Yükleme yaparken internet hızı aşırı derece yavaşlıyor

nomad1903

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba.
Bir süredir yaşadığım ve çözümünü bulamadığım sorunumu sizinle paylaşmak istedim. Kısa bir süre önce taşındığım adresime Türk Telekom'un 35 Mbps'lik internet aboneliği başvurusunda bulundum, daha doğrusu nakil yaptırdım. Her şey iyi hoş, internet bağlandı derken indirme esnasında internetimin neredeyse erişilemeyecek boyutta yavaşladığını fark ettim. Normal'de Netflix, YouTube gibi platformlarda video&film izlerken herhangi bir yavaşlık söz konusu bile olmuyor fakat Steam, Epic Games, Blizzard gibi platformlardan oyun yüklediğim zaman internet hızım 0.80 Mbps ile 1.80 Mbps hızları arasında değişiyor. Yüklemeyi hızlı bir şekilde yapıyor ama diğer taraftan hiçbir şekilde internete erişim imkanı bırakmıyor. Örnek vermem gerekirse: Şu an 54.2 GB'lık Destiny 2'yi yüklemeyi başlattım, Steam yükleme hızı 4.0 MB/s, kalan süre 3 saat 59 dakika gösteriyor. Fakat indirme devam ederken hiçbir şekilde ne telefondan ne de başka bir bilgisayardan internet hızım 1.5 Mbps'nin üzerine çıkmıyor. Bunun için Türk Telekom'la defalarca görüştüm ama altyapıyla ilgili bir sorun olmadığını söylüyorlar. Hatta gelip kontrol eden ekip bana bilgisayarın Ethernet kartında bir problem olabileceğini, yardım edemeyeceklerini söyledi. Çözümleri ise "Wi-Fi kartı alın" oldu :) ufak bir bilgi daha paylaşmak gerekirse bu interneti nakil yaptırmadan önceki adresimde böyle bir problem yoktu. Yani yeni adresime taşındığımda bu problemle karşılaştım. Öncesinde farklı şehirde bu hizmeti alırken Steam'de falan yükleme yaparak aynı zamanda internetimi kullanabiliyordum (yükleme yaparken yine 15-20 Mbps değerlerine falan düşüyordu ama gayet yeterli oluyordu benim için).
Çözüm önerilerinizi&tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar, kurtarın beni bu illetten :)
şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İndirme yaparken indirme hızını kısıtlayabilirsin.
Steam'in ayarlarına girip İndirmeler kısmından bant genişliğini istediğin düzeye çekip tekrar dener misin?

Arkadaşlar mesajlarınızı yeni görüyorum.
Bilgisayarı açık bırakıp Steam ve Blizzard'dan indirme işlemlerini devam ettiriyordum. Bu platformlarda hızımı 2mb/s sabitledim ama bence işin üzücü tarafı bunu yapmaya gerek kalması. Keşke kendiliğinden hallolabilseydi.

Ayrıyetten netlimiter 4 uygulamasına da bakıcam.

İlginiz için çok çok teşekkürler. 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı