Yurt dışı iPhone 12 için IMEI kaydı nasıl işliyor?

YGFurkan

Decapat
Şimdi konuyu kısaca izah edeyim. 13.000TL bütçem var ve bir iPhone 12 kullanmak istiyorum. Malum son zamlardan sonra 24.000TL gibi uçuk fiyatlarda. Bu yüzden yurt dışından gelmiş kapalı kutu iPhone 12 cihazlara yöneldim. Şimdi 10, 000TL'ye bu cihazı alırsam malum IMEI kaydını yapmam gerekiyor. IMEI kaydı için daha önce yurt dışına çıkmış olmam gerekiyor mu? Kimlikle kayıt süreci nasıl işliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
''IMEI kaydı için kişiye ait yurda giriş yapılan belgenin son üç yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış ve kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı tarih üzerinden 365 günlük hak düşürücü sürenin geçmemiş olması gerekmektedir.''
Evet, yurt dışına çıkmış olmanız gerekiyor. Zaten bu yöntem vergi kaçırmak olduğu için sadece 2.000 TL ödeyerek kaçınılacak kadar basit olamazdı.

Evet, yurt dışına çıkmış olmanız gerekiyor. Zaten bu yöntem vergi kaçırmak olduğu için sadece 2.000 TL ödeyerek kaçınılacak kadar basit olamazdı.
Merhaba, benim de sorum olacak bununla ilgili. Telefonu yurtdışından almayı düşünüyorum ve oraya gittiğim zaman yurtdışına da çıkmış sayılmıyor muyum zaten? Yoksa onun dışında daha önceden mi gitmiş olmamız gerekiyor?

Merhaba, benim de sorum olacak bununla ilgili. Telefonu yurtdışından almayı düşünüyorum ve oraya gittiğim zaman yurtdışına da çıkmış sayılmıyor muyum zaten? Yoksa onun dışında daha önceden mi gitmiş olmamız gerekiyor?
Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuz ile birlikte yurt dışına giderek iPhone satın aldığınız takdirde IMEI kaydı için yurt dışına çıkmış oluyorsunuz ki amaç bu zaten.

Son düzenleme:
İki türlü kayıt var, pasaport kayıdı ve geçici kayıt.

Pasaport kayıdı şartları:
1- 6 ay içinde yurt dışına çıkmanız gerek. Kıbrıs gibi kimlikle gidilen ülkelerde olabilir.
2- kayıt yaptırırken 3 yıl boyunca hattı kayıt yaptırdığınız kişi adının üstüne olmasıyla beraber kullanabilirsiniz.
3- 2700 TL gibi bir ücreti var.
Detaylı olarak BTK sitesinden bakabilirsiniz.

Geçici pandemi kayıdı: Bu sistem devlet tarafından pandemi nedeniyle yurt dışından gelen cihazların pasaporta kayıt yaptırması için ek bir süre gibi düşünebilirsiniz. 2+2 ay boyunca süre uzatılıyor ve 4 aylık kullanım hakkı tanınıyor ve süre bitince uzatıyorlar.

Not: Geçici kayıtın her an kalkması söz konusu olabilir, geçici kayıta güvenerek yurt dışı cihaz almayın. Alırsanız da pasaporta kayıt ettirmeniz gerekecek.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuz ile birlikte yurt dışına giderek iPhone satın aldığınız takdirde IMEI kaydı için yurt dışına çıkmış oluyorsunuz ki amaç bu zaten.
Hocam son bir sorum daha olacak, konu sahibi arkadaş da kusura bakmasın. Hazır bilgisi olan birini bulmuşken kafamda soru işareti kalmasın istiyorum.

1 ay sonra yurtdışına ailemden birisi gidecek, telefonu benim için alacak ve geldiğinde de ben onu sorunsuz bir şekilde kullanabilir miyim? Yoksa illa ki benim de gitmem mi gerekli? 3 yıldır yurtdışına çıkmadım çünkü.

Hocam son bir sorum daha olacak, konu sahibi arkadaş da kusura bakmasın. Hazır bilgisi olan birini bulmuşken kafamda soru işareti kalmasın istiyorum.

1 ay sonra yurtdışına ailemden birisi gidecek, telefonu benim için alacak ve geldiğinde de ben onu sorunsuz bir şekilde kullanabilir miyim? Yoksa illa ki benim de gitmem mi gerekli? 3 yıldır yurtdışına çıkmadım çünkü.
IMEI kaydını yurt dışına çıkmış olan kişi yapabildiği için aile bireyiniz kendi üzerine kaydını yaptırdığı sürece kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı