Yurt dışındaki asgari ücretler

şafak bilgin

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Günümüzdeki dolar Euro vs para birimlerinin ülkemizdeki değerleri malumunuz.
Peki yurt dışındaki ortalama veya asgari ücretler ne kadar? Surekli sosyal medyada konusu oluyor, mutevazı hayat suren bir bireyin 10 bin dolara rahatlıkla lüks arac alabildigini duydum. Peki bu ulkeler vergiyi nereden kesiyor? Hep halka vererek nasıl ayakta ve güçlü kalabiliyorlar? Eklemek istediginiz varsa buyurun. Teşekkürler.

Apple'ın kazancnın TR devletinin kazancıyla eşit olduğunu duymuştum. Varın siz hesap edin.

Bizde üretim olmadığı için vergi çok fazla.
Ama büyük ülkelerde üretim ve ihracat fazla olduğu için vergi daha az oluyor.
Ama mesela bildiğim kadarıyla Almanya da evli değilseniz ve çocuğunuz yoksa ödediğiniz vergi artıyor.

Onlar daha öncesinde zor günler geçirmiş, ama pek hissetmemişler çünkü teknoloji bu halde değildi. Biz zor günleri şimdi geçiriyoruz, her şey kursağımızda kalıyor, hevesimiz kırılıyor, onlar şimdi rahatken biz rezil yaşıyoruz. 😁

Damadini bakan yapan adama 20 sene oy verecek minik beyinlerin olmamasi guzel bir baslangic olabilir bu durumu aciklamaya.
2023 seçimlerinde A harfiyle başlayanları kapatıp öyle oy basacağım. Gerçi o zamana damat da bi parti kurar. Yandık...

Almanya'da çalışan birisi tam 20 ay yemeden içmeden çalışarak Volkswagen Passat satın alabiliyor. Bizim ülkemizde ise bu araç aynı şartlarda 141 ayda satın alınabiliyor.
Almanya Passat Fiyatı: 30,257,48 € | Almanya Asgari Ücreti: 1.557,00 €
Türkiye Passat Fiyatı: 327.700,00 ₺ | Türkiye Asgari Ücreti: 2.324,70 ₺
(Not: Aracın en boş paketi baz alınarak hesaplama yapılmıştır.)
Ayrıca, ülkemizde eski modelleri için ölüp bitilen Golf'ün 2020 model sıfırı da 19,880,85 €'dan başlıyor. Onu da siz hesap edin.)
(NOT 2: Bizim asgari ücretimiz daha fazla diyen sığırlara cevap verilmeyecektir.)

Geri
Yukarı