Yurt Dışında Okuyan Gençten Türkiye'nin Özeti!

Türk vatanını bırakıp nasıl gidebilir ? Sizin kafanıza kalırsak kurtuluş savaşında bırakıp Avrupa'ya kaçmamız gerekir kalıp bekleyeceğiz mücadele etmemiz gerekirse'de edeceğiz.
Benim kafamdaki Selanikli modern bir adam kurdu bu ülkeyi. Sen nesin diye sorduklarında "Elhamdülillah Müslümanım" diyen Anadolu köylüsü değil. Biz eğer birilerine karşı mücadele edeceksek kendini Türk'ten önce "Elhamdülillah Müslümanım" diye tanımlayanlara karşı mücadele edeceğiz. Bu mücadele de zannettiğin gibi legal yollarla olmayacak. İllegal ve kanlı yollarla olacak. Arkadaşlar biz iptidai, ilkel bir toplumuz. Hollanda değiliz biz demokrasi kültürü, tartışma kültürü yok buralarda. Eninde sonunda silah kimdeyse güç ondadır. Başka yol kalmadı. Avrupalılar yüz yıllarca bunun savaşını verdiler ve medeniyeti içselleştirdiler. Kafa olarak Avrupalı ve akıllı bir adam bize 15 senede gökten zembille indirdi medeniyeti. Ama biz onu hiçbir zaman anlayamadık ki onun kurduğu ülke bugün bu halde. Biz "Ya istiklal, ya ölüm." demiş adamın torunlarıyız. 100 sene önce dıştaki düşmana karşı dedik, mesele şu anda içteki düşmana karşı da diyebilmekte. Onlar daha fazla, çok daha güçlü ama 100 sene önce de öyleydi. Bu dediklerimi göze alamayacaksan, mücadeleden bahsetme bana. Ben bunun ihtimalini göremiyorum bizim tarafımızda hala demokrasiden medet umuyorlar. İyi ummaya devam etsinler bakalım. Bir gecede İran gibi İslam Devrimi olursa görürler demokrasiyi.

Ve siz gittiğimizde alacaklar mı?
Boş beyinli boş bir insansan neden alsınlar fakat iyi bir meslek sahibiysen, gitmek istediğin ülkenin dilini veya İngilizce'yi B2 seviyesinde biliyorsan, iş veya okul vasıtasıyla gidebilirsin, neden gidemeyesin?

Sana orada nasıl muamele gösterecekler?
Sosyal devlet rejiminin olduğu bir yere gidildiğini varsayarsak; buradaki haklarından daha fazlasına sahip olacaksın ve insan olmak ne demekmiş belki biraz farkında varacaksın. Gittiğin hastanede seni maddi veya fiziksel olarak dürtmeye çalışanlar olmayacak, bir hizmet aldığın zaman aklında "Acaba neyi bozuk/kötü çıkacak?" soru işaretin olmayacak, atıyorum doktorsan rastgele bir hastadan dayak yeme korkun olmayacak... Liste uzar gider böyle.

Bir bak bakayım sana Türksün diye hakaret ettiklerinde ne diyeceksin?
Hoş değil tabii fakat Karma. Ne kadar Türk gördüysem alayı yabancı gördüğü anda "Gavur!" diyor. Hak etmiyor değiliz. Okumuş, bilgi sahibi olmuş kesim (ki bizdekinden daha fazla) direkt önyargıyla yaklaşmıyor tabii 'Türk' kelimesini duyunca.

Bu tartışmanın bir sonu yok anlaşılan. Milliyetçi iseniz kalın ülkenize yararlı olmaya çalışın güzel bir şey ama birisi de durumundan şikayetçi ise yüklenmemek gerekiyor çünkü o da kendi çapında haklı. Giden kişinin de geldiği yere çamur atma gibi bir hakkı da yok, bunu kendi gözümle de gördüm. Tamam halk cahil, ekonomi kötü klasik bir Orta Doğu ülkesiyiz ancak sen de ben de bu ülkenin bir insanıyız.
İyi bir meslek sahibiysen, gitmek istediğin ülkenin dilini veya İngilizce'yi B2 seviyesinde biliyorsan, iş veya okul vasıtasıyla gidebilirsin, neden gidemeyesin?
Sadece bunlar olsaydi adam kalmazdi memlekette.

Nedir başka kriterler? Aydınlatın lütfen beni.
Özgüven. Seni gideceğin yerde yerleştirecek, tüyo verecek bir insana ihtiyacın var. Tek başına gittiğinde kimse yoksa zorlanırsın uzun bir süre, amacın zaten rahat yaşamak değil mi? İnternette ya da Youtube'da gördüğün, izlediğin insanların bir geçmişleri var ''Merhaba'' diyerek bi' ülkeye göç etmediler.

Özgüven. Seni gideceğin yerde yerleştirecek, tüyo verecek bir insana ihtiyacın var. Tek başına gittiğinde kimse yoksa zorlanırsın uzun bir süre, amacın zaten rahat yaşamak değil mi? İnternette ya da Youtube'da gördüğün, izlediğin insanların bir geçmişleri var ''Merhaba'' diyerek bi' ülkeye göç etmediler.
Gerçekten gitmek isteyen bir insan gider. Tanıdığının olmaması vs. sadece bahane.
images (32).jpeg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı