Yüzbaşı nasıl olunur?

oBeyEfendi

Picopat
Katılım
25 Nisan 2022
Mesajlar
69
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Merhaba. 11. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim. Hayalimdeki meslek TSK'de yüzbaşı olmak. Aklımda birkaç soru var yüzbaşı nasıl olabilirim diye. MSÜ kazanıp teğmenden mi yükseleceğim yoksa direkt MSÜ'den yüzbaşı olunabiliyor mu? EA öğrencisi kara subayı mı olur? Aklımdaki soru işareti bunlar, cevap yazanlara şimdiden teşekkürler.
 

merttgl

Centipat
Katılım
18 Ekim 2021
Mesajlar
107
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
subay olursan okul bittiğinde teğmen olarak göreve başlarsın ve ortalama galiba 3 yıldı bir üst rütbeye çıkarsın 9 yıl sonra yüz başı olabilirsin sınavlarda var tabi erken terfi almak için.
 

Master Caution

Centipat
Katılım
27 Temmuz 2021
Mesajlar
215
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Direkt yüzbaşı olmak diye bir şey yok. Önce 3 yıl teğmen, 6 yıl üsteğmen sonrasında yüzbaşı oluyorsun. 6 yıl yüzbaşı olarak görev yaptıktan sonra binbaşı oluyorsun. 5 yıl binbaşı, 3 yıl yarbay, 6 yıl da albay görev süreleri var. Bu şartlar KHO mezunu olursan geçerli.

KHO olmazsa başka bir yolu da şu: 4 yıllık lisans bölümünden mezun olup, TSK'nın subay personel alımını beklersin. Onda da rütbe atlama süreleri aynıdır, değişmez. Yüzbaşı rütbesinden de ileri gidebilmek için sınava girmen gerekir.
 

Arkham Kn1ght

Kilopat
Katılım
30 Ocak 2018
Mesajlar
6.088
Makaleler
17
Çözümler
17
Direkt yüzbaşı olamazsın. Harp Okulu mezunu subay da olsan, sözleşmeli subay da olsan veya dış kaynaktan muvazzaf subay da olsan göreve teğmen rütbesi ile başlayıp rütbe bekleme sürelerini doldurdukça yükselirsin. Sözleşmeli subay olursan en fazla yüzbaşı rütbesine kadar yükselebilirsin.
 
Yukarı