Çözüldü Yüksek FPS'te FPS'in Düşükmüş Gibi Görünmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nanVic

Hectopat
Merhaba, oynadığım oyunda yaklaşık 100-120 FPS alıyorum. Fakat oyun 50 FPS gibi geliyor. FPS değerlerim yüksek, fakat oyun ekranıma 50 FPS gibi geliyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu. Format attım oyunu kurdum böyle bir sorunla karşılaştım.
Önerebileceğiniz çözümleri bekliyorum

Çözüm
AMD ekran kartları driverlarında bulunan Virtual Super Resolution devre dışı bıraktığımda sorun çözüldü.
FPS sabit olmadığı için size öyle geliyor olabilir. Tavsiyem oyunda yoğun sahnelerde kaç FPS alabiliyorsanız o değere sabitlemek olacaktır. 120'den 100'e düşse bile o farkı hissediyorsunuzdur siz.

Mesela ben tek oyunculu oyunlarda 60 FPS alamadığım sahneler olursa daha düşük bir FPS'e sabitliyorum. 50 FPS oynasam da O FPS düşüşündeki rahatsızlığı yaşamaktan daha iyi oluyor. Daha akıcı geliyor göze bir süre sonra.

Öncelikle Merhaba , monitörünün hertz' ine bağlı bir durum , ama genellikle fps düşmesinden kaynaklanır bu sorunlar mesela oyunda 60 fps alıyosan bunun bi anda 20-30 fps' ye kadar düşebilir , bu işlemciden ekran kartının veya sisteminin darboğaz yapmasıyla da alakalı olabilir yada oyunda fps sabit değildir onu sabitleyebilirsin. Ayrıca oyunun optimizasyon problemi vardır , drop giriyordur yani küçük 2-3 saniye olan takılmalar vardır kolay gelsin bu arada sisteminin özelliklerini belirtirsen sevinirim. Kolay Gelsin , İyi günler.

Sistem özelliklerini belirtir misin? Güncelleme veya bir takım arka plan hizmetleri depolama alanı kaynak kullanım değerlerini yükseltiyor olabilir. Oyuna girerken ön veya arka planda gereksiz kaynak tüketen servis - program bırakmamaya gayret et.

Bana 100 FPS az geliyor, sağlıklı oyun için en az 130 FPS lazım :D
Merhaba haklısınız bende öyle düşünüyorum fakat, mesela 60 hertz monitörde 60 fps yeterli olacaktır , fakat 60 hertz bir monitörde 60 fps yukarısı gözle görülür bir fark etki etmeyecektir diye düşünüyorum ama bu durum 144 hertz monitörde 144 fps yukarısı gözle görülür bir fark yaratmaz.

Merhaba haklısınız bende öyle düşünüyorum fakat, mesela 60 hertz monitörde 60 fps yeterli olacaktır , fakat 60 hertz bir monitörde 60 fps yukarısı gözle görülür bir fark etki etmeyecektir diye düşünüyorum ama bu durum 144 hertz monitörde 144 fps yukarısı gözle görülür bir fark yaratmaz.
Ben de sana şöyle açıklayayım, 60 FPS V-SYNC açınca input lag oluşuyor ve oyun oynanamaz hale geliyor ve sen V-SYNC kapattığında FPS 60 ile 100 arası FPS alırsan oyunu kasarak oynarsın (aslında kasmaz ama 60 Hertz monitörde böyle)o yüzden ben genelde monitörüm 60 hertz dahi olsa 120 den aşağı oynayamıyorum :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı