Yunanistan 24 Rafale Siparişinin 6'sını Teslim Aldı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 59
  • Görüntüleme 3B
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu mümkün mü ?

Amacım siyaset değil.
Siyasi bir şey yazacaksanız yazmayın.
Bu ülkede dediklerini ciddiye alacağım son kişi bu "her devrin" döneği. Bunun söylediği her şey her dönem değişiyor. Açılım zamanları en önde koşan Apocu, devrim konuşmalarında Deniz Gezmiş'in sözde komutanı, darbe sonrası Tayyipçi, şimdi ne olmuştur bilmiyorum. Takip etme hızım bunun dönmesinin hızına yetişemiyor.

Katar Türkiye'ye 36 adet Rafale vermişti yanlış hatırlamıyorsam.
Böyle bir şey yok.

Son düzenleme:
Katarın kendinde zaten sadece 36 tane Rafale uçağı var. Ayrıca hiçbir ülke hayrına 36 tane savaş uçağı vermez, Rafale gibi pahalı oyuncakları hayatta vermez.

Qatar Emiri Air Force - Wikipedia 27 tane uçak teslim edilmiş, 9 tanesi de teslim edilecek olarak gözüküyor. Adamların elindeki tüm Rafale'leri bize verme ihtimali var mı sence? Bırak hepsini bir filo bile verme ihtimalleri yok.

Savaş uçakları, tüfek gibi şeyler değiller. Pahalı oyuncaklar ve öyle kolay kolay kimse babasının hayrına vermez. Nereden duyduysanız çok yanlış duymuşsunuz. Duyduğunuz yeri takip etmeyi bırakmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Katar Türkiye ye 36 adet Rafale vermişti yanlış hatırlamıyorsam.
Seni sık görmeye başladım. Gördüğüm kadarıyla meraklı bir arkadaşsın ancak okuduğun kaynaklarda ya da takip ettiğin sitelerde problem var. Uçak nasıl uçuyor desen 1 cümleyle kendini açıklamayacak adamların yaptığı havacılık haberlerine tıklama, Doğu Perinçek gibi saçma sapan geçerliliği olmayan bilgilerle gündeme gelmeye çalışan kişilerin dediklerini umursama.

TSK, Katar'a askeri üs kurdu. Bu sebeple Türk F-16'ları Katar'a gitti ve Katar'ın elindeki en modern savaş uçaklarıyla (Rafale yani) tatbikat yaptılar.

Tatbikat sonuçları medyaya sızdırılmadı ama aldığım duyumlara göre bizim F-16'lar fena tokat yemiş. Zaten tahmin edilmesi zor değildi. Söylediğin şeyin geçerliliği olsa Hvkk. uçakları hangar önüne çekip önünde halay çekerdi sanırım... :D

Seni sık görmeye başladım. Gördüğüm kadarıyla meraklı bir arkadaşsın ancak okuduğun kaynaklarda ya da takip ettiğin sitelerde problem var.
Katılıyorum. Askeri konularda arkadaşı ben de görüyorum bu sıralar ama araştırma yaptıkları kaynaklarda sorun var. Genelde yanlış bilgiler öğreniyor, merak var ama kaynaklar yanlış.

Duyduğu şeyi doğrulama yapmadan söylüyor. Mesela bu dediği şeyi 2 dakika Google'a girip aratsa ve baksa ki Katar'ın kendinde sadece 36 tane uçağı var. O zaman bile yanlış bir bilgi olduğunu anlar.

Ayrıca elinde 36 tane olan uçağın hepsini bize verecek kadar bağlandılarsa bize topraklarımıza katalım Katar'ı daha iyi. :D 36 tane zırhlı araç falan olsa neyse de savaş uçağı dediğimiz şeyler ciddi anlamda pahalı oyuncaklar.

Tatbikat sonuçları medyaya sızdırılmadı ama aldığım duyumlara göre bizim F-16'lar fena tokat yemiş.
F-16'ların tokat yemesine şaşmamak lazım. Teknoloji farkı var uçaklar arasında. Fakat ben Katarlı pilotların uçakları iyi olsa da bizimkileri tokatlayabileceğini sanmazdım. Adamlarda tecrübe yok, bizim pilotların tecrübesini anlatmaya gerek yok. :) Sağlık olsun. Tatbikat sonuçta.

Tatbikat sonuçları medyaya sızdırılmadı ama aldığım duyumlara göre bizim F-16'lar fena tokat yemiş.
Şaşırmam, yıllardır Rafale'lar tatbikatlarda F-16'ları çok kötü tokatlıyor. 6-2 ya da 4-0 gibi sonuçlar standarttı tatbikatları son takip ettiğim yıllarda. Pahalı, narin, harp hazırlık oranı kötü ama tam kapasite havadaysa çok iyi bir uçak olduğu ortada.

Ayrıca elinde 36 tane olan uçağın hepsini bize verecek kadar bağlandılarsa bize topraklarımıza katalım Katar'ı daha iyi. :D
Onu geçtim Fransız uçağını Fransa'nın izni olmadan kafalarına göre bize veremezler.

Şaşırmam, yıllardır Rafale'lar tatbikatlarda F-16'ları çok kötü tokatlıyor. 6-2 ya da 4-0 gibi sonuçlar standarttı tatbikatları son takip ettiğim yıllarda. Pahalı, narin, harp hazırlık oranı kötü ama tam kapasite havadaysa çok iyi bir uçak olduğu ortada.
Koşullar sağlandığı zaman sağlam uçaklar. Dedikleriniz çok doğru aşırı narin ve pahalı oyuncaklar ama.

Onu geçtim Fransız uçağını kafalarına göre bize veremezler.
Oraya girmedim bile. :D Bunu belki herkes bilmez ama bir ülkenin elinde olan tüm uçakları, başka bir ülkeye vermeyeceğini babasının hayrına herkes bilir diye düşünüyorum.

36 tane Rafale kağıt üstünde bile 2.5 milyar dolar yapıyor.

Ayrıca elinde 36 tane olan uçağın hepsini bize verecek kadar bağlandılarsa bize topraklarımıza katalım Katar'ı daha iyi. :D
Hadi onlar bizi çok seviyorlar, verdiler diyelim. Yunanistan, Fransa, İsrail, Mısır dörtlüsü öyle bir diplomatik kriz çıkarırlar ki bırak o uçakların bizde uçmasını, Katar topraklarında bile havalandırmazlar... :D

Bu işler böyle, sistem seninse kuralları sen koyarsın. ABD'nin F-16'larda sahip olduğu güvenlik sistemleri hiçbir F-16 kullanıcısında yok mesela. Ne kadar ABD müttefiki olursan ol, adamlar sana bir gün bu silahların ABD'ye karşı kullanılacağının garantisini veremeyeceğin için açıkça sizden bunları, şunları kısıyorum diyor masada.

Pahalı, narin, harp hazırlık oranı kötü ama tam kapasite havadaysa çok iyi bir uçak olduğu ortada.
İşte bu yazdıklarını Fransa vs. karşılar ancak Yunanistan gibi bir ülke ne kadar karşılayabilir, göreceğiz. Ben %50-60'ı aşacaklarını sanmıyorum açıkçası. Almanlar Eurofighter'ı bir ara %30 seviyesine çekmişlerdi. Yunanistan, Türkiye ile uğraşmak zorunda olduğu için o kadar kısamaz ama zorlanacaklarına daha bugünden eminim.

ABD'nin F-16'larda sahip olduğu güvenlik sistemleri hiçbir F-16 kullanıcısında yok mesela. Ne kadar ABD müttefiki olursan ol, adamlar sana bir gün bu silahların ABD'ye karşı kullanılacağının garantisini veremeyeceğin için açıkça sizden bunları, şunları kısıyorum diyor masada.
Adam kendi ürettiği silahla kendisine saldırılmamasını istiyor. ABD, askeri alanda çok bireysel davranıyor zaten. F-22'yi de hiçbir müttefikine satmamışlardı. O yüzden ters düşmemek lazım bu zamanda ABD ile. Ordumuzdaki sistemlerde büyük yer kaplıyorlar şu anda. Zaten bu bağımlığı azaltmak için milli projelere yöneliyoruz, yönelmeliyiz.

Bildiğim kadarıyla istemedikleri zaman bizim F-16'ları kaldırtmama gibi seçenekleri var değil mi hocam? @Jira

İşte bu yazdıklarını Fransa vs. karşılar ancak Yunanistan gibi bir ülke ne kadar karşılayabilir, göreceğiz. Ben %50-60'ı aşacaklarını sanmıyorum açıkçası. Almanlar Eurofighter'ı bir ara %30 seviyesine çekmişlerdi. Yunanistan, Türkiye ile uğraşmak zorunda olduğu için o kadar kısamaz ama zorlanacaklarına daha bugünden eminim.
Yunanların %50'yi aşmaları bile başarı olur kendi açılarından.

Bildiğim kadarıyla istemedikleri zaman bizim F-16'ları kaldırtmama gibi seçenekleri var değil mi hocam? @Jira
Hayır, yok. F-16'ları ÖZGÜRLEŞTİRMEK için çok para ve zaman harcadık. ABD de bölgedeki en büyük F-16 kullanıcısı olan bize hak ettiğimizi verdi diyebiliriz.

Yerli mühimmatlarımızı Amerikan füzesi gibi tanıtıp takabiliyoruz uçaklara. Başta ABD bunu engeller demişlerdi ancak bir şey yapmadılar. Sadece yerli füzeleri Amerikan füzesi olarak tanıtmak bir miktar performans kaybı yaratabiliyor, yine de iş görüyor ve dışa bağımlılığı azaltıyor.

F-16 Viper alırsak uçak üzerinde hakimiyetimiz ne olur kestirmek güç. İhtiyacımız var açıkçası. Dışişleri Bakanlığı vermeye yatkın gibi duruyor. Karadeniz'de Türk Hava Kuvvetleri'nin Rusya'ya karşı etkinliğine ihtiyaçları var ve Ege'de dengeyi sağlamak için vermeleri gerekiyor. ABD bunun farkındadır.

ABD artık Türkiye konusunda birkaç Ermeni ve Yunan lobisinin dediklerini dinlemeyi bırakıp çıkarlarına uygun hareket etmeli. Bu Türk düşmanı senato üyeleri yüzünden 2 ülke de çok büyük şeyler kaybediyor.

@Jira Hocam açtınız mı bilmiyorum, farketmedim ama Rusya ve Ukrayna arasında son zamanlarda gerçekleşen Politik durumlardan bahseden bir konu açarsanız güzel olabilir. İngiltere de bunun içindeydi bu hafta ve Ukrayna'ya yardımcı oldu.

Geri
Yukarı