Yurda götüreceğim eski laptop için dağıtım önerisi

oeufeggei

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar, yapılan açıklamalardan sonra okulların açılacağı haberi verildi ancak eğitim seyreltilmiş olacağından sadece 2 günü okulda yüz yüze eğitimle geçireceğiz. Diğer günler eğitim Online olarak devam edecek ve ben yurtta olacağım. Eski bir laptopa sahibim ve 2 GB RAM'e sahip. Windows hiçbir uygulama açık değilken 1100 civarı RAM tüketiyor ve ben o bilgisayara da Linux kurma düşüncesindeyim. Acaba kde ortamına sahip dağıtımlar kullanmakta zorluk çıkarır mı? Xfce'yi şu ana kadar az kullandım ancak sevdim kullandığım kadarıyla. Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar önerirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha genç, dinamik, pratik ve windows 10'a göre çok daha hafif olduğu için Linux Manjaro'nun XFCE sürümünü önermek için gelmiştim. Bende hâlâ dosya olarak bulunuyor fakat oyunlarla haşır neşir olduğum için kurmadım henüz. Bir gün laptop edinirsem mutlaka denemek istediğim işletim sistemidir kendisi.

Geçenlerde bir çok dağıtım denemiş biri olarak söylüyorum. Düşük bir sistemin varsa kde ve gnome dan uzak duracaksın. Ben xubuntu kurdum. Kuralı 2 hafta oldu. Gayet güzel sıkıntısız işlerimi hallediyorum. Denemenizi öneririm. Performans konusunda hiçbir sıkıntım yok. Ufak tefek ayar yaptım, tema ekledim, biraz daha göze hitap eder hale getirdim ve kullanıyorum.

Geçen bir arkadaşın eski cihazına Windows 7 Basic kurdum.

Celeron işlemci 2 GB RAM'liydi.

Yine aklınızda bulunsun internette gezinme falan video izleme vs. seri çalışıyor.

Merhabalar, yapılan açıklamalardan sonra okulların açılacağı haberi verildi ancak eğitim seyreltilmiş olacağından sadece 2 günü okulda yüz yüze eğitimle geçireceğiz. Diğer günler eğitim Online olarak devam edecek ve ben yurtta olacağım. Eski bir laptopa sahibim ve 2 GB RAM'e sahip. Windows hiçbir uygulama açık değilken 1100 civarı RAM tüketiyor ve ben o bilgisayara da Linux kurma düşüncesindeyim. Acaba kde ortamına sahip dağıtımlar kullanmakta zorluk çıkarır mı? Xfce'yi şu ana kadar az kullandım ancak sevdim kullandığım kadarıyla. Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar önerirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

XFCE masaüstü ortamını kullanan bir dağıtımı tercih edebilirsiniz. Mesela Manjaro XFCE olabilir bu. Debian içinde Debian XFCE sizin için uygun olabilir. KDE o cihaz için biraz ağır çalışır gibi duruyor. İsterseniz Debian temelli herhangi bir dağıtımı kurup ona da XFCE masaüstü ortamını Terninalden kurtulun vb. Programlar ile kurup keyfinize bakabilirsiniz.

Xfce masaüstüne sahip dağıtımlar sizi üzmeyecektir. Ubuntu tabanlı şart değilse arcob veya Manjaro Xfce güzel olur. Ubuntu budgie, Linux Mint Xfce, Linux Lite, Zorin OS Lite olabilir.

Ubuntu budgie önermenizi tavsiye etmem kendisi bazı yerlerin bug bulunuyor ve bazen 6 GB RAM kullandığını fark ettim bu yüzden Manjaro Xfce kullanırsa arkadaşı üzmez.

Diğer günler eğitim Online olarak devam edecek ve ben yurtta olacağım.

Canlı dersleri hangi uygulama üzerinden yapıyorsunuz Zoom veya Microsoft teams ile yapılıyorsa sıkıntı çıkmaz ama EBA canlı ders uygulaması üzerinden yapıyorsanız bazen sıkıntı çıkarıyor bunları göz önünde bulundurun.

Canlı dersleri hangi uygulama üzerinden yapıyorsunuz Zoom veya Microsoft teams ile yapılıyorsa sıkıntı çıkmaz ama EBA canlı ders uygulaması üzerinden yapıyorsanız bazen sıkıntı çıkarıyor bunları göz önünde bulundurun.
Bazen zoom bazen de EBA canlı ders ile yapıyoruz ama EBA için çözümü vardı öyle giriyorum şuan da.

USB Bellek üzerinden boot edebileceğim Manjaro XFCE'ye sahibim ancak şuan kullandığım bilgisayarda Manjaro kurmakta sıkıntı yaşadığım için öbür bilgisayar (Yurda götüreceğim) için de biraz çekinceliyim. Aynı şekilde Arcolinux'da da sıkıntı yaşamıştım. Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar için sormamın sebebi bu ve biraz da olsa komutlara aşina olmamdı.
Geçen bir arkadaşın eski cihazına Windows 7 Basic kurdum.

Celeron işlemci 2 GB RAM'liydi.

Yine aklınızda bulunsun internette gezinme falan video izleme vs. seri çalışıyor.

GNU/Linux'un oldukça özelleştirilebilir olması beni iyice kendine bağladı açıkçası. Windows sadece indirili olan filmlerim ve dizilerimi harddiske taşımaya üşendiğim için sistemimde duruyor.
Ve eğer bir şey lazım olursa diye yani. Yakın zamanda şu an kullandığım bilgisayarı tamamen biçimlendirip Windows için çok daha küçük bir alan ayıracağım. O yüzden öbür bilgisayara da direkt Linux kurmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı