Yüzmeyi bilmiyorum, yüzerken ayağım dibe çöküyor

Bilişsel Hack

Hectopat
Makaleler
26
Daha fazla  
Merhaba,

Yüzmeyi az biliyorum. Geçen TÜGVA kampında denizde ilk defa öğrenmeye çalıştım. Yüzebiliyordum az az. Dün havuza gittim. Ne oldu bilmiyorum; yüzmeyi unutmuş gibiydim.

Ayaklarım dibe çöküyor, kendimi serbest bırakıyorum suya ama ayaklar 2-3 sn sonra dipte. 1.2 metrede yüzüyorum.
Komik bir durum oldu: Yanlışlıkla 2.7 metreye geçtim. Boğuluyordum. Küçücük havuzda yardım diye bağırdım.

Arkadaşlar nasıl öğreneceğim ben yüzmeyi?
Kurs harici. Kurs ücretini ödeyemem sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben pandemiden önce kursa gidiyordum. Hep bir yüzme tahtasına yatıp öyle antreman yaptırıyorlardı ve 1 ay sonunda tahtasız düz yüzebilmiştim. Siz zaten biliyormuşsunuz azıcık, bence deneyebilirsiniz.

Pandemi olmasaydı şuan yüzmeyi biliyor ve kilo vermiş olacaktım ancak daha çok kilo aldım ya. :(

Yüzmeyi ben yüze yüze öğrendim :D. Öncelikle havuz ve deniz farklı kavramlar. Denizde yüzmek daha kolay. Deniz zaten seni kaldırıyor tuzlu su olduğu için. Sakin olup yavaş yavaş kendini ileriye doğru itersen bile gidiyorsun zaten. Havuz daha zor ve daha iyi bilgi ister. Havuzda yüzecekseniz eğer önce yavaş yavaş yanlardan destek alarak tutunun ve yavaş yavaş bacaklarınızı hareket ettirin ileri geri şeklinde. Çalışma ile 1 hafta içinde rahatça yüzersiniz.

Suda panik yapmadiginiz surece zaten sizi kaldirma kuvvetiyle yuzeye cikarir, ani hareketlerden kacinin. Ayrica havuzda yuzmek denize gore tuzluluk orani daha az oldugu icin daha zor.

ayaklar 2-3 sn sonra dipte
Vucudunuz hareket etmezse yuzmeniz zorlasir, ayaklariniz da ahtapot misali surekli hareket halinde olsun.

Merhaba,

Yüzmeyi az biliyorum. Geçen tügva kampında denizde ilk defa öğrenmeye çalıştım. Yüzebiliyordum az az. Dün havuza gittim. Ne oldu bilmiyorum; yüzmeyi unutmuş gibiydim.

Ayaklarım dibe çöküyor, kendimi serbest bırakıyorum suya ama ayaklar 2-3 sn sonra dipte. 1.2 metrede yüzüyorum.
Komik bir durum oldu: Yanlışlıkla 2.7 metreye geçtim. Boğuluyordum. Küçücük havuzda yardım diye bağırdım.

Arkadaşlar nasıl öğreneceğim ben yüzmeyi?
Kurs harici. Kurs ücretini ödeyemem sanırım.

Denizde havuzda yüze yüze öğreneceksiniz sık sık giderseniz iyi olur.

Ne kadar zaman geçirirseniz o kadar iyi olursunuz. Soğukkanlı olmanız çok önemli. Ya batarsam ya boğulursam diye düşünmemeniz lazım. Bir de ayaklarınız suyun içine çöküyorsa istemeden de olsa kendinizi sıkıyorsunuz demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı