Yurt dışından birine telefon getirtmek olayları nasıl oluyor?

Dilannss

Decapat
Daha fazla  
Bir arkadaşım Dubai'ye gidecek ondan iPhone 13 Pro getirmesini istemeyi düşünüyorum. Ama pasaporta kaydettirme, açtırma olayları nasıl oluyor hiç bilmiyorum. Bu konuda beni bilgilendirir misiniz? Arkadaşım diyor ki telefonu aldıktan 3 ay sonra Kıbrıs'a gidip telefonu pasaportuma kaydettirmem gerekiyormuş ama zaten telefon onun pasaportuna kayıtlı değil mi? Nasıl bir daha kendi pasaportuma kaydettireceğim ki?

Hocam getirdiğiniz ve hattı taktığınız taktirde 120 gün kullanım süreniz oluyor. 120 gün bittiği anda cihazınız SIM görmemeye başlıyor. Pasaporta kaydettirmek için de yurt dışına sizin veya yakınınızın gir-çık yapması gerekli. Cihazı getiren arkadaşınız kaydettirmiyor anladığım kadarıyla ki kendi pasaportuna kaydettirse bile ancak onun adıyla kayıtlı SIM kartını kullanabilirsiniz.

Diyelim almasını istedin arkadaşından gitti aldı ve geldi. Telefonu önce kendi pasaportuna kayıt ettirecek 2732 TL. Daha sonra senin kullandığın hattı onun üzerine geçireceksin hat onun üstüne olması gerekiyor. Daha sonra cihazı sorunsuz kullanabilirsin. 3 sene satamıyorsun çünkü başka hiçbir hatta çalışmıyor. 3 sene sonrasında satabilirsin.

Hocam getirdiğiniz ve hattı taktığınız taktirde 120 gün kullanım süreniz oluyor. 120 gün bittiği anda cihazınız SIM görmemeye başlıyor. Pasaporta kaydettirmek için de yurt dışına sizin veya yakınınızın gir-çık yapması gerekli. Cihazı getiren arkadaşınız kaydettirmiyor anladığım kadarıyla ki kendi pasaportuna kaydettirse bile ancak onun adıyla kayıtlı SIM kartını kullanabilirsiniz.

120 günlük geçici kayıt şu an yok diye biliyorum.

Yurt dışı çıkışın varsa kendi pasaportuna kayıt edebilirsin yoksa bir kez yurt dışına çıkıp girmek gerekli. Ayrıca arkadaşın gelirken onun pasaportuna kayıtlı olarak ülkeye girmiyor eğer o kayıt ettirir ise sadece onun adı olan SIM kartlarlar kullanılabilir oluyor. Aynı şey senin içinde geçerli kendi pasaportuna kayıt ettiğin zaman sadece kendi adına olan SIM kartları kullanabilirsin ve 2 yıl diye hatırlıyorum ama yanlış olabilir, pasaportun üzerine başka telefon alamıyorsun galiba.

Arkadaşım yurt dışından telefonu getirirken nasıl oluyorda kendi pasaportuna kaydettirmeden telefonu getirebiliyor. İlla kaydettirmesi lazım bir de ben tax free almasını da isticem o yüzden mecbur kaydettirmesi lazım.
Ben şimdi o telefonu getirdiğinde kendi hattımı takıp 120 gün boyunca kullanabiliyorum 120 gün dolmadan yurt dışına gidip pasaportuma kayıt ettirmem gerekiyor demi? Yoksa 120 gün dolduktan sonra mı?

Şimdi şöyle bir sorun daha var hat benim üzerime de değil teyzemin üzerine 😂 O hattı da kendi üzerime alıcam sonra da arkadaşımın üzerine yapıcam

Arkadaşım yurt dışından telefonu getirirken nasıl oluyorda kendi pasaportuna kaydettirmeden telefonu getirebiliyor. İlla kaydettirmesi lazım bir de ben tax Free almasını da isticem o yüzden mecbur kaydettirmesi lazım.
Ben şimdi o telefonu getirdiğinde kendi hattımı takıp 120 gün boyunca kullanabiliyorum 120 gün dolmadan yurt dışına gidip pasaportuma kayıt ettirmem gerekiyor değil mi? Yoksa 120 gün dolduktan sonra mı?

Şimdi şöyle bir sorun daha var hat benim üzerime de değil teyzemin üzerine 😂 O hattı da kendi üzerime alacağım sonra da arkadaşımın üzerine yapacağım

İster dolduktan sonra isterseniz 120 gün içinde yurt dışına giriş-çıkış yaparak kaydettirebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı