Yunanistan 24 Rafale Siparişinin 6'sını Teslim Aldı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 59
  • Görüntüleme 3B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Fransa'dan gelen jetler Tanagra Hava Üssü’ne indi ve Yunanistan'a törenle birlikte teslim edildi.

Yunanistan Rafale'leri Mirage üslerine konumlandırıyor. Böylece Fransız lojistiğine uyum sağlamış üstleri kullanmak kendi açılarından mantıklı. Tanagra Hava Üssü, Türkiye'nin sahip olduğu Bora füzesinin menzilin içine giriyor. Bu önemli bir detay.

Eastmed projesinde ABD ve İsrail'in Yunanistan'ı satmasından sonra öfkelerini bizden çıkarmaya çalışarak Ege'ye bunları gönderip rövanş isterler mi acaba? Her neyse, Yunanistan bu uçakları harbe hazırlık konusunda anca %50 seviyesinde tutabilir tahminimce. Yani 24 uçaktan sonra maksimum 12-15 uçak civarı kaldırabilirler aynı anda.

Çok maliyetli uçaklar. Cebinizden düşen dolarlarınız bol olsun komşu.

Screenshot_35.png

Son olarak biraz da gülelim :D Papazlar uçakları Türk jetlerinin gazabına karşı kutsadı herhalde... :D

Screenshot_36.png

Son düzenleme:
Uçaklar güzel de Yunanlarda bu uçakları aktif görevde kullanabilecek kadar ekonomik güç olduğunu sanmıyorum.

Türkiye-Yunanistan savaşının her ne kadar olacağına ihtimal vermesem de olası bir 1vs1 savaşta her türlü üstün olduğumuz belli oluyor zaten. Hem tecrübe hem de teknoloji açısından gömlek farkımız var. Fakat böyle bir savaş olursa 1vs1 olacağını hiç sanmam, daha doğrusu iki NATO ülkesinin birbirine saldıracağını da hiç sanmıyorum.

Çok isterdim F-16'la yetinmemeyi. Belki saçma gelebilir fakat, Suriye gibi operasyon bölgelerinde A-10 kullanılmasını tercih ederdim ben.

Muhtemel harp için de, Rus-Amerikan karışık filolardan oluşmasını isterdim. Diğer ülkeler bunları yapabilirken, bizim yapmak isteyip yapamamamız çok kötü...

bizim yapmak isteyip yapamamamız çok kötü...
Böyle bir şeyi kim istiyor? Kuvvetler dahil hiç kimse isteyemez. Rus uçaklarını Türk ve NATO sistemlerine entegre etmek, o uçakların standartlarına uygun üsler inşa etmek, uçakları almak, mühimmatları almak, eleman eğitmek milyarlarca dolar demek. Türkiye bunların hiçbirini yapamaz.

Diğer ülkeler bunları yapabilirken,
O ülkeler eski SSCB ülkeleri. SSCB dağıldıktan sonra uçakları öyle kaldı, sonradan batı bloğuna giren ülkeler batı uçaklarını almak zorunda kaldı. O yüzden filolarında hem SSCB hem de batı uçakları var. Açıkladım burada:

Çok isterdim F-16'la yetinmemeyi. Belki saçma gelebilir fakat, Suriye gibi operasyon bölgelerinde A-10 kullanılmasını tercih ederdim ben.
Yer ve yakın hava görevleri için ben de A-10 kullanmamızı çok isterdim.

F-16'yı iyi kullanıyoruz, pilotlarımızın eğitimi çok iyi o konuda ama diğer türlere de yönelmemiz lazım. Her ne kadar F-16 birçok görev için modernize edilmiş olsa da bu uçağın aslı bir fighter olması.

Şu anda F-4'leri yenilemeye çalışıyoruz mesela. Hatta onun için F-35 işine giriştik ama onu da inadımız yüzünden kaybettik. Alternatif uçaklara ihtiyacımız var dediğiniz gibi.

Şu daha krizden yeni toparlanmaya başlayan Yunanistan'a bile uçak veriyorlar, bizeyse parasını verdiğimiz F-35'leri yollamıyorlar :(
Uçaklar güzel de Yunanlarda bu uçakları aktif görevde kullanabilecek kadar ekonomik güç olduğunu sanmıyorum.

Türkiye-Yunanistan savaşının her ne kadar olacağına ihtimal vermesem de olası bir 1vs1 savaşta her türlü üstün olduğumuz belli oluyor zaten. Hem tecrübe hem de teknoloji açısından gömlek farkımız var. Fakat böyle bir savaş olursa 1vs1 olacağını hiç sanmam, daha doğrusu iki NATO ülkesinin birbirine saldıracağını da hiç sanmıyorum.
İki ülkede savaş yapmak istemez çünkü kazananı olmaz, biz de daha 40-50 yıllık Leopard 2A4 tankları var. Onlardaysa sayı kıstılı olsa da Leopard 2A6'lar falan var, zırhlı araç olarakta gerideyiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı