Yuksek performansli notebook sogutucu önerisi

Merhaba hocam, size tavsiyem bilgisayarınızı tam yükte ve fanlar maximumda çalışırken havaya kaldırmanız. Ben soğutucu kullanmıyorken bilgisayarım çok rahat 95 derece ve üstünü görüyordu, soğutucu aldım 20 derece fark gördüm ama sonradan anladım ki laptopun alt taraftaki deliklerden havayı çıkartabilmesi çok önemli bir etken. Sizde bilgisayarı havaya kaldırıp test edin, böylece soğutucu mu yükseltme standı mı konusunda iyi bir cevap bulabilirsiniz. Benim gördüğüm farkın 10-14 derecelik kısmını soğutucu sağlıyordu ama bu durum sizde değişiklik gösterebilir.

Soğutucu olarak Zalman ZM-NS2000 önerebilirim uzun zamandır kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım çok memnunum.

Hocam aslında alt taraftan havayı çıkarmıyor ama neyse. Salyangoz fan denilen fanlar kullanılıyor laptoplara ve bu sandığının aksine havayı aşağıya vermiyor. İçeriye veriyor ve tam ekranın arkasındaki ızgara deliklerinden çıkıyor. Haliyle egzoz burada daha önemli. O yüzden vakumlu fanlardan öneriyorum. Ama asıl önemli olan fanları yğksek hızda çalıştırmak.

Çünkü her türlü fark etmeyecek. Altına koyduğun soğutucunun fark etmesinin sebebi daha temiz havayı direk içine çekebildiği için soğuyor. Tavsiyem olduğu gibi kullanılması ama laptopu bir miktar yukarı kaldırmak önemli. Aşağıdan hava almasını yetecek kadar kaldırılsa yeterli.

Hocam aslında alt taraftan havayı çıkarmıyor ama neyse. Salyangoz fan denilen fanlar kullanılıyor laptoplara ve bu sandığının aksine havayı aşağıya vermiyor. İçeriye veriyor ve tam ekranın arkasındaki ızgara deliklerinden çıkıyor. Haliyle egzoz burada daha önemli. O yüzden vakumlu fanlardan öneriyorum. Ama asıl önemli olan fanları yğksek hızda çalıştırmak.

Çünkü her türlü fark etmeyecek. Altına koyduğun soğutucunun fark etmesinin sebebi daha temiz havayı direk içine çekebildiği için soğuyor. Tavsiyem olduğu gibi kullanılması ama laptopu bir miktar yukarı kaldırmak önemli. Aşağıdan hava almasını yetecek kadar kaldırılsa yeterli.
Aslında soğutma standı+vakumlu soğutucu en iyisi olur ama vakumlu soğutucular fanları ters döndürebiliyor deniyor bu yüzden tavsiyem değil.

Aslında soğutma standı+vakumlu soğutucu en iyisi olur ama vakumlu soğutucular fanları ters döndürebiliyor deniyor bu yüzden tavsiyem değil.

Eğer havayı dışarı çekiyorsa ismindeki gibi o zaman ters döndürmek hatta daha hızlı dönmesine sebebiyet verir. Belki PWM kontrolcüsü bozulabilir onu bilemem ama muhtemelen bu işe yarıyordur. Ama araştırmak lazım.

Geri
Yukarı