Yüksek Hz monitörde, düşük FPS alırsak ne olur?

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar 75 Hz bir monitörde 75 FPS almakla, 144 Hz bir monitörde 75 FPS almak aynı mıdır?
Yüksek Hz monitörde, düşük FPS ile oynamanın görüntüye bir zararı olur mu? Yoksa aynı, 75 Hz 75 FPS gibi mi hissederim?
Bu arada ilk kez 75 Hz üstü monitör kullanacağım, 144 Hz deneyimlemedim. Göz alışkanlığım yok yani.

Arkadaşlar 75 Hz bir monitörde 75 FPS almakla, 144 Hz bir monitörde 75 FPS almak aynı mıdır?
Yüksek Hz monitörde, düşük FPS ile oynamanın görüntüye bir zararı olur mu? Yoksa aynı, 75 Hz 75 FPS gibi mi hissederim?
Bu arada ilk kez 75 Hz üstü monitör kullanacağım, 144 Hz deneyimlemedim. Göz alışkanlığım yok yani.

144Hz de düşük FPS alırsan ekran ayarlarından Hz düşürebilirsin.

144Hz de 75 FPS alırsan bayağı kasar gibi gelir.
Böyle diyende var, aksini çok söyleyende. Mantıken kasmaması gerekmiyor mu? 75 Hz monitörümde 50-60 FPS ile oynuyordum, ama ekstra bir kasma hissetmiyordum. Emin misiniz?
144Hz de düşük FPS alırsan ekran ayarlarından Hz düşürebilirsin.
O zamanda yüksek Hz almış olmanın mantığı yok gibi geliyor.
Hayır aynı değildir. Dalgalanmalardan dolayı 144 Hz monitörde daha akıcı olacaktır.
Yüksek Hz monitör her anlamda daha avantajlıdır. Bir dezavantajı yoktur.
Anladım, teşekkür ederim. Umarım dediğiniz gibi hissedebilirim.

75 FPS üzerine çıkmadığın durumlarda 75 Hz bir monitörden bir farkı olmaz. Asıl farkı 75-144 FPS arası aldığın oyunlarda anlarsın. Ne kadar yüksek FPS o kadar fazla akıcılık. Düşük FPS aldığın durumda düşük Hz monitöre göre bir dezavantajı yok.

Böyle diyende var, aksini çok söyleyende. Mantıken kasmaması gerekmiyor mu? 75 Hz monitörümde 50-60 FPS ile oynuyordum, ama ekstra bir kasma hissetmiyordum. Emin misiniz?

O zamanda yüksek Hz almış olmanın mantığı yok gibi geliyor.

Anladım, teşekkür ederim. Umarım dediğiniz gibi hissedebilirim.
Vallahi kasıyor billahi kasıyor. 60hz den 144 e geçince çok değişti. Şimdi 144fps altına inince gözüm pert oluyor.

75 FPS üzerine çıkmadığın durumlarda 75 Hz bir monitörden bir farkı olmaz. Asıl farkı 75-144 FPS arası aldığın oyunlarda anlarsın. Ne kadar yüksek FPS o kadar fazla akıcılık. Düşük FPS aldığın durumda düşük Hz monitöre göre bir dezavantajı yok.
Anladım, esas öğrenmek istediğimde buydu. Tabii ki esas farkı hissetmek için 75 Hz üstüne çıkmam gerekiyor. Yani bu durumda Fps > Hz olayındaki gibi bir dezavantajla karşılaşmayız anladığım kadarıyla, doğru mu?
Vallahi kasıyor billahi kasıyor. 60hz den 144 e geçince çok değişti. Şimdi 144fps altına inince gözüm pert oluyor.
Hocam 144 fps alışıp 60'a inince elbette kasar gibi gelir, buna dediğim yok ki. Benim sorum, yüksek Hz'li monitörde düşük FPS alırsak, bize görünürde ekstra bir eksisi olup olmayacağı idi. İkisi farklı şeyler.

Yeni konular

Geri
Yukarı