Yurt Dışı Telefon Almak

TAHAU

Kilopat
Makaleler
2
Evet arkadaşlar konu çok uzun olmaya müsait bir konu o yüzden kısa keseceğim. Konunun amacı yurt dışı cihaz düşünen insanları bilgilendirmek, eğer sizde bildiklerinizi yazarsanız bu konuda daha çok kişiye yardım etmiş oluruz. Şimdi arkadaşlar yurt dışı cihazının alış amacı ülkemizde %90 oranında mevcut ekonomi, yani bu kimileri için tercihken kimileri için mecburiyet. Mesela hemen örnek verelim Xiaomi Mİ 10T 128GB sıfır olarak 11200TL'den satılırken aynı ürünün İMEİ atılabilen yurt dışı kayıt ettirmeli cihazı piyasada 3000-5000TL arasında baktığınız zaman yarı yarıya ve bu fark mevcut ekonomide çok önemli bir fark. Evet bakıldığı zaman avantajlı ama arkadaşlar yurt dışı cihazını kesinlikle görüp, inceleyip almalısınız zira bu ürünlerin garantileri olmuyor (Global garanti hariç) kamerası orası burası bozuk çok ürün var. Şunu unutmayın İMEİ attırmak istiyorsanız kesinlikle İMEİ'li modelleri bilip almanız lazım, eğer gidip misal Mİ 11 alırsanız yurt dışı olarak, gidip İMEİ attıramazsınız. Aslında İMEİ atılmaz denilen bu modellere de İMEİ atılıyor lakin telefonun içi açılıp donanımında ufak bir değişiklik yapılıyor öyle atılıyor. Apple grubunda ise olay daha başka işliyor şöyle ki; siz gidip atıyorum 8000TL'ye yurt dışı iPhone aldınız, genelde bu cihazlar belli sürelerle açık oluyor ve bu süreler yine belli sürelere kadar uzatılabiliyor ancak yurt dışı bir iPhone'a öyle gidip Android'deki gibi gidip 50 liralara İMEİ attırma veya klonlama yapamazsınız iPhone için pasaport kayıt ve diğer detaylar dışında kayıt ücreti yanılmıyorsam bu yıl itibariyle 2732TL ki zaten siz bu ücreti verirseniz neredeyse 0 parasına denk gelmiş oluyor. O yüzden yurt dışı iPhone çoğu kişiye mantıklı gelmez ve genelde değildir de. Ayrıca Android cihaza İMEİ atarsanız yazılım güncellemesi yapmanız için bir hayli uğraşmanız gerekiyor oralara girersem kafanız çok karışır. Son olarak şunu da bilmelisiniz Android cihaza İMEİ atmada genelde 2 kere İMEİ atılma yapılıyor ilki geçici belli süreliğine sonra kalıcı İMEİ atılıyor tabii bu dediğim telefoncuların mantığı için geçerli :D. Yurt dışı Mi 10T kullanan biri olarak yorumum şudur Android için belli modeller çok FP oluyor ama iPhone için mantıklı değil. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler olabildiğince anlaşılır şekilde kısa tuttum ki kafa karışıklığı çok olmasın.

Benim düşünce özetim ise şu;

Google Pixel - Motorola - ASUS markalarının tepe model cihazları ve Xiaomi'nin F/P olarak sayılan bazı orta segment modelleri (TR fiyatına nazaran kayda değer fiyat farkı olduğu taktirde) dışında yurt dışı cihaz alınmasını mantıklı bulmuyorum.

Geri
Yukarı