Yüksek RAM Kullanımı Hatası

muntaro

Kilopat
Bilgisayarımda RAM var 4 GB. Bilgisayarı açar açmaz görev yöneticisini açıyorum ve 3.7 GB kullanıldığını görüyorum.

İşlemdeki tüm programların toplamı bile 1GB etmiyor. Sorun hakkında fikir sahibi olup çözüme yardımcı olabilecek var mı?

Sistem:
-Phenom II X6 1055T 2.8 (Max:3.3)
-Kingston 4GB Ram
-Asus HD 7970 Direct Cu II Top 3GB
-Asus M4A77TD Pro/U3S6
-Xigmatek 850 Watt 80+ PSU
msxgm.png

msxhr.png

msxj6.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şu an söz konusu sistem değil ram kullanımı. Bu sorunu halletmem lazım. Ne program çalıştırabiliyorum ne de oyun oynayabiliyorum.

Arkadaş bu sisteme bu işlemci gider mi dememiş, neden bu kadar çok RAM kullanılıyor demiş. Yardımcı olmaya çalış bence :D

RAM kullanım miktarının çok olması kötü bir şey değildir. RAM bellek işlemcinin ön belleğinden sonra en hızlı olan geçici veri depolama aygıtıdır.
Yani çok RAM kullanılması kötü bir şey teşkil etmez.

Ancak durup dururken, bilgisayarda bir işlem yapmıyorken o denli RAM bellek kullanılması eskiden kurmuş olduğun çöp programlardan kaynaklanıyor olabilir.
Görev yöneticisinden RAM bellek kullanım miktarına bak. Orada hangi program ne kadar harcıyor yazar.
Resmini adam akıllı bir siteye yükleyerek bize iletirsen yardımcı olabiliriz.

Başlangıçtakileri kapattım. Ram'i söktüm ve başka bir slota taktım. Daha sonra da yeniden başlattım yine aynı oldu. Bende tüm kullanıcı işlemlerini tek tek sonlandırdım. Windows defender dahil kapatabildiğim işlemleri kapattım. Ekran kartı işlemlerini bile kapattım. Ccleaner ile komple temizlik yaptım. Tarattım gereksiz kayıtları sildim. Bilgisayarı kapatıp yeniden açtım sorun düzeldi. Şimdi tüm işlemler çalışıyor ancak Ram kullanımı normal seviyelere geldi tekrar. Teşekkürler yardımcı olan, olmaya çalışan arkadaşlara.

Evet, bir sorun var gibi. Resimlerde ki uygulamalar normal değerlerde ama bu kadar olmaması lazım. Aynı sorun bende işlemci ısınıyorken olmuştu, ondan da olabilir ama format da atmak gerekebilir. Çok fazla yorum yapmıyayım.

-Format atıldığında ve virüs taraması temiz çıktığı halde RAM ve CPU kullanımı kendiliğinden %75-90 a kadar aşırı artıyorsa; bu durum "windows update" hizmetinden kaynaklanıyor olabilir..
Windows Görev Yöneticini açın (ctrl+alt+delete) > işlemler > açılan pencerenin en alt kısmında "Tüm kullanıcıların işlemlerini göster" e tıklayıp seçiniz > işlemler bölümünde bellek kullanımını gözlemleyiniz en çok ve sürekli artan bir şekilde belleği kullanan svchost.exe ise (bu windowsun kendi işlem sisteminin uygulamasıdır, kesinlikle işlemini sonlandırmayın, ayrıca birden fazla da gözükmesinde de sorun değil); svchost.exe artarak aşırı bellek kullanıyorsa > üzerinde sağ tıklayınız > açılan küçük alt pencerede " hizmetlere git" tıklayın > hizmetler bölümünden svchost.exe 'in altında çalışan uygulamaları ve hizmetleri seçili olarak karşınıza çıkacak > bu hizmetleri altında "windows update" i seçip, sağ tıklayıp, "hizmeti durdur" a tıklayınız.. ve ram cpu kullanımı normale dönsün..
ben bu sorunumu böyle hallettim..

-Format atıldığında ve virüs taraması temiz çıktığı halde RAM ve CPU kullanımı kendiliğinden %75-90 a kadar aşırı artıyorsa; bu durum "windows update" hizmetinden kaynaklanıyor olabilir..
Windows Görev Yöneticini açın (ctrl+alt+delete) > işlemler > açılan pencerenin en alt kısmında "Tüm kullanıcıların işlemlerini göster" e tıklayıp seçiniz > işlemler bölümünde bellek kullanımını gözlemleyiniz en çok ve sürekli artan bir şekilde belleği kullanan svchost.exe ise (bu windowsun kendi işlem sisteminin uygulamasıdır, kesinlikle işlemini sonlandırmayın, ayrıca birden fazla da gözükmesinde de sorun değil); svchost.exe artarak aşırı bellek kullanıyorsa > üzerinde sağ tıklayınız > açılan küçük alt pencerede " hizmetlere git" tıklayın > hizmetler bölümünden svchost.exe 'in altında çalışan uygulamaları ve hizmetleri seçili olarak karşınıza çıkacak > bu hizmetleri altında "windows update" i seçip, sağ tıklayıp, "hizmeti durdur" a tıklayınız.. ve ram cpu kullanımı normale dönsün..
ben bu sorunumu böyle hallettim..
Allah razı olsun çok güzel bir yazı olmuş dedikleriniz yaptım düzeldi.Bu yazdıklarınızla ilgili bi üst konu açılsa yeridir.Çünkü benim gibi bilmeyen çoğu kişi bu problemi çekiyor çok yararlı olur.Tekrardan teşekkürler derdimin dermanı oldunuz.:D

Yeni konular

Geri
Yukarı