Yunanistan 24 Rafale Siparişinin 6'sını Teslim Aldı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 59
  • Görüntüleme 3B
@Jira hocam, Mavi Deniz'de 6 mach sınırını geçen savaş uçakları haberi dönüyordu bir ara sanki, bilginiz var mı?
Hep geçiliyor, hep de önlemeye uçak kaldırıyoruz. Ege'de ve Doğu Akdeniz'de dönen it dalaşları artık pilotlarımız için hobi haline dönüşmüş durumda. Bu yüzden hep pilotlarımız eğitiliyor ve dünya klasmanında pilotlarımızın ismi geçebiliyor.

Uçakları uçurarak mı getirmişler? Tırla getirirler diye düşünüyordum.
Genelde kargo uçaklarına paketleyip koyarak gönderirler. Bazen de uçarak gelirler. Kara yoluyla taşımazlar bu kadar kritik sistemleri.

Çok isterdim F-16'la yetinmemeyi. Belki saçma gelebilir fakat, Suriye gibi operasyon bölgelerinde A-10 kullanılmasını tercih ederdim ben.

Muhtemel harp için de, Rus-Amerikan karışık filolardan oluşmasını isterdim. Diğer ülkeler bunları yapabilirken, bizim yapmak isteyip yapamamamız çok kötü...
Nato ülkesi olunca zor o dediğiniz, Kayserideki gömülü uçaklar örneği, bir müzeye konulsa güzel olur aslında.
Yunanistan maddi açıdan ve hava savunma açısından Türkiyeden çok daha gelişmiş (Avrupa birliği üyesi olduğu için) Biz daha elimizdeki uçakları modernize edemiyoruz. Gönül isterdi daha iyi durumda olalım...

Şu daha krizden yeni toparlanmaya başlayan Yunanistan'a bile uçak veriyorlar, bizeyse parasını verdiğimiz F-35'leri yollamıyorlar :(
Adamlara inat yapıp gidip inadına düşmanlarından sistem almasaydık şu anda F-35'lerimizi kullanıyor olurduk. Projeye dahil olmuşuz gidip saçma sapan şeyler yapıyoruz. Siyasal olarak değil askeri olarak bakıyorum. F-35, bizim için önemli bir projeydi. Çıkartılmamız ve uçakları alamamamız çok kötü oldu.

Hep geçiliyor, hep de önlemeye uçak kaldırıyoruz. Ege'de ve Doğu Akdeniz'de dönen it dalaşları artık pilotlarımız için hobi haline dönüşmüş durumda. Bu yüzden hep pilotlarımız eğitiliyor ve dünya klasmanında pilotlarımızın ismi geçebiliyor.
Peki hocam sınır güvenliği için F16 varyantlarına mı yoksa MMU uçağını mı yönelmeliyiz?
Adamlara inat yapıp gidip inadına düşmanlarından sistem almasaydık şu anda F-35'lerimizi kullanıyor olurduk. Projeye dahil olmuşuz gidip saçma sapan şeyler yapıyoruz. Siyasal olarak değil askeri olarak bakıyorum. F-35, bizim için önemli bir projeydi. Çıkartılmamız ve uçakları alamamamız çok kötü oldu.
Buradan birisi projeden çıkarılmadık demişti, proje askıya alındı gibi bir cümle kurmuştu sanki.

Yunanistan maddi açıdan ve hava savunma açısından Türkiyeden çok daha gelişmiş
Aslında değil. Bizim 10 yıl dişimizi sıkmamız gerekiyor. Yerli projeler (savunma için yerli HSS'ler, deniz için MİLGEM'ler ve denizaltılar, kara için Faz 2 Atak helikopter, zırhlı araç ve tanklar, hava için uçak modernizasyonu/Hürkuş vs.) geldiğinde Yunanistan ile aramız epey açılacak.

F-16V modernizasyonu gelirse hava kuvvetleri de bir miktar rahatlar. Yunanistan'ın üstünlük kurabildiği bir alan yok.

ABD ve Fransa kriz çıkartıp Yunanistan'a hayvan gibi silah sattı ve ceplerini doldurdular. Olan olay bu. Yunanistan AB'de olmasa, şu an sahip olduğu silahların yarısı olmazdı. Avrupalı abileri destek atıyor ama silah satarak da kendilerini zenginleştirmeyi unutmuyorlar.

Buradan birisi projeden çıkarılmadık demişti, proje askıya alındı gibi bir cümle kurmuştu sanki.
Biz projeden çıkarıldık. F-35 projesindeki bazı teknik sorunlar nedeniyle seri üretim hızı askıya alındı. Birkaç ayarlama yapıyorlar yani. Üretim durmadı. Sadece sorunlarla uğraşıyorlar.

Bizde paramızı ya da uçakları almak için 3 yıla yakındır uğraşıyoruz. Hala alabildiğimiz bir şey yok.

ABD ve Fransa kriz çıkartıp Yunanistan'a hayvan gibi silah sattı ve ceplerini doldurdular. Olan olay bu. Yunanistan AB'de olmasa, şu an sahip olduğu silahların yarısı olmazdı. Avrupalı abileri destek atıyor ama silah satarak da kendilerini zenginleştirmeyi unutmuyorlar.
Yunanların şu anda ayakta kalması tek AB sağlıyor zaten. Onlar olmasalar ne ekonomik açıdan ne de askeri açıdan şu anda doğru dürüst olabilirlerdi. Yalnız olası bir savaş halinde -her ne kadar olması çok düşük ihtimal de olsa- AB'nin Yunanları destekleyeceğini düşünüyorum.

Peki hocam sınır güvenliği için F16 varyantlarına mı yoksa MMU uçağını mı yönelmeliyiz?
İkisini de aynı anda yapıyoruz. MMU hava kuvvetlerinin F-15'deki ukdesini gerçekleştirip bağımsızlaşması için en kritik proje. F-16 ise bu yolda son nefesine kadar kullanmamız gereken, kendisine çok fazla para, zaman harcayıp üstünde kullanıcı bakımından en büyük tecrübesi olan ülkeyiz.
AB'nin Yunanları destekleyeceğini düşünüyorum.
Evet. Biz savaşmayız, böyle bir savaşa da izin vermezler zaten. Bundan sonra yapılacak iş, Ynanistan'ın haddini bildirmek ve taviz vermemek olacaktır.

Barış konuşmalarına çağırdığımızda gelmiyorlar, arkamızdan Türkiye saldırgan politikalar güderek AB için tehlikeli diyorlar. Ben bu kadar ezik bir politika güden, dış siyaset işleyen bir ülke görmedim. Delikanlılık 0.

Ardından ABD bunları satınca, ağlayıp Türklere öfke kusuyorlar.

Aslında değil. Bizim 10 yıl dişimizi sıkmamız gerekiyor. Yerli projeler (savunma için yerli HSS'ler, deniz için MİLGEM'ler ve denizaltılar, kara için Faz 2 Atak helikopter, zırhlı araç ve tanklar, hava için uçak modernizasyonu/Hürkuş vs.) geldiğinde Yunanistan ile aramız epey açılacak.
Konunun uzmanı değilim ama, Işıklar askeri hava lisesi mezunuyum. Yunanistan gibi bir ülkeden çok çok gerideydik o zamanlar, "F-35 daha üretilmesi konuşulmuyorken bile böyleydi".
10 sene dişini sıkmamız gerekiyor demen şunu gösteriyor 10 senede hava savunmanın ne kadar gelişebileceğini bilmiyorsun. Bu işler yapacağız - edeceğiz ile olmuyor sandığınız gibi yürümüyor, eğer öyle olsaydı şuan f-35 kullanımda olurdu. "Kendi şahsi düşüncem, konunun uzmanı değilim."

Konunun uzmanı değilim ama, ışıklar askeri hava lisesi mezunuyum. Yunanistan gibi bir ülkeden çok çok gerideydik o zamanlar, "F-35 daha üretilmesi konuşulmuyorken bile böyleydi".
10 sene dişini sıkmamız gerekiyor demen şunu gösteriyor 10 senede hava savunmanın ne kadar gelişebileceğini bilmiyorsun. Bu işler yapacağız - edeceğiz ile olmuyor sandığınız gibi yürümüyor, eğer öyle olsaydı şu an F-35 kullanımda olurdu. "kendi şahsi düşüncem, konunun uzmanı değilim."

Eskiden mermi yi anca ürettiğimiz için böyle düşünmeniz normal.
Şu an da savaş uçağı üretiliyor. Yerli hava savunma sistemleri geliştiriliyor.
Hava savunma sistemleri üretiliyor. Seyir füzeleri vs.
Yunanistan'ın böyle bir girişimi yok. Daha iyisi olmak için hep dışarıdan almak zorunda.
Savaş uçağı da 2030 gibi hizmete girecek.

Geri
Yukarı