Yurt dışına çıkmak

• Konuyu başlatan Bst26
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B

Bst26

Centipat
Daha fazla  
Bu aralar Türkiye'nin ekonomisi, stresi ve eğitim sistemi konuları içinde boğuluyorum resmen. Örneğin liseyi bitirdiniz ve üniversite sınavında iyi bir sonucunuz var. Bir üniversite kazandınız, üniversiteyi de başarılı bir şekilde tamamladınız, ancak; işiniz artık şans işine dönmüş durumda. Sizi atayacaklar mı (veya alacaklar) mı? Yoksa işsiz mi kalacaksınız. Tabii ki bazı mesleklerde, bölümlerde bu durum böyle değil ancak bu durum çoğu gencin hayatını kötü etkilemiş durumda. Üniversiteyi başarıyla tamamlayan ve atama bekleyen binlerce genç bulunuyor. Ayrıca bu konudan ayrı olarak başka bir şeye daha değinmek istiyorum. Ekonomi. Evet ülkemizin büyük sorunlarından biri. Diyelim ki yukarıda anlattıklarım başınıza gelmedi ve bir hemşire oldunuz (örneğin.). Ancak bu sefer de ekonomik sıkıntılar başlıyor. ABD de bir süpermarket çalışanının yaşadığı rahatlıği yaşamıyorsunuz. 20 bin TL alsanız dahi ABD'deki bir süpermarket çalışanının aldığı maaş kadar değerli değil aldığınız para. Yurt dışından ülkemize gelin birisi, yurt dışında kötü yaşam şartları ile yaşıyorken ülkesinin parasının değeri sebebi ile Türkiye'de zengin hayatı yaşayabiliyor. ABD de 1 dolar ile tatlı, içecek ve sandviç alınabiliyorken Türkiye'de 1 TL ile 1 simit bile alamıyoruz. Ve bunlar daha çok basit örnekler arkadaşlar. Gerçekten ülkemizin ve vatandaşlarımızın durumu için üzülüyorum. Bu ülkenin oha denecek vergilerinden, stresinden, cahil insanlarından, ekonomisinden, eğitim sisteminden çok sıkıldım. Herhangi bir Avrupa ülkesine veya Amerika'ya gidebilirsem orada buradakinden çok daha rahat bir hayat yaşayabileceğimi düsünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Mantıklı bir karar olur mu?

Bu aralar Türkiye'nin ekonomisi, stresi ve eğitim sistemi konuları içinde boğuluyorum resmen. Örneğin liseyi bitirdiniz ve üniversite sınavında iyi bir sonucunuz var. Bir üniversite kazandınız, üniversiteyi de başarılı bir şekilde tamamladınız, ancak; işiniz artık şans işine dönmüş durumda. Sizi atayacaklar mı (veya alacaklar) mı? Yoksa işsiz mi kalacaksınız. Tabii ki bazı mesleklerde, bölümlerde bu durum böyle değil ancak bu durum çoğu gencin hayatını kötü etkilemiş durumda. Üniversiteyi başarıyla tamamlayan ve atama bekleyen binlerce genç bulunuyor. Ayrıca bu konudan ayrı olarak başka bir şeye daha değinmek istiyorum. Ekonomi. Evet ülkemizin büyük sorunlarından biri. Diyelim ki yukarıda anlattıklarım başınıza gelmedi ve bir hemşire oldunuz (örneğin.). Ancak bu sefer de ekonomik sıkıntılar başlıyor. ABD de bir süpermarket çalışanının yaşadığı rahatlığı yaşamıyorsunuz. 20 bin TL alsanız dahi ABD'deki bir süpermarket çalışanının aldığı maaş kadar değerli değil aldığınız para. Yurt dışından ülkemize gelin birisi, yurt dışında kötü yaşam şartları ile yaşıyorken ülkesinin parasının değeri sebebi ile Türkiye'de zengin hayatı yaşayabiliyor. ABD de 1 dolar ile tatlı, içecek ve sandviç alınabiliyorken Türkiye'de TL ile 1 simit bile alamıyoruz. Ve bunlar daha çok basit örnekler arkadaşlar. Gerçekten ülkemizin ve vatandaşlarımızın durumu için üzülüyorum. Bu ülkenin oha denecek vergilerinden, stresinden, cahil insanlarından, ekonomisinden, eğitim sisteminden çok sıkıldım. Herhangi bir Avrupa ülkesine veya Amerika'ya gidebilirsem orada buradakinden çok daha rahat bir hayat yaşayabileceğimi düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Mantıklı bir karar olur mu?

Doğru ve gayet mantıklı bir hareket. Oradaki bir garson olmak burada okuyup atanamamaktan iyidir.

Yazınızda çok haklısınız fakat gerçekten bunu kaldırabilecekmisiniz ? Giderseniz 1 yıl sürünürsünüz ( Adapte olma süreci ) haberiniz olsun.Abimin arkadaşı gitti oradan biliyorum.Heleki ülkenin dilini,kültürünü vb.faktörleri de içine katarsak daha büyük sıkıntılar ortaya çıkar tabi seçim sizin.Abimin arkadaşı ailesini unuttu bile 2 haftada bir görüşüyor.Kısacası bütün hayatınız değişecek.

Gitmek mantıklı ama dürüst olalım, gideceğim diyenlerin sadece küçük bir kısmı yurt dışına gidebilecek. Gideceğiniz ülke sizi alıp ne yapsın? O yüzden bu işler gideceğim demekle olmuyor, bir yandan da kendinizi ülkelerin sizi isteyeceği hale sokmanız gerekiyor.

Herhangi bir Avrupa ülkesine veya Amerika'ya gidebilirsem orada buradakinden çok daha rahat bir hayat yaşayabileceğimi düsünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Mantıklı bir karar olur mu?
Rahat yasarsiniz ama kolay yasayamazsiniz. Tabi ne kadar kalifiye oldugunuza ve yapabileceklerinize gore de degisir. Benim meslegim daha bir evrensel oldugundan dolayi 12 yil boyunca Amerika'da hem rahat yasadim, arada aksakliklar haricinde de kolay da yasadim.

Yeni konular

Geri
Yukarı