Yüksek Statik Basınç & Yüksek Hava Akış Terimleri Ne Demek?

• Konuyu başlatan Oxej8
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 6B

Oxej8

Kilopat
Merhabalar.
İşlemci üzerinde bildiğiniz üzere büyük metal blok ve üzerinde 2 adet fan bulunuyor. Birisi egzoz, diğeri havayı önden alıp arkaya atarak bloğun soğumasını sağlıyor. 2012 Yılında topladığım kasamın üzerinde bu bahsettiğim egzoz fanı hiç daha teklemedi, aynı şekilde onunda ardında 1 adet fan var o da hala değişmedi :) Fakat önündeki havayı alan fan kim bilir kaçıncıya değişiyor. Cooler Master'dan tutun bütün markalara kadar her tür fanı denedim ama belli bir süre sonra genelde 1 yıl hep tekliyor. Bunun akabinde bende fan arayışına girdim fark ettim ki "Yüksek Statik Basınç" ve "Yüksek Hava akış" bu 2 terim kafamı kurcaladı. Diğeri yüksek hava akışı sağlıyor bunu anladım fakat diğerini araştırdım anladığım kadarıyla yüksek statik basınçlı fan havayı daha yüksek bir basınçla çekiyor, sanırım bu da sirkülasyonda verimi arttırıyor. Yanlışım varsa düzeltin. Hangi tip fanı almalıyım sizce, marka model her şeye açığım.
Ayrıca fanları yılda 1 kere düzenli söker temizlerim. İyi forumlar dilerim herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik basıncın avantajı yapraklar veya radyatör boşlukları arasındaki hava akışının kuvvetli olmasını sağlamak. Sıvı soğutma sistemlerindeki statik basıncı yüksek fanlar da genelde kare bir tasarıma sahip olur; kenarlarda boşluk olmaması ve statik basıncın düşmemesi adına.

Çağan Çelik bu konu ile alakalı çok çok ayrıntılı bir video hazırladı yakın zamanda, güncel bir rehber.
Keyifle izleyebilir - fikir edinebilirsin. Ek olarak temizleme işlemini yaparken bozuyorsun anladığım kadarıyla :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhabalar bildiğim kadarı ile Yüksek Statik Basınçlı fanlar sıvı soğutma sistemlerinin radyatör bloklarına daha verimli çalışıyor.

Okumuş olduğum makalede' den bakabilirsiniz.

bir saattir mesaj için yer arıyorum karışık bir form . soru sorucaktm ama şuan mesaj için herhangi bir ekipman ararken unuttummm ...
Statik basıncın avantajı yapraklar veya radyatör boşlukları arasındaki hava akışının kuvvetli olmasını sağlamak. Sıvı soğutma sistemlerindeki statik basıncı yüksek fanlar da genelde kare bir tasarıma sahip olur; kenarlarda boşluk olmaması ve statik basıncın düşmemesi adına.

Çağan Çelik bu konu ile alakalı çok çok ayrıntılı bir video hazırladı yakın zamanda, güncel bir rehber.
Keyifle izleyebilir - fikir edinebilirsin. Ek olarak temizleme işlemini yaparken bozuyorsun anladığım kadarıyla :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bir saattir mesaj için yer arıyorum karışık bir form . soru sorucaktm ama şuan mesaj için herhangi bir ekipman ararken unuttummm ...

hatırladım programlama hakkında sorularım var sormak istediğim. size ulaşabileceğim bir yer var mı? herhangi bir iletişim kurabilceğim bir yer burdan çok zor

Fiziksel farklilik su sekilde:

Yuksek Hava Akisi : Fan, A bolgesindeki havayi B bolgesine ufler. Yuksek Hava Akisi fani; ufledigi havanin miktarini maksimize etmeye calisir. Yani daha iyi bir hava akisi fani ile, daha fazla hava yer degistirir. Ornegin bir odayi havalandirmak istiyorsan, yuksek hava akisi fan daha kisa surede odanin icindeki kirli havayi odadan uzaklastirir.

Ancak onemli bir dezavantaji vardir, Ufledigi havayi nereden alip nereye ufledigine karar veremez. Yani sen spesifik olarak bir noktada toplamak istersen gelen havayi ( gunese tutulan buyutec gibi ) bunu yapmakta zorlanir. Statik hava akisi fanlari burada devreye girerler. Hacimsel olarak daha az hava uflemelerine karsin, belirgin bir bolgeye bu havayi kanalize eder, yalnizca oranin hava akimina maruz kalmasini cok iyi saglarlar.

Bu yuzden bilgisayar icinde, spesifik bir komponente ufleyen fanlarin statik, kasanin havalandirmasini yapan fanlarin yuksek hava akis dizayninda olmasi genel prensiptir.

Ek olarak statik hava basinci tasarimina sahip fanlar, hava akiminin az oldugu dar yerlerde etkili sogutma yapabilirler. Yuksek hava akisi fanlari acik ve engelsiz ortamda maksimum performans verirler, cunku tasarimlari maksimum hava degisimini yaptirabilmek uzerinedir.

Kasanin en disindaki fanlar High-Airflow , radyator, CPU ve GPU sogutucular High-Static oluyor bu sebeple genelde.

Yorumunuz için teşekkür ederim yani demek istediğiniz sıvı soğutma sistemi radyatörlü bir soğutmanız yoksa bu özelliğe sahip bir fan almak mantıklı değil yani ? Ayrıca temizlik yaparken gayet dikkatli temizliyorum bu konuda oldukça tecrübe sahibi olduğumu düşünüyorum.
q
Fiziksel farklilik su sekilde:

Yuksek Hava Akisi : Fan, A bolgesindeki havayi B bolgesine ufler. Yuksek Hava Akisi fani; ufledigi havanin miktarini maksimize etmeye calisir. Yani daha iyi bir hava akisi fani ile, daha fazla hava yer degistirir. Ornegin bir odayi havalandirmak istiyorsan, yuksek hava akisi fan daha kisa surede odanin icindeki kirli havayi odadan uzaklastirir.

Ancak onemli bir dezavantaji vardir, Ufledigi havayi nereden alip nereye ufledigine karar veremez. Yani sen spesifik olarak bir noktada toplamak istersen gelen havayi ( gunese tutulan buyutec gibi ) bunu yapmakta zorlanir. Statik hava akisi fanlari burada devreye girerler. Hacimsel olarak daha az hava uflemelerine karsin, belirgin bir bolgeye bu havayi kanalize eder, yalnizca oranin hava akimina maruz kalmasini cok iyi saglarlar.

Bu yuzden bilgisayar icinde, spesifik bir komponente ufleyen fanlarin statik, kasanin havalandirmasini yapan fanlarin yuksek hava akis dizayninda olmasi genel prensiptir.

Ek olarak statik hava basinci tasarimina sahip fanlar, hava akiminin az oldugu dar yerlerde etkili sogutma yapabilirler. Yuksek hava akisi fanlari acik ve engelsiz ortamda maksimum performans verirler, cunku tasarimlari maksimum hava degisimini yaptirabilmek uzerinedir.

Kasanin en disindaki fanlar High-Airflow , radyator, CPU ve GPU sogutucular High-Static oluyor bu sebeple genelde.

Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için bu konuda epey bilgi sahibi oldum sayenizde. Epey detaylı bir şekilde açıklamalarda bulundunuz şimdi CPU Pasif soğutucunun üzerine takacağım 2 adet fan bulunmakta zaten hali hazırda adet çalışan bir egzoz fanı var fakat ön taraftan havayı çekecek olan fanım bozuldu dediğim gibi buraya alacağım fan yüksek statick basınçlı mı olmalı ? yoksa normal dümdüz bir fan yeterli olur mu ? Kararsız kaldım

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı