YouTube'un Video Kalitesini Çok Bozması

nitalemened

Decapat
Nedenini anlamadığım bir şekilde YouTube dehşet bir şekilde kaliteyi bozuyor. 50 bitrate ve 1080P 60FPS olarak yüklediğim video Render'dan çıktığında cam gibiyken, YouTube'a attığımda piksel pikseldi ve bazı deformasyonlara uğramıştı. Bunun önüne daha çok geçebilmek için ne yapmalıyım? Bazı kanallara bakıyorum ufacık deformasyonlar bile yok, benim attığım video aslen çok kaliteliyken YouTube'a girince bozuluyor. Bu durumun nasıl önüne geçilebilir? YouTube partneri olmayan kişileri kalite olarak arkaplana mı atıyor, yoksa ben mi bir hata yapıyorum?

Örnek video

Renderdan çıktığı hâli:

nIRbMF.png

YouTube'daki hâli:

fdIwvI.png

Son düzenleme:
Aynı sorunu ben de yaşıyorum maalesef. Videoyu 4K ve bitrate olarak fulleyip Premiere Pro ile renderlamama rağmen nedense YouTube'a koyunca videoyu aşırı derecede kalitesizleşiyor.

Soldaki renderladığım, sağdaki ise YouTube'a yüklenmiş hali.

Eki Görüntüle 716879
Bu sorunun olmaması için çıktıyı 4K mı almamız gerekiyor acaba? Birde çıktıyı 4K aldığımızda Youtube'ta 4k seçeneğini seçebiliyor muyuz?

Daha geçen güne kadar 1080P video upload ederken çok ayar oluyordum. 2K upload ile biraz önüne geçtim. Tek yaptığım kayıt çözünürlüğünü 2K yapmak. Bitrate vs. aynı, nvidia shadowplay ile kaydediyorum.
1080P uploadım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2K uploadım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
1080P monitörümde youbube çözünürlük 1080P yapıyorum izlerken. Bayağı fark var.
Bir ara technopat forumda bir yorum okumuştum. Youtube 2K ve üzeri videolarda daha kaliteli algoritma kullanıyor diyordu.

YouTube videoları sıkıştırdığından şu anlık tek "çözüm" olarak 1440p veya 4K video yüklemelisiniz.
Bunu az önce bir arkadaşımla konuşurken o da aynı şeyi söyledi, codec kalitesi 1080 ile 4k için farklıymış. Cevap için çok teşekkür ederim.
Aynı sorunu ben de yaşıyorum maalesef. Videoyu 4K ve bitrate olarak fulleyip Premiere Pro ile renderlamama rağmen nedense YouTube'a koyunca videoyu aşırı derecede kalitesizleşiyor.

Soldaki renderladığım, sağdaki ise YouTube'a yüklenmiş hali.

Eki Görüntüle 716879
Gerçekten berbat ya, koskoca Google'ın şu olayı görüp utanması gerekmiyor mu? Kanaatimce, partneri olmadığımız için bizim videolarımızı daha çok sıkıştırıyorlar.
Aynı sorun video izlerken de oluyor Full HD izlerken bile piksel piksel gözüküyordu bende sanırım bu aralar YouTube'da sıkıntı var.
İşte bu YouTube'un çok sıkıştırmasından kaynaklı.
YouTube videoları sıkıştırılır, o yüzden kalite düşer. Özellikle çok ufak cisimlerin olduğu videolarda bulanık bir kaos oluyor sıkıştırma yüzünden, sim patlaması v.s gibi.

Tek çözüm gibi bir şey var, daha yüksek kalitede yüklemek.
1080p olarak kaydettiğim bir videoyu 4k renderlamak saçma geliyor ama bu saatten sonra yapacak başka bir şey yok daha kaliteli olması için. Yanıt için teşekkür ederim.
Yapabileceğin bir şey yok. Dosyayı sıkıştırıyorlar böylece fazla yer kaplamıyor.
Bu denli sıkıştırma olayı çok saçma geldiğinden sormuştum zaten. Başka kanallarda taş gibi kalite varken bizim videolarımızı bu kadar sıkıştırması beni irite ediyor.
Bu sorunun olmaması için çıktıyı 4K mı almamız gerekiyor acaba? Birde çıktıyı 4K aldığımızda Youtube'ta 4k seçeneğini seçebiliyor muyuz?
YouTube senin attığın videoya göre kaliteyi belirliyor zaten. 1080p olarak renderladıysan bir videoyu onun kalitesi ham olarak 480p bile olsa 1080p gibi gözükür ama izlerken video gerçekten 1080p olmaz.
Daha geçen güne kadar 1080P video upload ederken çok ayar oluyordum. 2K upload ile biraz önüne geçtim. Tek yaptığım kayıt çözünürlüğünü 2K yapmak. Bitrate vs. aynı, nvidia shadowplay ile kaydediyorum.
1080P uploadım:
2K uploadım:
1080P monitörümde youbube çözünürlük 1080P yapıyorum izlerken. Bayağı fark var.
Bir ara technopat forumda bir yorum okumuştum. Youtube 2K ve üzeri videolarda daha kaliteli algoritma kullanıyor diyordu.
Ben de Shadow Play kullanarak çekiyorum ve 1080p bir monitörüm var. Bundan sonra videoları 1080p kaydediyor olsam da 4k olarak renderlayacağım, madem YouTube bu kadar sıkıştırıyorsa ve çözüm buysa o upload süresine katlanmak zorunda kalacağım.
Hepinize çok teşekkür ederim cevaplarınız için, bütün cevapsız sorular cevaplanmış oldu. Konuyu kapatabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı