Yunanistan 24 Rafale Siparişinin 6'sını Teslim Aldı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 59
  • Görüntüleme 3B
Hayır, yok. F-16'ları ÖZGÜRLEŞTİRMEK için çok para ve zaman harcadık. ABD de bölgedeki en büyük F-16 kullanıcısı olan bize hak ettiğimizi verdi diyebiliriz.
Anladım hocam. Bu konuda yaptığımız çabayı biliyordum fakat hala gücün ABD'de olduğunu biliyordum.

Yerli mühimmatlarımızı Amerikan füzesi gibi tanıtıp takabiliyoruz uçaklara. Başta ABD bunu engeller demişlerdi ancak bir şey yapmadılar. Sadece yerli füzeleri Amerikan füzesi olarak tanıtmak bir miktar performans kaybı yaratabiliyor, yine de iş görür ve dışa bağımlılığı azaltır.
Bunu daha önce duymuştum. ABD'nin bence bölgedeki en büyük F-16 kullanıcısı olarak bizi daha az kısıtlaması gerektiğini düşünüyorum ben de. Sonuçta olası bir savaş halinde bu bölgedeki en büyük F-16 filosuna sahip ülkeyiz ve bu uçakları cidden iyi kullanan, tecrübe sahibi pilotlara sahibiz ki ABD de bunun farkında.

@Jira Hocam açtınız mı bilmiyorum, farketmedim ama Rusya ve Ukrayna arasında son zamanlarda gerçekleşen Politik durumlardan bahseden bir konu açarsanız güzel olabilir. İngiltere de bunun içindeydi bu hafta ve Ukrayna'ya yardımcı oldu.
Son zamanlarda çok fazla konu açtım gündemin çok kabarık olması dolayısıyla ve açıkçası yoruldum. :D Siz de biraz el atıp merak ettikleriniz için konu açın ve etiketleyin. Müsait olduğumda bilgim doğrultusunda merakınızı gidermeye çalışırım. Hem güzel tartışmalar döner hem de hep beraber bilgileniriz.

Ama şunu demeden geçmeyeyim. Ruslar 2. Dünya Savaşı'nda Almanlara ne yaptıysa, Rus seviciliğini bırakamadılar gitti. İngiltere'nin ve ABD'nin silah yardımını destekliyorum. Aynı zamanda biz de yardım ediyoruz.

Fransa ve Almanya ise izlemeye devam ediyorlar. Neden? Çünkü topraklarını koruyan süper güç USA ve onun 100 bin askeri topraklarında. Keşke askerlerini çekse de şunların etekleri tutuşsa Rus korkusundan.

Refaha ve barışa alışmış narin Avrupalının üstünden Rus ayısı fena geçer.

Son zamanlarda çok fazla konu açtım gündemin çok kabarık olması dolayısıyla ve açıkçası yoruldum. :D Siz de biraz el atıp merak ettikleriniz için konu açın ve etiketleyin. Müsait olduğumda bilgim doğrultusunda merakınızı gidermeye çalışırım. Hem güzel tartışmalar döner hem de hep beraber bilgileniriz.

Ama şunu demeden geçmeyeyim. Ruslar 2. Dünya Savaşı'nda Almanlara ne yaptıysa, Rus seviciliğini bırakamadılar gitti. İngiltere'nin ve ABD'nin silah yardımını destekliyorum. Aynı zaman da biz de yardım ediyoruz.

Fransa ve Almanya ise izlemeye devam ediyorlar. Neden? Çünkü topraklarını koruyan süper güç USA ve onun 100 bin askeri topraklarında. Keşke askerlerini çekse de şunların etekleri tutuşsa Rus korkusundan.
NATO'nun hareketleri bu konu da çok önemli olacak. Ben bu konuyu oluşturayım o zaman, sizi de etiketlerim.

Hayır, yok. F-16'ları ÖZGÜRLEŞTİRMEK için çok para ve zaman harcadık. ABD de bölgedeki en büyük F-16 kullanıcısı olan bize hak ettiğimizi verdi diyebiliriz.

Buradan ASLESAN'a ve Özgür projesinde senelerce çalışıp emek veren mühendislere selam olsun. Bana göre TUSAŞ'In F-16 üretmesinden sonraki en büyük olaylardan birisi ASELSAN'ın Özgür projesi.

hocam şahsen ben savaşın çıkacağını zannetmiyorum yunanistianın kankası almanya nın en son attığı kazığı yunanlar çabuk unutmuş ki fransa kankasının da uçakları satmasını istiyorlar kumarı oynayan değil oynatan kazanır bir sebep de bu akdeniz meselesinde abd nin zayıflıyor olması para gelmesi için savaş çıkartmasalar bile kışkırtıp ürün satmaya zorluyorlar

ukrayna belarus bu gibi ülkelerde neden sıkıntı çıkıyor abd zayfıladığı için ama birşey oluyor mu yok kısacası yunanlar kazığı yiyor

@expandaable Savaş çıkması zaten zor bir ihtimal de, önemli olan mesele bu silahlanma yarışında ne kadar bağımlı, ne kadar özgür olduğundur.

En büyük farkımız, onların güçlü bir endüstrisi olmadığı için hep dışarıdan almaya muhtaç olmalarıyken, bizim sürekli olarak ihtiyaçlarımız doğrultusunda projeler geliştirip ordumuzu modernleştirmemizdir. Aynı zamanda parayı yurt içinde tutmamız ve lisanslı ürünlerin izinleri çıktığı sürece dışarıya satmamızla farklı ülkeleri ekosistemimize bağlamamızdır. Güçlü ülkelere bakın, hepsi kendi silahlarını üretip satan ülkeler. Fransa, ABD, Rusya, Çin...

Örneğin Atak helikopteri alan bir ülke sadece helikopter almakla kalmıyor. Bu helikopterin parçasını üreten birçok yerli şirketten yedek parça almak zorunda kalıyor. ROKETSAN'dan mühimmat almak zorunda kalıyor vs. Dolayısıyla ekosistemimize bağlandıkları için sürekli bize bir kazanç geliyor.

Acaba Fransızlar da borç batağında olan Yunanistan'a Rafale sattıkları için rahatsızlar mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Acıyorum kendimize.

Acaba Fransızlar da borç batağında olan Yunanistan'a Rafale sattıkları için rahatsızlar mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Acıyorum kendimize.
Gerçekten çok yazik. Hiçbir ülkenin milleti kendi ülkesinin ürettiği bir ürünü bu kadar yerden yere vuramaz.

Fransa zamanında Rusya'ya Mistral satmaya çalışmamış mıydı? Normal bence.

Geri
Yukarı