Yüksek Ping Sorunu

asterixnxx

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Şimdi size bahsetmek istediğim şey ping sorunu ve bundan kurtulma hakkında.

Ben CS GO oyuncusuyum ve online oyun oynayan arkadaşlar tahmin edeceklerdir ki ping'deki en ufak artış biz oyuncular için müthiş bir kayıp olabiliyor. Örneğin, CS GO oynarken awp kullanan kişinin özellikle pinginin çok düşük olması tercih edilir. Ben de oyundaki pingimin 30-40 seviyesinden 80-110 arası seviyelere artması ve bununla beraber performansımdaki düşüş nedeniyle araştırmaya başladım. Sanırım bu konu hakkında yazılıp çizilen herşeyi okumuş izlemişimdir. Hatta sırf bu yüzden gamer bir anakarta geçerek internet trafiğimi düzenlemesi amacıyla aldığım MSI anakart üzerindeki Killer Network Manager bile işe yaramadı.

Bütün okuyup izlediğim şeylerden çıkardığım tek sonuç bu yöntemlerin çok minik bir düşüş dışında birşeye yaramadığı. Technopat olarak bilgili ve profesyonel kişiler bulundurduğunuz için sorum size.

"Gerçekten ping düşürmek için yararlı yöntemler var mıdır?"

Sistemim:
  • Intel i7 4770
  • Asus R9 270 OC
  • MSI z87-g45

İnternete kablo ile bağlanıyorum ve wifi kapalı. TTNET 8Mbit

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
75ms ping yüksek. Tabi burada testi hangi sunucu ile yaptığın da önemli. Ping'i artıran en büyük etken genelde Upload oluyor. ADSL'de, asimetrik bağlantı olduğundan upload olduğunda Ping inanılmaz derecede yükselebiliyor. Ping'i düşürmek için senni yapabileceklerinin etkisi çok az olur. İyi bir modem kullanırsın, güncel sürücüler ve güçlü bir ağ kartı, ki zaten kullanıyorsun. Bundan sonrası hatta bağlıdır.

Test ettiğin sunucu 400 mil uzakta. Bu da 643 kilometre yapıyor. Bu mesafede ele aldığımda 75ms ping gayet normal. Ben İstanbul içi bir sunucu ile şimdi test ettim ve 1ms değeri elde ettim:

Speedtest technopat.png

CS:GO'da da yakın sunucularda 50ms altında oynayabilmen gerek. Bir de tavsiyem TTNET'in verdiği modemi kullanma.

Yorumun için teşekkür ederim sevgili Recep. İstanbul içi test yaptığımda ben de 1 ms aldım. Fakat malumunuz Steam serverları nereden çıkacak belli olmuyor. Keşke en azından bunun için bir konfigürasyon yapabilsek, malum sevgili Valve'dan beklersek daha çok bekleriz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı