Yurt dışı Amazon'dan bir akraba aracılığı ile PS5 alma

Mr.ToTh

Hectopat
Yakın zamanda Hollanda Amazon'dan PS5 satın alacağım (teslimat adresi Hollanda) ve ürünü bir akrabam Türkiye'ye getirecek. Sipariş verirken teslimat adresini Hollanda ve alıcı kişinin adını onların adını yapacağım. Fatura adresi olarak ise Türkiye ve adı da kendi adım yapacağım. ("Tax free"den yararlanabilmek için) Bu durumda arkabam PS5'i gümrükten geçirmekte sorun yaşar mı? (fatura benim üzerime olduğu için) veya "tax free" den yararlanabilir mi? Eğer ki bu şekilde yaptığımda bir sorun çıkacak ise ne yapmam gerekir? Cevaplarınızı bekliyorum.

Tax Free alırsın. Uçağa ise laptop niyetine sokarlar onu. Üst bagaja koyar akraban.

Tax Free almak için ne yapmam lazım. Yani benim mi buradan bir şey yapmam lazım, yoksa getirecek olan akrabamın mı oradan onaylatması lazım? Sanırım e-faturanın gümrükte damgalanması gerekiyormuş bunu yaptıktan sonra da benim Amazon'a e-faturanın son halini yollamam lazımmış. Doğru mudur? Kısaca bu tax Free işlemlerinin nasıl işlediğini/ilerlediğini açıklayabilir misiniz?

Tax Free almak için ne yapmam lazım. Yani benim mi buradan bir şey yapmam lazım, yoksa getirecek olan akrabamın mı oradan onaylatması lazım? Sanırım e-faturanın gümrükte damgalanması gerekiyormuş bunu yaptıktan sonra da benim Amazon'a e-faturanın son halini yollamam lazımmış. Doğru mudur? Kısaca bu tax Free işlemlerinin nasıl işlediğini/ilerlediğini açıklayabilir misiniz?

Faturanın onaylanması gerekiyor.

Evet gümrükte yapmalısın. Havaalanında yapabilirsin.
Bir de akrabamın yanlış bilmiyorsam çifte vatandaşlığı var. Hollanda'da yaşıyor ama fatura kendi üzerine olsa getirirken gümrükten rahat geçirebilir mi ve de tax free'den yararlanabilir mi? Çünkü pasaport ile işlem yapılması gerekiyor sanırım ve ben faturayı kendi adıma çıkartır isem pasaporttaki isimle uyuşmayacağı için tax free alamama veya geçirememe durumu olur mu? İzleyebileceğim en iyi yol nedir bu konuda?

Bir de akrabamın yanlış bilmiyorsam çifte vatandaşlığı var. Hollanda'da yaşıyor ama fatura kendi üzerine olsa getirirken gümrükten rahat geçirebilir mi ve de tax Free'den yararlanabilir mi? Çünkü pasaport ile işlem yapılması gerekiyor sanırım ve ben faturayı kendi adıma çıkartır isem pasaporttaki isimle uyuşmayacağı için tax Free alamama veya geçirememe durumu olur mu? İzleyebileceğim en iyi yol nedir bu konuda?

Kendim yaptım bir sıkıntı olmadı ama dikkat etmeniz gereken tek husus faturanın eksiksiz ve hatasız olması. Faturam karalandınğı için 37 euro vermediler bana.

Geri
Yukarı