Yüksek fan hızı zararlı mı?

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Merhaba, HD 7850 ekran kartıma temizlik de yapsam her şeyi yapsam yine de fanı normalden daha hızlı dönüyor. En azından kuzenim bundan şüphe duyuyor. Ekran kartım tam yükte iken (75-80 derece arası oluyor) fan hızı %100'e ulaşınca 4400 devir civarı dönüyor. %90 hızda ise 4300-4100 civarı falan. Bu kadar fan hızı zararlı mı? Şahsen ses dışında (F16 Jet sesi oluyor %100 hızda) hiçbir sorun görmedim. Bu kadar fan hızı zararlı ise ne yapabilirim?

Ani donmalar olmuyor ise sıcaklık değerleriniz normal. Fan hızları da ekran kartının BIOS'una kaydedildiği hızda dönüyor ileride BIOS güncellemesi gelirse belki de biraz daha düşük devirle dönebilir ama bu değerlerde hiçbir sorun yok.

Zararlı değil kesinlikle. Sadece ses yapar ve fanın ömrünü azaltır. Ancak donanımsal olarak ekran kartına bir zararı yoktur. Performansı da etkilemez.
Bilmiyorum hocam, kuzenimde RX 590 var, fanımın boşta 1500 devir olduğunu görünce çok şaşırdı, kendi kartının boşta 800 devir civarı olduğunu söyledi. Ben de korktum biraz tabi. Dedemin Fiat Fiorino bile 4500 devir limiti varken ufacık fanın 4400 devir yapması... biraz korkuttu sanırım. Ama sorun yoksa iyi. Teşekkür ederim.

Bilmiyorum hocam, kuzenimde RX 590 var, fanımın boşta 1500 devir olduğunu görünce çok şaşırdı, kendi kartının boşta 800 devir civarı olduğunu söyledi. Ben de korktum biraz tabi. Dedemin Fiat Fiorino bile 4500 devir limiti varken ufacık fanın 4400 devir yapması... biraz korkuttu sanırım. Ama sorun yoksa iyi. Teşekkür ederim.
Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. Ancak ses rahatsız ediyorsa ve fanın ömründen kazanmak istiyorsanız eğer, MSI Afterburner ile fan hızını düşürün biraz. Oyun içi değerlere bakın, kart ısınırsa tekrar yükseltirsiniz.

Bende eski bir bilgisayar soğutucusu var 12 yıla yakın zamandır kullanıyorum 4600 devirleri görüyorum korkmayın arada temizlerseniz bir sorun olmaz.

Arkadaşların dediği gibi fanın ömrü azalır. Sürekli son RPM'de dönmesi iyi değil. Üstelik çok gürültülü olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı