Yurt dışına çıkmak için tavsiyeler

Ülke = devlet.
Yönetim = hükümet böyle daha anlaşılır.

Şu an ülkeden gitmek isteyenlerin büyük çoğunluğu Türkiye'yi sevmediği için değil Türkiye'de yaşamak zorlaştığı için gitmek istiyor bunun sebebi de hükümet. Türkiye'deki yaşam standartları imkânlar Avrupa ülkelerininkine denk olsaydı çok çok az kişi gitmek isteyecekti o zaman o zaman onlara ülkeyi sevmiyor falan diyebilirdiniz.

Cidden yurt dışına sadece mükemmel bir hayat yaşamak için mi çıkmak istiyorsunuz? Yurt dışında yaşamak da kolay değil mesela Amerika'da sağlık masrafı çok fazla, ayrıca ırkçılığı da göz önünde bulundurun. İlk önce ülkenizde bir okuyun ondan sonra çıkma fırsatı gelir illa ki, sonra karar verirsiniz nerede yaşayacağınıza dair.

Bu devirde artık "Ben ülkemi seviyorum." gibi klişe laflar geçmiyor. Biz ve diğer birçok geri kalmış ülke bu milliyetçilik olgusu yüzünden bu durumda ancak kimse farkında değil. Tek neden bu değil ancak din olgusuyla beraber en büyük neden bu.
Toprağın altında şehitler var, bu vatanı korumak için ellerinden geleni yapmışlar, mekanları cennet olsun. Ancak örnek veriyorum, bir Fransız Amerika'ya veya başka bir yere gidip yerleşmek istediğinde "Benim ülkemin askerleri bu vatan için can verdi, ben en iyisi gitmeyeyim. Fransa cennet cennet..." demiyor. Basıp gidiyor adam. Çünkü bu din ve milliyetçilik olgusunun toplum üzerindeki etkisi çoğu yerde büyük ölçüde kalktı. Herkes kendi kendine yaşıyor bu olguları. Zaten öyle de olması gerekiyor.

Bende yurt dışına gidecek hatta hayat kuracak param var çok şükür. Ülkeden gitmek isteyen bulsun beni biletini ben alacağım. Harçlık bile veririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı