Yüzüklerin Efendisi Kitapları

Oğuz26

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Dünya klasiklerinin dışına çıkıp yüzüklerin efendisi gibi serileri okumak istiyorum. İlk olarak Tolkien’in eserlere bakmaya başladım. Yüzüklerin efendisi ve Hobbit serisinin bir sürü kitabı var. İlk olarak hangi seriden başlamalıyım ?

Normalde sıralama Silmarillion, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi şeklinde. Ama Silmarillion'dan başlarsan bir sürü isim ve karmaşık olay örgüsünden sıkılabilirsin. Silmarillion seni soğutabilir :) O yüzden Hobbit'ten başlayıp Yüzüklerin Efendisi'ne geçmek, daha sonra Silmarillion okumak bence daha mantıklı. Ama Hobbit de çocuk kitabı olarak yazılmış bir kitaptır. Beklediğini bulamayabilirsin ama Yüzüklerin Efendisi'ne hazırlık yapmış olursun.

Tolkien'in kitapları için belirli bir kronolojik sırayı izlemen gerekmiyor aslında. Tabii Yüzüklerin Efendisi hariç. Kafanı karıştırmak gibi olmasın ancak okurlar tarafından belirlenen sıralama Silmarillion, Güç Yüzüklerine Dair, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisidir. İlk basılan kitap Hobbit idi. Tolkien'in asıl basmayı planladığı kitap Silmarillion'du. Ancak yayıneviyle olan anlaşmazlıkları yüzünden Silmarillion, ölümünden sonra oğlu tarafından toparlanıp basılabildi.

Bu 3 kitap, Orta-Dünya üzerine okunabilecek en iyi kitaplardır. Silmarillion'u en sona bırakabilirsin. O kitap ağır bir dil kullanılarak yazıldığı için kafa karışıklığına sebebiyet verebilir. Tam anlamıyla tüm isimleri, bölgeleri ve olayları akılda tutmak zor. O yüzden Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi ile başlaman senin için en iyisi olacak.

Ben ilk silmarillion okudum. Sonra Hobbit sonra da diğer üç şaheseri. Ama silmarillion ile Hobbit arasında çok boşluk bıraktım ve bu kötü oldu. Sen sosyalik'in dediği sırayla git ama ara verme ;)

Silmarillion, ağır dili ve devrik cümleleriyle seriye yeni başlayan birisine ağır gelebilir. Tavsiye edilen sıralama Hobbit, LOTR ve Silmarillion olarak gösteriliyor. Tabi kişiden kişiye göre değişir. Ben 4. okuyuşumda anlamıştım Silmarillion'u mesela, ama başkasında bu şekilde olmayabilir. Tabii günümüzde yeni kitaplar da geldiği için Silmarillion'un ardından Gondolin'in Düşüşü ve Beren ile Lúthien okumak daha doğru olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı