Yük altında fanlardan biri çok hızlı hareket ediyor

bilal232

Hectopat
Oyun oynarken kasanın içinde bir fan kafasına göre çok hızlı hızlanıp yavaşlıyor ve bunu normal bir şekilde yaptığını düşünmüyorum. Hangi fan olduğunu nasıl anlarım ve ne gibi bir şey uygulayabilirim?
Tahminim işlemcinin stok fanı ya da ekran kartı fanları.

Son düzenleme:
Yük altında zaten fanların yüksek devirde çalışıp sistemi soğutması lazım. Eğer bilgisayarınızın bakımını yapalı uzun süre olduysa temizleyip termal macunlarınızı yenileyebilirsiniz.

Yük altında zaten fanların yüksek devirde çalışıp sistemi soğutması lazım. Eğer bilgisayarınızın bakımını yapalı uzun süre olduysa temizleyip termal macunlarınızı yenileyebilirsiniz.
Tabiki hızlı çalışması ve soğutması lazım ama ısındıysa hızlı çalışır benimki hızlanıp yavaşlıyor ve termal macunları yeni sürdüm ekran kartı ve işlemci içinde.

Dediğim programı indirip yük altındayken fanların çalışmalarını kontrol edebilirsiniz. Gerçekten dediğiniz gibi aniden yüksek RPM'lere çıkıp düşüyor mu kontrol edin.

Dediğim programı indirip yük altındayken fanların çalışmalarını kontrol edebilirsiniz. Gerçekten dediğiniz gibi aniden yüksek RPM'lere çıkıp düşüyor mu kontrol edin.
Daha oyuna girip denemedim fakat şuan bilgisayar normal bir biçimde ve cpu ve gpu 1000 rpm üzerinde bunlar normal mi yoksa fazla mı bilgisayar yük altında değil.

İkisi de normal değerler sayılır. Yükte 2500 RPM'in üstüne çıkacaktır. Eğer aniden 2400-2500 RPM'den 1000 RPM'e düşüp tekrar 2500 RPM'e yükseliyorsa bir sıkıntı olabilir.

İkisi de normal değerler sayılır. Yükte 2500 RPM'in üstüne çıkacaktır. Eğer aniden 2400-2500 RPM'den 1000 RPM'e düşüp tekrar 2500 RPM'e yükseliyorsa bir sıkıntı olabilir.
Cpu max 1600 civarı gördü gpu 1300 oyunun en zorlandığı yerlerde aniden alttap atınca cpu 1600 den 1200-1300 civarı düşüyor ve dediğim oluyor bunun dışında başka bir şey olmadı.Ses başka nereden gelebilir. Birde bu fanları belirli bir seviyede tutmak için bir program var mı ?
Bir sorum daha var cpu sıcaklığı normal durumda 40 derece gösteriyor bu ısı değeri normal mi fazla mı?

Fanların hızında bir sıkıntı yok gibi duruyor. Ses PSU fanından da geliyor olabilir, hatta sistem fanından da gelebilir.

40 derece işlemci sıcaklığı çok normal. Özellikle oyun oynarken bu derecedeyse bir sıkıntı yok demektir. Eğer 70 derecenin üstüne çıktıysa soğutma sisteminin düzgün çalışmadığı anlamına gelir.

Fanların hızlarını BIOS'tan ayarlayabilirsiniz. Çeşitli programlarda var ama ben kullanmanızı önermem, yanlış bir ayarda işlemciniz fazla ısınabilir.

Geri
Yukarı