Yüksek lisans kayıtları ne zaman?

jerdemm

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Lisans mezunuyum ve 2 yıl otomatik tecil ettirdim askerliğimi. 1 Temmuz 2022'de tecilim doluyor ve mazeretsiz tecil edemiyorum. Yani anlayacağınız bu tarihten önce tezsiz veya normal yüksek lisans kaydı yaptırmam gerekiyor. Bu konuda tecrübeli biri yardımcı olabilir mi? Haziran da kayıt yaptırsalar tecil bitiş tarihine çok yakın olduğu için kaçak durumuna düşme ihtimalim var ve duruma düşmek istemiyorum.

Kayıt yaptırdığınız tarih değil, okulun bildiri tarihi önemli çünkü kayıt olduğunuzda tecil direkt uzamıyor. Bazı okullar sadece senede 1 kere kayıt alıyor ama benim önerim Ocak ayında olan programları öğrenip başvuru yapmanız aksi takdirde tecil yenileyemez ve askerlik yolu gözükür. Ben şahsen Ekim 2021de okul başlangıcı olacak şekilde kabul edildiğim yüksek lisans programına kayıt oldum. 1 dönem de dondurup tahmini 2024 Ocak gibi mezun olmayı planlıyorum. Sonrasında artık bakarız askerlik işlerine :)

Temmuzda tecilin bittiği için eğer okul bildiriyi Ağustos yada Eylül'de yapıp Ekim de eğitime.basliyor ise kayıt olamazsınız. Bu nedenle yaza bırakmayın ocakta kabul alan okulları araştırın. Bildiğim Bahçeşehir üniversitesi Ocak ayında da program açıyor.

Yani tecil etme işi zor mu diyorsunuz?

Kimi okullar bahar ve güz olmak üzere iki dönemde de alım yapar. Kovalarsın, Aralık/Ocak/Şubat civarında alım olursa girersin bir okula. Başvuru tarihleri okula göre çok farklılık göstermekle birlikte genel olarak bahar dönemi başvuruları Ocak, Şubat aylarında güz dönemi başvuruları Ağustos, Eylül aylarında yapılmaktadır.

Kayıt yaptırdığınız tarih değil, okulun bildiri tarihi önemli çünkü kayıt olduğunuzda tecil direkt uzamıyor. Bazı okullar sadece senede 1 kere kayıt alıyor ama benim önerim ocak ayında olan programları öğrenip başvuru yapmanız aksi takdirde tecil yenileyemez ve askerlik yolu gözükür. Ben şahsen ekim 2021'de okul başlangıcı olacak şekilde kabul edildiğim yüksek lisans programına kayıt oldum. 1 dönem de dondurup tahmini 2024 Ocak gibi mezun olmayı planlıyorum. Sonrasında artık bakarız askerlik işlerine :)

Teşekkür ederim normalde tecili bozup gidecektim, abim kızdı yurt dışına yanına gideceğim askere gidince oturum verme ihtimalleri düşüyormuş

Teşekkür ederim normalde tecili bozup gidecektim, abim kızdı yurt dışına yanına gideceğim askere gidince oturum verme ihtimalleri düşüyormuş
Temmuzda tecilin bittiği için eğer okul bildiriyi Ağustos yada Eylül'de yapıp Ekim de eğitime.basliyor ise kayıt olamazsınız. Bu nedenle yaza bırakmayın Ocak ayında kabul alan okulları araştırın. Bildiğim Bahçeşehir üniversitesi Ocak ayında da program açıyor.

Temmuzda tecilin bittiği için eğer okul bildiriyi Ağustos yada Eylül'de yapıp Ekim de eğitime.basliyor ise kayıt olamazsınız. Bu nedenle yaza bırakmayın Ocak ayında kabul alan okulları araştırın. Bildiğim Bahçeşehir üniversitesi Ocak ayında da program açıyor.
çok teşekkür ederim araştıracağım

Geri
Yukarı