Yurt dışından alınan iPhone Türkiye'de nasıl kullanılır?

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Arkadaşlar merhaba. Eylül'ün ortasında İspanya'nın San Pedro de Alcantra kentine gideceğim. iPhone 13 Pro almayı planlıyorum. Pasaport kayıt ettirip kullanabiliyormuşuz duyduğum kadarı ile. IPhone'yi orada satın aldıktan sonra ülkeye direkt sokabiliyor muyuz? Pasaport kaydını burada mı yapıyoruz? Pasaport kaydı olmadan IMEI kaydı yaptırtamaz mıyım?

Pasaport olarak da şöyle bir sorunum var. İspanya'ya yaklaşık 20 gün geçerliliği olan yeşil pasaport ile gideceğim. Kayıt için tekrar pasaport almam mı gerekli?

Ek olarak İspanya'da en ucuz iPhone telefon satıcısını nasıl bulabilirim?

Türkiyeye direk sokabilirsiniz, türkiyeye soktuktan sonra 4 ay kaydetmeden direk kullanabilirsiniz 4 ay bitince imei’yi kaydetmek zorundasınız. Pasaport olmadan imei kaydı yapamazsınız.

@classy01 Yani tekrardan pasaport çıkartmam gerekli, değil mi? Peki pasaportun benim adıma kayıtlı olmasına gerek var mı? Başkasının pasaportuna kayıt ettirebilir miyim?

Bir de İspanya'da yaşayan bir forum kullanıcısı varsa İspanya numaralı bir hattım olmadan Amazon Espana üzerinden sipariş oluşturabilir miyim? İspanya'da Amazon teslim noktaları bulunuyor mu? Adresim olmayacağından öyle bir yere sipariş etmeyi düşünüyorum.

IMEI kolay kaydı yapmak için pasaport ihtiyacın var. Pasaport'suz IMEI yapmıyor çünkü antlaşmalı IMEI kaydı ile yapabiliyor. Hafta önce internette araştırmışım.
Türkiyeye direk sokabilirsiniz, türkiyeye soktuktan sonra 4 ay kaydetmeden direk kullanabilirsiniz 4 ay bitince imei’yi kaydetmek zorundasınız. Pasaport olmadan imei kaydı yapamazsınız.
bitince değil 4 ay içinde IMEI kaydetmeme durumda şebeke kapatılıyor. şebek kapatılan cihazı bir daha IMEI atmaz.

@classy01 Yani tekrardan pasaport çıkartmam gerekli, değil mi? Peki pasaportun benim adıma kayıtlı olmasına gerek var mı? Başkasının pasaportuna kayıt ettirebilir miyim?

Bir de İspanya'da yaşayan bir forum kullanıcısı varsa İspanya numaralı bir hattım olmadan Amazon Espana üzerinden sipariş oluşturabilir miyim? İspanya'da Amazon teslim noktaları bulunuyor mu? Adresim olmayacağından öyle bir yere sipariş etmeyi düşünüyorum.
Pasaport sizin adınıza olmalı başkasınınki olmaz.

IMEI kolay kaydı yapmak için pasaport ihtiyacın var. Pasaport'suz IMEI yapmıyor çünkü antlaşmalı IMEI kaydı ile yapabiliyor. Hafta önce internette araştırmışım.

Bitince değil 4 ay içinde IMEI kaydetmeme durumda şebeke kapatılıyor. Şebek kapatılan cihazı bir daha IMEI atmaz.

Bende yurt dışı 13 Pro Max var, 4 ay kullandım ve kapandı şebeke gitti. Birkaç gün şebekesiz kullandım sonra parasını ödeyip kaydettim şu an tekrardan açıldı. Dediğiniz şey yanlış.

Pasaport sizin adınıza olmalı başkasınınki olmaz.
Pasaport kaydı ne zaman yapılıyor ki? Ülkeye direkt sokabiliyorsak soktuktan sonra pasaport ismini nasıl doğruluyorlar acaba?

Yani 1 hafta kalacağım İspanya'da. Türkiye'ye döndükten sonra pasaport iptal olacak. Buraya geldikten sonra tekrar pasaport çıkartsam?

Bu arada gri pasaportmuş, yeşil değil. Ülkeye giriş yaptığım gibi iade etmem gerekiyor. İade ettikten sonra belirli belgeler ile yaptırtabilir miyim acaba? Nereden sorgulatabilirim bunu?

Son düzenleme:
Pasaport kaydı ne zaman yapılıyor ki? Ülkeye direkt sokabiliyorsak soktuktan sonra pasaport ismini nasıl doğruluyorlar acaba?

Yani 1 hafta kalacağım İspanya'da. Türkiye'ye döndükten sonra pasaport iptal olacak. Buraya geldikten sonra tekrar pasaport çıkartsam?

Bu arada gri pasaportmuş, yeşil değil. Ülkeye giriş yaptığım gibi iade etmem gerekiyor. İade ettikten sonra belirli belgeler ile yaptırtabilir miyim acaba? Nereden sorgulatabilirim bunu?
Başkasının pasaportuna da kaydedebilirsin ama o zaman onun adına olan bir hat kullanman lazım. Yani sen gidip başkasının pasaportuna kaydedersen kendi adına olan bir sim kart ile kullanamazsın. Yani kayıt yapılan pasaportun tc numarası ve içindeki sim kartın sahibinin tc numarası aynı değilse şebeke gelmiyor.

Başkasının pasaportuna da kaydedebilirsin ama o zaman onun adına olan bir hat kullanman lazım. Yani sen gidip başkasının pasaportuna kaydedersen kendi adına olan bir sim kart ile kullanamazsın. Yani kayıt yapılan pasaportun tc numarası ve içindeki sim kartın sahibinin tc numarası aynı değilse şebeke gelmiyor.
Anladım, teşekkür ederim. O şekilde de tam yapabileceğimden emin değilim. En iyisi vazgeçmek olacak. Gri pasaporta edevlet üzerinden kayıt yaptırtılabiliyor ise o şekilde belki yaptırtırım. Ama hizmet pasaportu ile kayıt için bir sürü evrak ile birlikte fiziksel merkezden yapılması gerekiyormuş sanırsam.

BTK'ya 120 numarası üzerinden iletişime geçip pasaport olayını sordum. Hizmet pasaportu olmasa bile polis karakollarından veya edevlet üzerinden yurtdışı giriş-çıkış belgesi ile imei kaydı yaptırtabiliyormuşuz.

Ama ben gene de uğraşmak istemediğimden 19 bin TL'ye imei kayıt ücreti dahil 13 Pro almak verken gidip 21 bin TL'ye 13 alıcam. :p

Ama ben gene de uğraşmak istemediğimden 19 bin TL'ye imei kayıt ücreti dahil 13 Pro almak verken gidip 21 bin TL'ye 13 alıcam. :p

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı