Yüksek CPU Kullanımı ve Tam Performans Çalışmayan GPU

WouLinx

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Konu başlığında yazdığı üzere, bayağı zamandır bazı oyunlarda saniyelik kasmaların olmasının ardından, MSI Afterburner ile baktığımda CPU kullanımının genel olarak GPU kullanımından yüksek olduğunu gördüm. Bu oyunlar ise CS:GO ve Fortnite. The Witcher 3: Wild Hunt'ta ise GPU %90-%100 arası gidiyor CPU'da %90-%99 civarı bazen %100 oluyor. Normalde Fortnite'ın da GPU ağırlıklı olması gerekmez mi? Onda ise GPU %50-%80 gezerken CPU'da %70-%80 civarlarında. Fortnite'da diğer oyuncular zıplarken, CS:GO'da ise düşman oyuncu prefire(köşeden saniyelik bakarak ateş atıp hemen saklanmak) yaptığında veya tam öldüğüm anda 1-2 saniyelik kasma yapıyor.

Fortnite'da olan olay diğer oyuncuların karakterlerine oluyor, bu olurken kendi karakterimde bir kasma yok, hareket edebiliyorum. Adam zıpladığında kesik kesik geliyormuş gibi görüntü, bu sebeple de vuramıyorum. Ama kesintilerin mesafesi çok kısa yani karakter bir orada bir burada olmuyor. CS:GO'da olan ise çok nadir zamanlarda oluyor ama o tam frame drop gibi çünkü olay olduğunda kendi karakterimi de kullanamıyorum veya oyunda kullanıyorum ama o an donduğu için bunu göremiyorum.

Bunun sebebi ne olabilir? CPU ile mi bir alakası var? Yüklememem gereken bir driver yüklemiş olsam buna sebep olur mu? PC iki buçuk senelik, daha hiç format atmadım. Sebebi bu olabilir mi? AKN durumları değiştiğinden beri internet sağlayıcım da internetimi düzenli olarak vermiyor. İlk bundan şüphelenmiştim fakat CS:GO'daki donma sorununun bununla alakası olamaz bence. Oradaki sorun daha çok donanımsal görünüyor. Ben aylardır bununla uğraşıyorum normalde iki senedir yağ gibi akıyordu PC. Şimdi ise bir sıkıntısı var gibi. Çok büyük bir sıkıntı değil aslında oynanışı çok etkilemiyor ama benim gibi rekabetçi oyuncular için en ufak bir problem bile zevkinizi baltalayabiliyor. Sistemde tanımlanan bir virüs de yok bu arada. Herhangi bir belirtisiyle de karşılaşmadım. Daha önceleri CPU da bu kadar kullanım yapmıyordu hatırladığım kadarıyla. Windows 10 güncellemesi CPU kullanımını artırmış olabilir mi? Yoksa problem tamamen HDD ile mi alakalı? Aynı durumla karşılaşan ve düzelten kişiler varsa onların fikirlerini almak isterim. En son çare format ama ondan önce çözüm üretmenizi rica ediyorum. Şimdiden yardımcı olabilecek herkese çok teşekkürler.

Bilgisayar Özelliklerim:

MSI Z97 Gaming 5 Anakart
i5 4690K 3.5Ghz /4Ghz (O.C ile)
MSI GTX 970 3.5 GB
Kingston HyperX Savage 1600Mhz 16GB RAM
Samsung 850 evo 120 GB SSD
Seagate 3.5 7200rpm 2 TB HDD
Corsair TX750M PSU
BenQ XL2430 144Hz 1ms Monitör
Windows 10 Pro 64 bit İşletim Sistemi
Driverlar Güncel.
Bahsettiğim oyunlar HDD'de bulunuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı