Yüksek Kalite Müzik Formatları Hakkında Sorular

M.Hakan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Samsun
Daha fazla  
Ben genelde rock ve alternatif tarz müzikleri dinliyorum. Özellikle Muse grubunu çok seviyorum ve Muse şarkılarında çok enstrüman kullanıyor. Eski şarkılarında kayıtlar çok iyi olmadığı için ve mp3 formatında olduğu için sesler birbirine karışıyor. Bu şarkıları daha kaliteli biçimde dinlemek istiyorum. İnternetten biraz araştırma yaptım, flac, wav gibi formatlarda ses kaybının olmadığını öğrendim. Umarım müzikten ve müzik formatlarından anlayan kişiler sorularımı cevaplandırabilir. Sorularım şunlar:

1- YouTube'da flac olarak yayınlanan şarkılar gerçekten flac kalitesinde mi? YouTube'a yüklenince otomatik olarak ses kaybı yaşanmıyor mu? (Ses oldukça kaliteli gibi duruyor.) Örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2- İnternetten bir flac albüm indirdim ve 300 mb civarıydı ve mp3 ile çok farklı durmuyor. Ama başka kaynaklarda albümler 1.8 gb'a kadar çıkıyor. Bir flac dosyası kaç mb civarında olmalıdır ve kalitesi hangi değere göre değişir?

Son düzenleme:
En kaliteli müzik formatını arıyorsan sıkıştırmasız .wav formatına bakmalısın. FLAC'ın da çeşitli boyutları var ancak dediğim gibi WAV'ın yerini tutmuyor.

En kaliteli müzik formatını arıyorsan sıkıştırmasız .wav formatına bakmalısın. FLAC'ın da çeşitli boyutları var ancak dediğim gibi WAV'ın yerini tutmuyor.

WAV formatında bir albüm indirdim mp3'le arasında kalite farkı olduğu anlaşılıyor. Beklentimi karşıladı ama aşırı farklı da değil gibi geldi. (Belki de ben onu anlayacak kapasitede değilim. :) ) Wav formatında istediğim albümü bulmam çok zor bu yüzden maalesef mp3'e mecbur kalacağım galiba.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı