Yüksek lisansa başlanırsa askerlik tecil ettirilebilir mi?

Volkan S

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ben bu sene KPSS'ye gireceğim. Türkçe öabt. KPSS olmazsa diye bu sene yüksek lisansa başvuru yapmayı düşündüm. Sonra aklıma ya ikisi de olmazsa diye bir düşünce geldi. Bende bir iki gün önce yoklama başvurusunu yaptım. Sağlık raporunu da aldım aile hekiminden. Hizmet tercihlerimi de yaptım. Zaten 07.2023 tarihinde her türlü başvuru yapacaktık. Her ikisinin de sonuçlanma tarihi eylül ayı. Eylül ayında başvuru yapsaydım bu sefer celp dönemleri daha geç olacaktı. Neyse eylül de her iki yerden de olumlu bir sonuç çıkmaz ise askere gideceğim. En yakın kasım ayı. Durumu anlattığıma göre gelelim sorularıma. Bugün askerlik durum belgesi çıkardım baktım tarih 10.11.2022 olarak güncellenmiş. Bunun bir anlamı var mı? Bir de eğer yüksek lisansa başlarsam öğrenci olduğum için tekrar tecil ettirebilir miyim? Eylül ayında büyük ihtimal daha sınıflandırma yapılmamış olur. Son olarak yüksek lisanstan sonra yine 2 yıl erteleme gibi bir durum var mı? Bilgisi olanlar cevap verirlerse sevinirim. Herkese iyi sosyaller.

Hocam bu bağlantıdan detaylı bir şekilde erteleme işlemlerini inceleyebilirsiniz. Eğer belirtilen tarihten önce öğrencilik durumunuz bulunmazsa muhtemelen kasım celbi ile askere gidersiniz. Yüksek lisans yaparsan askerliğini tecil ettirebilirsin. Yüksek lisansı tamamlayanların bir yıl erteleme hakkı oluyor. Fakat bu erteleme işlemi 32 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

Teşekkürler. İyi sosyaller herkese.

Hocam bu bağlantıdan detaylı bir şekilde erteleme işlemlerini inceleyebilirsiniz. Eğer belirtilen tarihten önce öğrencilik durumunuz bulunmazsa muhtemelen kasım celbi ile askere gidersiniz. Yüksek lisans yaparsan askerliğini tecil ettirebilirsin. Yüksek lisansı tamamlayanların bir yıl erteleme hakkı oluyor. Fakat bu erteleme işlemi 32 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.
Eyvallah hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı