullanıyodum videonun sesi falan bazen donuyodu yada arkaplandaki işimden çıktığımda videonun ekranı öyle kalıyodu veya video izlerken adamın sesi bozulup aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa sesine dönüşüyodu ve aşırı cpu kullanıyodu ama vivaldiye geçtim artık daha rahatım vivaldi chorme ve operanın karışımı gibi ama performansı yükseltilnmiş

Geri
Yukarı