Çözüldü Yüksek işlemci sıcaklığı neden kaynaklanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bebek Shaun

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İslemcim çok ısınıyor. Boşta 40-50, oyunda 70-80 derece kesin oluyor. Şimdi kasa eski olduğu icin olabilirdi ama kasanın kapağını açık biraktigimda yine aynı ısıyı verdi. PSU yetersiz olduğu için işlemci fanı %100 çalışmıyor olabilir mi? İşlemci fanı bozuk olabilir mi? Bozuk olduğunu nasıl anlarım veya başka nasıl soguturum? Bir de ETS 2 oynarken 80-90 derecede otomatik PC kapanıyor. Anakarttan da olabilir diyorlar. Bundan dolayı ve bazen kapanırken ekrana yukardan assagi çizgiler geliyor gri gri. Sonra ben reset atıyorum. Peki ne yapmalıyım?

Termal macunu en son ne zaman yenilediniz? Büyük ihtimalle sorun ondan.

İslemcim çok ısınıyor. Boşta 40-50, oyunda 70-80 derece kesin oluyor. Şimdi kasa eski olduğu icin olabilirdi ama kasanın kapağını açık biraktigimda yine aynı ısıyı verdi. PSU yetersiz olduğu için işlemci fanı %100 çalışmıyor olabilir mi? İşlemci fanı bozuk olabilir mi? Bozuk olduğunu nasıl anlarım veya başka nasıl soguturum? Bir de ETS 2 oynarken 80-90 derecede otomatik PC kapanıyor. Anakarttan da olabilir diyorlar. Bundan dolayı ve bazen kapanırken ekrana yukardan assagi çizgiler geliyor gri gri. Sonra ben reset atıyorum. Peki ne yapmalıyım?
Sistem yeni ise soğutucu belki tam oturmamıştır.

Termal macunu yenileyin, fanlardan emin degilseniz bakir olan bir fan alin. Eger kasa cok eski ise buyuk ihtimalle hava disari atilamiyordur, yeni kasa alin.

Termal macun yenilemesi yapın ve kasa içerisine(Eğer yoksa)fan ekleyin. Veya soğutucu yanlış yerleştirildiyse temassızlıktan dolayı biraz ısınıyor olabilir. Kasa içini temizleyin. PC kapanıyor çünkü donanıma zarar gelmesin diye PC kendini otomatik kapatıyor.

İlk önce kasanın yan kapağını vs. açın. Sonra BİOS'tan Core Performance Boost'u kapatın ve Global C-State Control'ü Enabled haline getirin. Ve kaydedip bilgisayarınızı başlatın. PUBG'de işlemcim 78 derece olurken artık 62 dereceyi geçmiyor bile ancak yaklaşık 10 fps düştü diyebilirim. Ancak bu benim için bir sorun değil. Bunu yaparsanız ısınmayacaktır.

Termal macunu en son ne zaman yenilediniz? Büyük ihtimalle sorun ondan.
1 hafta
Yok çok eski ama sorun yeni
Termal macunu yenileyin, fanlardan emin degilseniz bakir olan bir fan alin. Eger kasa cok eski ise buyuk ihtimalle hava disari atilamiyordur, yeni kasa alin.
Kasa falan eskide kasanın kapağını açıyorum açıkken hava otomatik girmiyormu ? Yine ise yaramadı
Sistem bileşenleri neler?
Ekran kartı sıcaklıklarını da bir yazın. Çünkü grafikte bozulma genelde işlemci kaynaklı olmaz. Ekran kartında da olabilir problem.
Boşta 30-40 oyunda 50-55
Nerden anlicam tam oturup oturmadığını
İlk önce kasanın yan kapağını vs. açın. Sonra BİOS'tan Core Performance Boost'u kapatın ve Global C-State Control'ü Enabled haline getirin. Ve kaydedip bilgisayarınızı başlatın. PUBG'de işlemcim 78 derece olurken artık 62 dereceyi geçmiyor bile ancak yaklaşık 10 fps düştü diyebilirim. Ancak bu benim için bir sorun değil. Bunu yaparsanız ısınmayacaktır.
Biosta core performance vs olan yeri bulamadım bios menü ismi
CMOS Deyip Utility - Copyright 1984-2009 Award Software

1 hafta

Yok çok eski ama sorun yeni

Kasa falan eskide kasanın kapağını açıyorum açıkken hava otomatik girmiyormu ? Yine ise yaramadı

Boşta 30-40 oyunda 50-55

Nerden anlicam tam oturup oturmadığını

Biosta core performance vs olan yeri bulamadım bios menü ismi
CMOS Deyip Utility - Copyright 1984-2009 Award Software
O BİOS hakkında bir bilgim yok ama araştırıp o BİOS'ta ne olarak geçtiğini öğrenebilirsin.

O BIOS hakkında bir bilgim yok ama araştırıp o BIOS'ta ne olarak geçtiğini öğrenebilirsin.

Benim BIOS'ta yok galiba.
Fanı tam oturtmamışım. Ayak kilitleri açıkmış. Tamamdır, sorun çözüldü. Kilitlenebilir.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı