Yurt dışı hayalleri

SEFABRUZZI

Hectopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Arkadaşlar ben o boomer gençlerden değilim. Yani Türkiye'deki zor şartlardan sürekli bahsedip nereye olursa gitmek isteyenlerden. Benim yurt dışına olan isteğim uzun zamandır var.

14 yaşındayım. LGS kötü geçti, denemelerim 480 küsurdü fakat sınav stresi, telaş falan beni bitirdi. Büyük ihtimal proje Anadolu lisesine gideceğim bu civarda.

İngilizcem gayet iyi, akıcı şekilde konuşabiliyorum. Bu yaz Almanca öğreneceğim. Ayrıca Adobe kullanmaya başlayacağım Premiere Pro olmak üzere. Matematiğim de çok iyidir. Günde yaklaşık 3 saatimi bilim dergisi okuyarak, ülkeler hakkında bilgi edinerek ve en çok da ( bunlarda 2 saatti buluyor ) Reddit, Twitter, Wikipedia kullanarak geçiririm. Güncel konuları asla kaçırmam, dünyada neler oluyor hep bilmek isterim.

Gözüme çarpan şehirler; Seattle ve Toronto.

Üniversite sınavına çok çalışacağım, lise yıllarımı da kaliteli geçirmeye çalışacağım. Ailemin geliri yoksulluk sınırının biraz üstünde, 3+1 yeni bir dairemiz ve bir arsamız var. Hazırda bulunan altın ve gümüş biraz da olsa kripto var. Yani gelir seviyesi önemliyse diye söylüyorum. Ayrıca bir akrabam Hollanda'da üniversite okudu, sonra Amerika'da biraz çalıştı. Ondan bilgi ve motivasyon sağlayabiliyorum. Bölüm olarak yazılım ve İngiliz dili edebiyatı tercih edebilirim üniversitede.

Kafayı sıyırdım; temel hedefim bu oldu. Yapmam gerekenler neler? Ayrıca deneyimlerinizi anlatabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de Türkçem iyidir, Yozgat'a gitmeyi düşünüyorum. Şaka bi' yana benim de iyi geçmedi. Gidebileceğim en iyi ülke sanırım Almanya veya İngiltere. Ayrıca kafayı bu tarz şeylerle sıyırmayın. Sonra gidemezseniz veya bir aksilik çıkarsa daha da sıyırırsınız. En temizi liseyi bi' okuyun sonra düşünürsünüz. Benim de hayalim Almanya veya İngiltere başta da söylediğim gibi fakat daha çok olduğu için rahatım.

Öyle basit bir şey değil. Yüklü miktarda paraya ihtiyacın var, anca halkın %1, %2'lik kesimi yurt dışına çocuklarını kaçırabilecek potansiyele sahip. Şu an ekonomik kriz var, ABD'de de haftalık 100 dolar harcadığın bir plan yapsan Türkiye'de haftalık 1000 TL'ye denk geliyor neredeyse. Seattle, Toronto'yu unut. Öyle bir dünya yok, filmlerde görürsün anca. Belki Yunanistan, Atina ; Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya'da vs. okursun ama uzun vade de orada kalamazsın yüksek ihtimalle. Daha bu ülkenin gençleri kendi ülkesinde üniversite okumak için KYK mağduru oluyor.

Son düzenleme:
Öncelikle hevesini kırmak istemem fakat bir bardak soğuk su içmen muhtemel bu işin sonunda, Göçmen olarak bile alınman zor fakat imkansız değil.Sana bir abi tavsiyesi iyi bir üniversite kazan,diplomanı aldıktan sonra göç etmek için başvurular yapabilirsin.Örneğin Norveç gibi ülkelerde sayısalcıları havada kapıyorlar,Amerika vb için işin daha zor. Bu yaşında maalesef zengin veya milletvekili akraban yoksa legal olarak başka ülkeye göç edemezsin.

Gitmek için birkaç seçeneğin var.
  1. Üniversiteyi dışarıda okuman.
  2. Bir şirketin sana vize çıkartması.
  3. Özel vize anlaşmaları.
İş aramak falan için özel vize anlaşmaları var fakat bunlar nitelikli işler için geçerli ve geçmişte kağıt üstüne dökebilmeniz gerekiyor, tabii ek olarak orada geçireceğin sürenin parasının sen de hazır olması gerekiyor. Diğer seçenek dışarıdan bir şirketin sana vize ayarlaması bu da çok zor. Şu an en kolay gözüken dışarıdan bir üniversite okumak ve orada ek olarak çalışmak.

He bir de ABD için GreenCard'a başvurup beklebilirsin.

Ek olarak direkt top şehirlere gitmeye kalkarsan seni orada yerler, kenardan kıyıdan yavaş yavaş gelmen gerekiyor.

Öncelikle hevesini kırmak istemem fakat bir bardak soğuk su içmen muhtemel bu işin sonunda, Göçmen olarak bile alınman zor fakat imkansız değil.Sana bir abi tavsiyesi iyi bir üniversite kazan,diplomanı aldıktan sonra göç etmek için başvurular yapabilirsin.Örneğin Norveç gibi ülkelerde sayısalcıları havada kapıyorlar,Amerika vb için işin daha zor. Bu yaşında maalesef zengin veya milletvekili akraban yoksa legal olarak başka ülkeye göç edemezsin.
Norveç falan aşırı uçuk hocam. Sovyet artığı bir ülkeye gitse daha rahat olur. Polonya, Çek Cumhuriyeti iyidir. Yunanistan'a da gidebilir. Dediğim gibi çok yüklü miktarda paraya ihtiyaç var. Kafadan rakam verecek olursam böyle geniş çaplı öğrenim için gitmek istese 400-500K TL en az gerekir.

Öyle basit bir şey değil. Yüklü miktarda paraya ihtiyacın var, anca halkın %1, %2'lik kesimi yurt dışına çocuklarını kaçırabilecek potansiyele sahip. Şu an ekonomik kriz var, ABD'de de haftalık 100 dolar harcadığın bir plan yapsan Türkiye'de haftalık 1000 TL'ye denk geliyor neredeyse. Seattle, Toronto'yu unut. Öyle bir dünya yok, filmlerde görürsün anca. Belki Yunanistan, Atina ; Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya'da vs. okursun ama uzun vade de orada kalamazsın yüksek ihtimalle. Daha bu ülkenin gençleri kendi ülkesinde üniversite okumak için KYK mağduru oluyor.
Bana da böyle bir gerçekçi yorum lazımdı , teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı