Yüksek gerilim hattından elektrik çarptı

Yüksek gerilim sizi çarpmadı. Öyle bir mesafeden gıdıklayım demez. Gerçekten çarpacak koşulları sağlarsan da kül eder. Çarpsa, sen ya da biz değil, yakınların bilirdi sadece. Toprak atıyor olurlardı sadece. Şakası olacak bir konu da değil.
Lafın gelişi çarptı dedim ama gerçektende çarptı. Eğer çarparken ayağa kalkmasaydım ve bisikletin şasesini bırakmasaydım belki kalp krizinden gidecektik.

Yüksek voltaj çarpılmalarında kalp rahatsızlığı yapabilir yani kronik rahatsızlığınız olabilir ileride doktora görünün.
Gerilimin ne kadar yüksek olduğunun önemi yok. 30mA direkt kalbin üstünden geçerse kalbi durdurabilir.
Akım Tablosu

Çok çarpılmadım zaten. Sanırım elekromanyetik dalgalar bisikletin şasesinde toplandı ve iğne batar gibi his yaptı, o da belirli yerlerden. İğne batar ya, o iğnenin sadece tam ucunun battığı yer acır, aynı o.

Hocam, bugün bisiklet ile geziyordum. Yüksek gerilim hattı asfalta yakındı ve altından geçtim. Tam altından geçerken afedersiniz oturduğum kısma sanki bir diken batarmış gibi bir şey batıyordu çok fena bir şekilde. Ondan sonra parmağımı gidonun demir kısımlarına doğru götürdüm ve oradanda feci bir şekilde elektrik çarptı. Acaba kanser olma gibi bir durum olur mu? Yaşım 16.

Toprakta yürü biraz elektriği çeker. Kanser olmazsın bence ama ne olur ne olmaz seni bir git görün ailene söyle yani elektrik çocuk işi değildir.

Benim merak ettiğim sadece beni çarptı arkadaşımda yanımdaydı bisikletlerle geçtik ona öyle bir şey olmadı.

Geri
Yukarı